Rinnavähi sõeluuring - mis ja milleks?

sekretar.ee

2002. aastal käivitas Eesti Vähifond koostöös Eesti Haigekassaga "Rinnavähi varajase avastamise projekti aastateks 2002-2006"?.Rinnavähi varane avastamine võimaldab saada oluliselt paremaid ravitulemusi, võimaldab terveneda ja jääda ellu.

Tähtis on teada, et varajases staadiumis rinnavähk ei põhjusta tavaliselt mingeid kaebusi, mille põhjal saaks kindlalt rinnavähki kahtlustada. Seetõttu tuleb juba 20-aastaselt hakata regulaarselt ise oma rindu kontrollima ja alates 40. eluaastast teha seda arsti juures iga 2 aasta järel.

üheks oluliseks võimaluseks haigust varajaselt avastada on sõeluuring ehk skriining.

Sõeluuringule kutsutakse kõiki naisi vaatamata kaebuste puudumisele alates 50. eluaastast - vanusest, mil rinnavähi tekke risk suureneb oluliselt.

Lihtsalt öeldes on rinnavähi sõeluuringu eesmärgiks "läbi sõeluda"? teatud vanusegruppi kuuluvad naised, et avastada muutusi, mis võivad viidata rinnavähile.

Sõeluuringus kasutatakse röntgenograafilist ehk mammograafilist uuringut, mis on rinnavähi diagnoosimisel peamiseks meetodiks.

Uuringud viiakse läbi suuremates piirkondlikes haiglates (Onkoloogiakeskuses Hiiul, Tartus ülikooli Kliinikumi hematoloogia-onkoloogiakliinikus, Pärnu Haiglas) ning Oü Mammograafis. Maakondades sõidab ringi ka mammograafiabuss, mis peaks lihtsustama nende inimeste uuringule pääsemist, kes elavad Eestimaa kaugemates nurkades ja kellel on raskendatud nimetatud keskuste juurde minek.

Riiklike sõeluuringute abil on võimalik oluliselt pikendada rinnavähiga patsientide elu.

Lisainformatsioon: www.rinnavahk.ee ja www.cancer.ee

Osale arutelus

  • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Kuninglik Saku mõis – pealinnast vaid 11 km kaugusel

Tallinnast vaid 11 km kaugusel rohelusse mattunud Saku mõis sobib suurepäraselt nii koosolekute, seminaride, konverentside kui firmapidude korraldamiseks. Väärika ajalooga Saku mõisa peahoone pärineb 1820. aastast ning on oma rikkaliku-luksusliku dekoori ja laemaalingutega üks Eesti kaunimaid.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

Maxima Eesti OÜ

02. aprill 2018

Uudised

Teabevara