Ortograafiaküsimustele saab peale raamatu vastuse ka e-posti ja telefoni teel

10.04.2007

Ametialaste kirjade kirjutamisel õigekeelega jänni jäädes ei tasuks veel meelt heita. Peale traditsiooniliste abimeeste raamaturiiulil võib Eesti keele instituudilt nõu küsida ka telefoni või e-posti teel.

Eesti keele instituudi teadur Sirje Mäearu soovitab keelenõu saamiseks kõigepealt heita pilk EKI koduleheküljele www.eki.ee/keeleabi, kus kirjas juba küsitud küsimused, viited erinevatele kogumikele ja kontaktandmed. Samalt koduleheküljelt on võimalik edastada keeleküsimus e-posti teel.

Aasta jooksul pöördutakse Keelenõu poole umbes 8000 korda. Peamisteks küsijateks on kirjastuste toimetajad, tõlkijad, riigiasutuste töötajad, ajakirjanikud jne. Teinekord helistavad ka murelikud lapsevanemad, et last koolitöös aidata.

Keeleinspektsiooni nõunik Hele Pärn ütles, et nemad tegelevad peamiselt sellega, mis silmale välja paistab. Enim tähelepanu pälvivad mitte-eestlaste keelevead ja keeleliselt väärad tootemärgistused.

Pärn toob sageli esineva veana välja ka nimede käänamise näiteks ajalehe kaastundeavaldustes. Kiputakse kasutama liiga palju ülakoma, see on vajalik aga ainult siis, kui nimekuju muidu vääralt võiks mõista. Näiteks perekonnanime "Mänd"? käänatakse alaleütlevas käändes "Männile"?, nime "Männi"? aga kirjutatakse samas käändes "Männi"™le"?.

Pärna sõnul panevad kirjutajaid kahtlema ka kõiksugused vabaks lastud vormid. "Inimesed tahaksid rohkem reegleid, mille järgi toimida,"? ütles ta. "Kõikumised tekitavad ainult segadust."? Näiteks vormid "lõpeb-lõppeb"?, mispuhul on mõlemad variandid korrektsed. Samas lubab 1999. aasta ÕS kasutada nii "pensjon"? kui "pension"?, kõige uuem aga ainult "pension"?.

Levinud on ka suure-väikse algustähe väär kasutamine. "Kui varem nägi reegel ette taoliste juhtumite nagu kraakovi vorst ja riia leib kirjutamist väikese algustähega, siis praegu kehtiva reegli järgi tuleb kirjutada suurtähega ka näiteks Rootsi aeg, Rootsi laud, Rootsi punane, Hiina köök ja Vene kirves,"? osutas Pärn

Tublimad keelereeglite järgijad on Hele Pärna sõnul vanemad inimesed. Praegu on palju vorme vabaks lastud ja reegleidki loetakse vähem. Noored on see-eest vastuvõtlikumad muudatustele, mida vanad kipuvad veana võtma.

Pärn soovitab igaühel riiulile varuda Ilo kirjastuse välja antud Ester Repnau "Eesti keel. Grammatika"?. Tema sõnul on sama raamat olemas igal keeleinspektsiooni ametnikulgi. Hea abimees on ka Tiiu Erelti "Eesti keele ortograafia"?, selle puhul soovitab Pärn kindlasti jälgida, et tegu oleks neljanda trükiga, vahepeal on algustähereegleid muudetud.

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

Kuninglik Saku mõis – pealinnast vaid 11 km kaugusel

Tallinnast vaid 11 km kaugusel rohelusse mattunud Saku mõis sobib suurepäraselt nii koosolekute, seminaride, konverentside kui firmapidude korraldamiseks. Väärika ajalooga Saku mõisa peahoone pärineb 1820. aastast ning on oma rikkaliku-luksusliku dekoori ja laemaalingutega üks Eesti kaunimaid.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine