Head blogi loevad paljud

55 miljonit - täpselt nii suur on nende blogide arv, mis on käesolevaks hetkeks sisestatud Technorati otsimootorisse, mis peab arvet terve maailma blogide kohta.

Seda, et ajaveeb (ehk blogi) on veebileht, mis sisaldab autori päevikulaadseid postitusi, teab enam-vähem iga Interneti kasutaja; suur osa oskab mõnd aadressi isegi peast nimetada. Kuid vähesed teavad, et viimasel ajal popiks muutunud ajaveebide ajalugu ulatub tegelikult juba kümmekonna aastani. Mida blogid endast õigupoolest kujutavad?

Alguspäevadest kuni suurärini

Justin Halli peetakse üheks maailma esimestest blogijatest, kuna tema netipäevik sai alguse 1994. aastal. Tõsi, sõnaga "blogija" teda veel ei kirjeldatud, sest see tuli kasutusele mõnevõrra hiljem. Igatahes olid ajaveebid sajandivahetuseks juba nii popiks muutunud, et nüüdseks maailmajuhtivad blogitarkvarad tulid välja oma esimeste avalike versioonidega: nii Blogger kui ka LiveJournal olid netis kättesaadaval veel üheksakümnendatel.

Tõeliselt laiahaardeliseks muutusid blogid 21. sajandil, kui mitmed nimekad poliitikud ja ajakirjanikud oma mõtteid päevikute vormis avaldama hakkasid. Praeguseks on ajaveebid netikeskkonna tavaline osa: näiteks Eesti nimekamad blogid (marta.wordpress.com, vasak.blogspot.com, daki.tahvel.info) koguvad iga päev mitu tuhat klikki, mis on võrreldav väiksemate portaalidega.

Koos lugejate ja blogijate arvu kasvuga hakkasid ajaveebidesse liikuma ka reklaamirahad: iga vaadatud Interneti lehekülg on ju potentsiaalne reklaamiallikas. 2005. aastal arvatati blogidesse liikunud reklaami koguhinnaks ligi 100 miljonit dollarit! Samas ei pea blogi kaudu raha teenimiseks kindlasti bännerite müügiga tegelema: näiteks Blogit.com sarnased lehed maksavad kirjutajatele vastavalt sellele, kui vaadatud nende blogid on.

Blogida võib mitte ainult kirjutades

Kui blogimine popiks muutus, kujunesid lisaks tekstidega blogidele ka teised ajaveebide liigid. Teiste seas levinumad on:

* vlog ehk videolog - ajaveeb, kus on tekstpostituste asemel videovõtted, üldjuhul kehvemapoolse veebikaamera kvaliteediga. Iseäranis levinud on need näiteks USA suhtluskeskkonnas www.MySpace.com

* fotoblogil on tähtis koht fotograafiahuviliste seas - teksti asemel pannakse jagamiseks välja fotod. 2006. aastal pärjati Eesti parima ajaveebi tiitliga Kaarel Nurga fotoblogi thesupersnap.blogspot.com

Lisaks nimetatuile on olemas ka sketÅ?iblogid ehk kunstnike visandite blogid, heliblogid ehk lindistatud kõnede/muusika blogid, lingiblogid ehk huvitavatele Interneti lehekülgedele suunavad blogid, isegi kudumite ja tikandite jagamise blogid. Võimalused on pea lõputud - sisuliselt saab ju blogisse panna kõike, mida mujale Internetti, seni kuni tehnika jagamist võimaldab.


Kohalikuks kuulsuseks

Eestlaste blogide lugemiseks ja leidmiseks on peamiselt kaks võimalust: hoida end kursis tutvusringkonnas ringi liikuvate inimeste veebiaadressidega või kasutada üle-Eestilist blogide otsisüsteemi blog.tr.ee. Kui blogi regulaarselt uuendada, võib peagi avastada, et selle lugejate arv kasvab kiiresti kaugelt üle selle arvu inimeste, kes blogist isikliku tutvuse tõttu huvituda võiksid: huvitavate veebide aadressid levivad kulutulena. Põhjusi, miks ajaveebe nii hoolega loetakse, on palju. üks tähtsamatest on arvatavasti isikliku, ajakirjanduslikult retsenseerimata arvamuse avaldamine - blogide tekstid on harva kuivad, sest erinevalt ajakirjandusväljaandest ei lasu blogijal kohustust aeglastel päevadel "lehetäidet" kirjutada.

Tasuta tarkvarasid, mille abiga ka endale luua, leidub Internetis rohkem kui küllaga: piisab vaid Google otsingumootoris lahtrisse sõna "blog" kirjutada. Jõudu kirjutamisel!

Osale arutelus

 • Maria Kupinskaja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Kuninglik Saku mõis – pealinnast vaid 11 km kaugusel

Tallinnast vaid 11 km kaugusel rohelusse mattunud Saku mõis sobib suurepäraselt nii koosolekute, seminaride, konverentside kui firmapidude korraldamiseks. Väärika ajalooga Saku mõisa peahoone pärineb 1820. aastast ning on oma rikkaliku-luksusliku dekoori ja laemaalingutega üks Eesti kaunimaid.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

Maxima Eesti OÜ

13. märts 2018

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine