Kontoritöötaja - liiguta end rohkem

Kontoritöötajate põhiline probleem on vähene liikuvus. Hommikul tullakse tööle, istutakse ja unustataksegi end terveks päevaks arvuti taha."Sellega kaasnevad tervisehäired: lihaspinged- ja valud, südame-vereringehaigused ja üleliigne kehakaal," räägib Mediserv Oü juhataja Ruslan TÅ?ekun. Ka ASi Ida-Tallinna Keskhaigla töötervishoiuarst Ahe Vilkis nimetab kontoritöötaja tüüpiliste tervisehädade - kaela- ja seljavalude - tekkimise põhjuseks ebapiisavat füüsilist aktiivsust. Seetõttu soovitab Vilkis tööl kindlasti puhkepauside ajal harrastada võimlemist. "Nõukaajal tunti seda ka tootmisvõimlemisena," möönab ta.

Töötervishoiuarsti Sirje Pajo sõnul kurdavad paljud kontoritöötajad, et neil ei ole kiire töötempo tõttu võimalik teha puhkepause ja sirutus-venitusharjutusi.

"Seetõttu ongi enamikul olnud kaela-selja-kätevalusid," lausub Pajo.

Suuremaks mureks kontoritöötajale on ka silmad, kuna tööaeg veedetakse enamasti arvutikuvari taga. TÅ?ekun räägib, et silmanägemise häireid esineb endiselt palju, kuid olukord hakkab paremaks muutuma, kuna kontoritöötajate teadlikkus kasvab ning soov on ennetada tervisehäireid. "Järjest rohkem kontoritöötajaid jõuab järeldusele, et arvutitöös tuleb teha regulaarseid puhkepause ja silmade võimlemist," lausub TÅ?ekun.

Vilkise hinnangul tuleb kasuks ka arvuti piiratud kasutamine. "Õhtul kodus arvuti poole mitte vaadata!" õpetab ta.

Arstide sõnul aga pöördumatuid tervisekahjustusi kontoristöötamine kindlasti ei põhjusta.

Kutsehaigust kui sellist esineb, kuid väga harva. "Olen kuulnud ainult ühest kontoritöötajast, staažikast raamatupidajast, kellel diagnoositi luu- ja lihaskonna kutsehaigus," teab TÅ?ekun.

* Pea

: Liigne koormus ja pinge põhjustavad sagedasi peavalusid. Lahendus: Väldi ületunde, mõtle tervislikult.

* Silmad:

Kaebusi silmanägemise kehvenemisest esineb sagedamini. Lahendus: tee töötamise vahele regulaarselt puhkepause, suunates pilgu kuvarist kaugemale, kaitse silmi kuivamise eest.

* Õlad ja kael:

Vale istumisasendi tõttu jäävad õlad kangeks. Lahendus: tee regulaarselt võimlemisharjutusi puhkepausi ajal, näiteks õla- ja pearinge.

* Selg:

Ebamugav istumisasend põhjustab seljavalusid. Lahendus: säti oma istumisasendit sirgemaks, reguleeri töötooli, tõuse aeg-ajalt ja ringuta, tee mõned venitused.

* Käed
: Vale istumisasendi tõttu jäävad käed kangeks. Lahendus: Reguleeri tooli, kasuta padjaga hiirematti.

ARSTI NÕUANDED

Sirje Pajo, töötervishoiuarst

Olen soovitanud meeldetuletuseks kas kell või mingi muu märguanne üles seada, et veidigi toolilt tõusta ja liigutada.

Ka olen soovitanud näiteks pliiatsi või paberi aeg-ajalt maha pillata ja siis kummardades mõnuga kassiasendis seljalihased välja venitada ca 10 sekundit ja siis püsti tõustes enne istumist selga sirutada. Seda saab teha ka nii, et teised ruumis viibijad (näiteks kliendid) arugi ei saa. See virgutab küll.

Väga tuleb kiita neid asutusi, kes võimaldavad oma töötajatele ujula või muude spordivõimaluste kasutamist. Töötajate tervise huvides ja töötulemuste parandamiseks on see lausa hädavajalik ja mina teeksin selle kohustuslikuks.

Need töötajad, kes on hakanud sportimisvõimalusi kasutama, on mõne aasta pärast tervisekontrolli tagasi tulles hoopis tervemad ja optimistlikumalt meelestatud.

Kui näiteks emale või isale on tasuta ujulapiletid, võetakse tavaliseks ka pere kaasa ja see aitaks parandada ka laste tervist ja peresuhteid.

Ka võiks asutustes, kus on selleks võimalusi ja entusiastlikke eestvedajaid, kohvipauside ajal teha näiteks aeroobika- või tantsuminuteid. Efekt on väga hea - nii füüsilise kui ka vaimse tervise parandamisel.


Mida saab teha ettevõtja kontoritöötaja tervise jaoks?

* Tellige ettevõttesse töökeskkonna riskianalüüs ja vajalikud töökeskkonna mõõtmised, et välja selgitada, mis ohustab teie töötajate tervist? * Selleks, et varakult avastada töötaja terviseriket, korraldage regulaarselt töötaja töötervishoiukontroll. * Muretsedes ja paigaldades kontorisse mööblit ja tehnikat, pidage alati nõu töötervishoiu spetsialistidega. * Koostage teie ettevõte töötajate jaoks terviseedendamise kava. Kava koostamisel otsustage, kui palju olete nõus investeerima töötajate tervisele? Pidage eelnevalt nõu töötervishoiuarstiga: kes töötajatest ja milliseid taastusravi protseduure vajab, millised spordialad sobivad teie firma töötajatele? Töötervishoiuarsti soovitused märgituna töötervishoiuotsustes aitavad vältida erisoodustusmaksu. Kaasates töötajaid terviseedendamisse, on tähtis eeskuju.

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara