Sekretäride päev on aprillis

Harry Klemfuss oli südamepõhjani nördinud, et Teise maailmasõja järgne USA ülistas vabrikutes rügavaid naisi ning jättis varju sekretärid, ilma kelleta õitsev majandus kuidagi hakkama saada ei võinud. Siis ta otsustaski luua sekretäride päeva.

Teine Maailmasõda oli alles-alles lõppenud ning USA majandus tundis teravat puudust haritud administratiivtöötajatest. Rahvuslik meedia ülistas ikka veel Rose Will Monroe'd, kes eesrindliku naisena tehases pommitajaid kokku pani (üldsus tundis teda kui Rosie the Riveter) ning Rahvusvaheline Adinistratiivtöötajate Liit (IAAP) tundis kurja vaeva, et kutsuda naisi üles töötama vähetasustatud ning -tunnustatud sekretäriametis.

Young & Rubiconi suhtekorraldaja Harry Klemfuss oli IAAP'ile kui kingitus taevast, kui ta oma turunduslikke oskusi kasutades rahvusvahelisele sekretäride päevale aluse pani. Oli 4. juuni 1952 ning Harry nautis esmakordselt endaloodud tähtpäeva pidustusi.

Tänaseks on see päev hulga muutusi läbi teinud. Lisaks sellele, et sekretäride päev ülemaailmseks on kasvanud, on kaks teiste seas tähtsamat muutust asjaolud, et juba 1955. aastast on sekretäride nädal kolinud aprillikuu viimasesse täisnädalasse (ning sekretäride päev siis vastavalt selle nädala kolmapäevale, olles nn "liikuv püha") ning alates 1998. aastast on selle ametlikuks nimetuseks administratiivtöötajate päev, et kajastada paremini assisteerivate ametite ülesandeid.

Sekretäride nädal on enesetäiendamise ja heade soovide aeg

Klassikalised kingitused sekretäri meelespidamiseks on kimp kevadlilli, kommikarp või kolleegide/juhiga ühine lõunasöök mõnes vahvas restoranis. Lisaks traditsioonilistele kingitustele on saanud heaks tavaks anda sekretärile just sel nädalal võimalus end ametialaselt täiendada mõne koolituse või konverentsi raames.

Juhid tunnustavad head sekretäri

Harry Klemfuss ei olnud ainuke, kes oskas hinnata panust, mille sekretär annab hästi toimiva organisatsiooni eksistentsi. Rahvusvahelise lennuettevõtte PanAm juhte David Fink on oma sekretäri Ethel Allardi kohta öelnud: "Ta juhib tervet maja. Ilma temata PanAm lihtsalt lõpetaks. Ta on täiuslik alluv - ütlen seda tervele maailmale."

Küsisin Eesti ettevõtete juhtidelt, mis teeb nende sekretäridest ettevõttele asendamatult head inimesed.

Kadri Johanson
, CV Online'i ärijuht
sekretär Marika Vaust
: "Meie Marika jaoks ei ole olemas ületamatuid probleeme ega liigkeerulisi olukordasid. Vajadusel kaitseb ta meie huvisid nagu emalõvi, olles samas omade suhtes toetav ning hoolitsev. Hommikuti on tore märgata, et tema on juba kohal ning töiseks päevaks ette valmistunud. "

L

ivia Kulm
, Saku Õlletehase kommunikatsioonijuht oma
sekretärist Margit Martinist
: "Margit Martin on kõige sõbralikum, kohusetundlikum ja abivalmim sekretär, kellega mul on siiani olnud võimalus koos töötada. Mõeldes alati mitu sammu ette aitab ta igapäevastel asjatoimetustel kergesti teoks saada. Koos juhatuse assistendi Inge Duartega moodustavad nad suurepäraselt toimiva tugiüksuse, kelle peale saab alati kindel olla. Margiti erilisusest annab tunnistust ka see, et ta valiti möödunud aastal koos 4 kolleegiga Saku Õlletehase väärtuste kandjaks. Positiivse, avatud ja asjaliku inimesena on Margitist palju rõõmu ja abi nii õlletehase töötajatel kui ka meie külalistel."

Toomas Tamsar
, Pärnu Konverentside tegevjuht oma
sekretärist Irma Kuusmaast
: "Irma on meil alles lühikest aega olnud. Kolm kuud ja selle ajaga on ta saavutanud meie majapidamises hea tuju hoidja rolli. Hästi tähtis roll on. Teine tähtis roll on perenaise roll. Ka selle on ta märkamatult enese peale võtnud. Seega - tegelikult on hea tunne, kui kontorisse tulles on Irma olemas. "

Gled-Airiin Saarso

, Sekretar.ee ja Raamatupidaja.ee tegevjuht oma

sekretärist Heddi Laanest

(ja Pärnu Konverentside

sekretärist Irmast

): "Sekretär, inglise keelest

secret keeper

ehk siis saladuste hoidja on igas firmas esmaseks võtmeisikuks. Just nagu viikingi naine, kes võtmed vööl kodu hoiab, kui mehed merel maid avastavad ja kaupa teevad. Ei ole paremat tunnet kui saab südamerahuga kontorist väljas asju ajada, teades et tööpostil kõik laabub ja sujub. Heddi Laane ja Irma Kuusmaa need soojad ja samas kindlad inimesed, kellele saab alati toetuda. Olge Te tänatud ja jätkugu helinat teile hinge ka edaspidiseks!"

Osale arutelus

 • Maria Kupinskaja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Äripäev otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

24. jaanuar 2018

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine