Hematogeen teeb jume kauniks

Maasikad ei pruugi alati piisavalt aidata, kui inimorganismi vaevab rauapuudus. Selleks on välja töödeldud veiseverd sisaldav apteegimaius hematogeen.

"Hematogeen on toidulisand, mis sisaldab rauda heemsel kujul," ütleb ainus Leedu hematogeeni impordiga tegeleva firma Miecys-Pharm Oü müügijuht Sülvi Kruuse.

"Kuna loomsest toidust omandab organism rauda palju paremini kui taimsest, siis näiteks maasikatest ei saa inimene piisavat vajalikku rauakogust," lisab ta.

Kolm aastat tagasi Leedus tehtud uuringust selgus, et kõige enam söövad hematogeeni 40aastased meesterahvad, kuid sama küsitlust eelmisel aastal korrates tuli välja, et suurema osa kasutajatest moodustasid kõrgharidusega naised.

Enamjaolt soovitatakse hematogeeni siiski kasvavale inimesele ning õrnema soo esindajatele, kel on menstruatsiooni ajal suur verekaotus ja rauasisaldus organismis tasakaalust väljas.

Samuti sai Sülvi Kruuse tütar soovituse spordiarstilt, kes soovitas apteegiÅ?okolaadi süüa, kuna neiu nahatoon oli kahvatu, mis viitas rauavaegusele.

Eesti apteekides on praegu saadaval Venemaal ja Leedus toodetud hematogeeni.

Leedu hematogeenist on seni levinuimad kolm varianti: tavaline, ilma lisanditeta; Å?okolaadiglasuuriga; linaseemnete ja vitamiinidega, mis teeb head seedetraktile ja üldisele füüsisele.

Neile lisandus hiljuti Hema2gen, mille pakendis on ühe suure asemel kaks pisemat hematogeenipulka.

Kuna hematogeen sisaldab suhkrusiirupit, tuleb diabeetikutel kindlasti arvestada hematogeeni koostises oleva suhkrusisaldusega.

Kuid nagu kõigega, ei tohi liialdada ka hematogeeniga, kogus peaks jääma maksimaalselt 100 grammi piiresse ühe korra kohta.

Kõige tavalisem hematogeenibatoon sisaldab 402 kcal 100 grammi kohta, ülejäänud on aga lisandite arvel natuke rammusamad.

Juhiabina töötav Tuuli Rechlin hakkas apteegiÅ?okolaadi sööma iga kord enne vereandmist.

"Ma kartsin, et mind saadetakse koju tagasi, sest mu rauasisaldusprotsent on veres liiga madal," räägib tütarlaps. Veel nendib neiu rahulolevalt, et on praeguseni vereannetaja ja mingeid probleeme pole ette tulnud. Oma lemmikuks peab Tuuli Å?okolaadiglasuuriga maiust.

Hematogeeni süüakse mitmel põhjusel. Alati ei pea selleks olema suur verekaotus või kahvatu nahatoon. 26aastane sõjaväelane Ahti Jakson, kes tegeleb hobi korras ka kulturismiga, tarbib seda enamjaolt energia ning jõu taastamiseks. Tuttavate soovitusel tegi mees hematogeeniga lähemat tutvust paar aastat tagasi ning pole siiani loobunud.

"Ma söön ühe iga paari nädala tagant," kinnitab noormees.

Hematogeen on bioloogiliselt aktiivne toidulisand, mida soovitatakse eeskätt lastele, vähihaigetele, kehvveresuse all kannatajatele ja rasedatele.

Tasub teada

* Raud on vajalik hemoglobiini sünteesiks, mis transpordib veres hapnikku. * Raud suurendab vastupanuvõimet stressile ja haigustele, vähendab väsimustunnet. * Raud tagab naha normaalse jume. * Rauavaeguse korral võivad ilmneda väsimus, naha kahvatus, aneemia, lastel tähelepanuvõime vähenemine, täiskasvanutel ka töövõime langus. * Teraviljadest ja aedviljadest omastab organism kuni 10% rauast, lihast aga kuni 30%. * Rauavajaduse suurenemist täheldatakse kasvueas lastel, põletike ja infektsioonide järel, suuremate verekaotuste korral (nt doonorlus, sünnitus, vererohke menstruatsioon). * Rauadefitsiidi tunnused on suurenenud külmatundlikkus, südamelöökide kiirenemine, sõrmede ja varvaste "ära suremine".

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara