Trükivea leidmiseks lase tekstil seista või kasuta kõrvalise inimese abi

Vatslavat Cdgrimbae'i ükiololis lbäi viudid umiruusele sauudb imennie lugeda tkstei igesi siis, kui õgeil khaol on viad sndõae esenime ja vanmiie thät. üjääleund tehäd vivaõd olla savleisus jreroäakrjs, kiud see ei rasedkna olliueslt lmegusit: ienmnie leob snõu mtite thät-thäe haaavl, viad trveuikna.

(Vastavalt Cambridge'i ülikoolis läbi viidud uurimusele suudab inimene lugeda teksti isegi siis, kui õigel kohal on vaid sõnade esimene ja viimane täht. ülejäänud tähed võivad olla suvalises järjekorras, kuid see ei raskenda oluliselt lugemist: inimene loeb sõnu mitte täht-tähe haaval, vaid tervikuna.)

Selline ahelkiri on (tõsi, inglisekeelsena) liikunud Internetis juba aastaid, teadaolevalt vähemalt alates 2003. Kuigi viidatud informatsiooni tuleb suhtuda skeptiliselt - Cambridge'is ei ole tegelikult vastavat uurimust läbi viidud - on fakt, et suurem osa inimesi saab kirjutatu kõigele vaatamata suuremate raskustega läbi lugeda, huvipakkuv.

Kui jätta kõrvale seletused, mis seda fenomeni põhjustab (ning milline osa ülalolevast lausest tõene on), on see hea näide iseloomustamaks, miks jäävad kirjutajatel nende endi trükivead tähele panemata, kuigi nad on võimelised samu vigu teiste tekstides kohe üles leidma.

Lase kirjutatu teistel üle lugeda

Kui ühe kirja või artikli kallal kaua aega "muneda", ei ole kirjavigade otsimisest enam eriti abi, sest sisuga harjunud aju hakkab trükitekstist lihtsalt üle libisema ning nägemise asemel mälu kasutama. Siis ei ole enam vahet, kas paberil on "tekst" või "tekts", kontrollija loeb ikkagi nii, nagu õige on - "tekst".

Seetõttu tuleks tähtsad kirjad, mille kirjutamise kallal palju vaeva on nähtud, lasta mõnel võõral üle lugeda - kõrvaline isik märkab vigu oluliselt paremini kui kirjutaja ise. Sama efekti annab ka paberi sahtlisse panemine ning nädala aja pärast uuesti üle lugemine - siis on isegi kirjutaja võimeline oma loomingut kriitilise pilguga nägema.

Arvuti aitab

Arvutitekstides on kirjavigade vältimiseks spellerid ehk õigekirja kontrollid, mis joonivad kõik valed sõnad paksu punasega alla. Kuigi nende kasutamine võib vahel võrdlemisi tüütu olla (kui speller joonib alla sõnu, mis on küll õigesti kirjutatud, kuid ei ole lihtsalt arvutisõnastikku kantud), on speller profülaktika mõttes hea abivahend: valmis saanud teksti võib viimases, viimistlusjärgus arvutil üle vaadata lasta. Ehk jäi mõni "näpukas" tõesti sisse?

Näiteks MS Office'ile saab eesti keele spelleri litsentsi osta 550 krooni eest (Filosoft Eesti veebipoe andmetel). Samas võib Mozilla Firefoxile ja Thunderbirdile mõeldud eestikeelse spelleri täitsa tasuta Internetist alla laadida - sel moel kontrollib arvuti kõik väljaminevad e-kirjad enne saatmist õigekeelsuse kohalt üle.

Osale arutelus

 • Maria Kupinskaja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara