Tööandjad hindavad üha enam pikaajalisi töötajaid

Eakad ja spetsialistid on noortega võrreldes oluliselt lojaalsemad töötajad.

Polnudki väga ammu, kui eesrindlikke töötajaid saadeti nende ainsast töökohast lillede ja ovatsioonidega pensionile. Pikaajaline töökogemus ühes firmas oli siis normiks ja ülejooksmine seotud vaid erijuhtudega - nagu kolimine ühest linnast teise või uue eriala omandamine.

Vahepealsed kiirete muutuste ajad tõid kaasa aga uue staaži suhtumise. Kuna firmad olid noored, siis olid ka nende asutajad sageli noored ning pikast kogemusest ei saanud juttugi olla. Efektiivsuse ja edu janus vahetasid firmad meelsasti personali. Juhid olid veendunud, et parim kaader ootab truult ukse taga järjekorras, ja töötajad ise ei mallanud samuti kaua ühel kohal püsida. Tööturg ahvatles üha paremate pakkumistega ning nii saigi tavaks töötada ühes firmas kõige rohkem kolm kuni viis aastat.

Tihedad töökoha vahetused

Viimasel ajal on personalijuhid siiski muutunud ettevaatlikuks nende tööotsijate suhtes, kelle CV-st paistavad vaid paariaastased töökogemused eri firmades. Sageli põhjendatakse töökohavahetusi sellega, et töö ammendas end ning vajatakse uusi kogemusi. Tegelikkuses jõuab inimene kolme kuni viie aastaga tutvuda ettevõtte ja kolleegidega, omandada tööülesanded, valdkonnatundlikkuse ning saavutada professionaalsuse. Sellest hetkest alates tasub mõtlema hakata firmas edasiliikumisele, mitte firmast lahkumisele.

Kuna levinuim karjääriliikumine on vertikaalne ja organisatsioonidel sageli ametikõrgendust pakkuda pole, arvavad töötajad, et on jõudnud karjääritupikusse. Ainsat pääseteed nähakse uues töökohas. Tegelikult on alati või-malus liikuda horisontaalselt, mitte tõustes ametikohal, kuid asudes täitma teist laadi tööülesandeid või liikuda teise osakonda. Samuti on võimalik juurde õppides oma ametikohapiire alati laiendada, teha n-ö ametikohasisest karjääri. Pikas perspektiivis annab see karjäärile rohkem pidet kui pidev uute väljakutsete mujalt otsimine.

üha enam ettevõtteid on nõus investeerima koolituste ja hüvede abil oma töötajatesse, et nad ettevõttes kauem püsiksid, kannaksid edasi ettevõtte kultuuri ja oleksid vajadusel uutele mentoriks. Samas ei ole just kuigi paljudel firmadel välja pakkuda motivatsioonisüsteeme, mis pikaajalist töötamist väärtustaksid.

Stabiilsemaid töötajaid leiab seetõttu rohkem eakamate töötajate ja spetsialistide hulgas. Noored on altimad esimese rahulolematuse ajendil tööturule sukelduma, oma hinda proovile panema ja uusi pakkumisi vastu võtma. Nii võib juhtuda, et kriitiline piir ületatakse ja tööotsijast saabki personalijuhtide silmis "ülejooksik"?. Värvates sellist töötajat, tuleb küsida: mis on garantii, et ta meie juurde püsima jääb?

Hinnatumad on need töötajad, kes suudavad raskustele vaatamata ettevõttesse püsima jääda, leiavad endas sisemist motivatsiooni ja tulevad toime ka suhteprobleemidega. Pikem staaž ühes ettevõttes annab töötajale kvaliteedimärgi, mille põhjal teda väärtustatakse.

Kommentaar

Kristel Kraag

CVO Groupi värbamisspetsialist

Tööintervjuudel kohtab sagedasti noori, kelle CV-s on mitmeid lühiajalisi töökogemusi. Enamasti on küll nende lahkumispõhjendused igati mõistlikud ja arusaadavad. Samas on firmade üheks peamiseks ootuseks töötajate palkamisel nende lojaalsus töö-andjale, eriti teatud valdkondades, nagu näiteks tootmisjuhtimine, raamatupidamine jne.

Töötajate hulk, kes otsivad meeldivat, stabiilset ja rahulikku tööd, suureneb järjest. Tendents, et töökohti vahetatakse ainult palga pärast, on oluliselt vähenenud.

Osale arutelus

  • Tiina Saar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Kuninglik Saku mõis – pealinnast vaid 11 km kaugusel

Tallinnast vaid 11 km kaugusel rohelusse mattunud Saku mõis sobib suurepäraselt nii koosolekute, seminaride, konverentside kui firmapidude korraldamiseks. Väärika ajalooga Saku mõisa peahoone pärineb 1820. aastast ning on oma rikkaliku-luksusliku dekoori ja laemaalingutega üks Eesti kaunimaid.

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara