Kuidas muredest võitu saada?

"Ei ole olemas häid ega halbu asju, vaid mõtlemine muudab nad selliseks."?

William Shakespeare

Armastatud inimese kaotuse korral võib elu tunduda tühjana ning maailm näida kõledana. Aasta hiljem aga on südamevalu vaibunud ja varem mustvalgena kujutatu muutub tasapisi värvirikkamaks. Muretsemisega on teine lugu. Aeg võib hingevalu leevendada, kuid hirme ja muretsemist hoopis tugevdada.

Elu pakub meile külluslikus valikus põhjuseid, mille pärast muretseda - elus hakkama saamine, saavutatud elujärje hoidmine ja parandamine, kooselu või abielu õnnestumine, laste heaolu tagamine, haigustega võitlemine, töökoha säilitamine, välimuse eest hoolitsemine jne. üldiselt on muretsemine normaalne ja üks sagedamini esinevaid emotsioone inimestel. Kuid pidev mure lämmatab rõõmu - inimmõistusele käib üle jõu mõelda mistahes ajahetkel korraga rohkem kui ühele asjale. Võimatu on üheaegselt muretseda ja tunda elust rõõmu, seega on meie enda valik, kumba tegevust eelistada.

Mis on muretsemine ja mida see võib meiega teha?

Muretsemist võib defineerida kui sisedialoogi, kus inimene esitab endale lõputuid negatiivse alatooniga küsimusi, kuid on võimetu neile realistlikult vastama. Kui muretsemist esineb iga päev ja see muutub kontrollimatuks, on põhjust endale stoppkäsk anda. Paljudel juhtudel on hingehädade põhjuseks emotsioonid - mure, hirm, vihkamine, meeleheide. Murelik ja vaevatud inimene ei suuda hakkama saada karmi reaalsusega. Ta pigem katkestab kontakti end ümbritseva keskkonnaga ja sulgub oma väljamõeldud unistuste maailma, leides sel moel lahenduse murettekitavatele probleemidele. Kas ta leiab lahenduse? Ei leia, sest ta on liialt hõivatud muretsemisega. Võimetus näha väljapääsu tekkinud olukorrale kurnab organismi mitmekülgselt. Mure võib teha haigeks ka kõige vastupidavama inimese ning kaasnevate hädade valik on lai - hambakaariesest südameinfarktini. Ärrituvus, väsimus, lihaspinge, unehäired ja õhupuudustunne iseloomustavad mureliku inimese kehalisi sümptomeid. Pidev muretsemine suudab ilusa naise väga kiirelt muuta enneaegselt vanaks ja kibestunuks. Näoilme muutub kalgiks, kaob elurõõm ja mängulisus. Mis on enesetappude põhjuseks? Suur Mure. Talumatu psühholoogiline valu ammendab sisemised ressursid ning oma mõttetegevuse tulemusel kaotab inimene elujanu.

Kuidas muretsemisest võitu saada?

Me kõik saame elult suuremal või väiksemal määral tagasilööke ning me kõik oleme teinud absurdseid vigu ja rumalaid tegusid. Ja mis siis? Isegi Napoleon kaotas kolmandiku oma lahingutest, kuid patja nutmise asemel leidis endas jõudu, et vigadest õppida ja edasi võidelda. Enne, kui lased murel enda üle võimust võtta, analüüsi olukorda realistlikult. Pane kirja vastused alljärgnevatele küsimustele:

1. Mis mulle muret teeb?2. Mis on selle probleemi algpõhjus?3. Mida ma saan selles suhtes ette võtta, missugused on võimalikud lahendused?

4. Missugune on parim lahendus?

Oluline on vastused üles kirjutada, sest mõttetasandil ei pruugi parima lahenduseni jõuda. Kui oled otsustanud, mida edasi teha, hakka otsust kohe ellu viima. Loobu igasugusest ärevusest vastutuse pärast ja kanna hoolt tulemuseni jõudmise eest. Kui endas kahtlema hakkad, tekivad aina uued kahtlused.

Elage tänast päeva täna!

Me ju tegelikult teame, mis on meie tegelik olukord täna. Aga seda eirates ja mõtetega mujal olles ei laabu miski. Ja nii purustavadki miljonid inimesed oma elu, muutes selle hävitavaks kaoseks enda ja lähedaste jaoks, sest nad keelduvad vastu võtma halvimat ja päästma seda, mis võimalik. Selle asemel, et oma elu kujundada meelepäraseks, räägitakse saatuselöökidest, elu hammasrataste vahele jäämisest, ebaõnnest. Millal siis on plaan elama hakata? Homsest? Järgmisest nädalast? Siis, kui laenud on makstud? Äkki prooviks juba täna? Pole mõtet punnitada selle nimel, mis kaugel ähmaselt kumamas, kui käeulatuses kõik hooletuses ja lagunemas. Pole võimalik suurepärane olla täna, kui mõttes kummitab vale eilne ja kole homne.

Alusta iga päev uut elu, tänaste väikeste ülesannetega.

Mõtle häid mõtteid.

Meie elu kujuneb selliseks, missugused on meie mõtted. Kui mõtleme õnnelikke mõtteid, tunneme end õnnelikena ja elu tundub lill. Muremõtted annavad meie elule sootuks tumedama tooni. Hea uudis on see, et me saame oma mõtteid ise suunata, läbi oma suhtumise. Kas vihmane ilm muudab meid pahuraks või näeme selles head võimalust tubaste tegevuste toimetamiseks, mida päikeselisel päeval tegema ei rutta? Kas liiklusummikud muudavad meid närviliseks, isegi ebatsensuurseks, või suudame selle aja päevategevuste analüüsimisele pühendada?

Me ei saa paugupealt muuta oma emotsioone, küll aga saame muuta käitumist. Kuna käitumine ja tunded on teineteisest lahutamatud, muutuvad käitumise tagajärjel ka tunded. Väike eksperiment - ajage selg sirgu, õlad taha, pea püsti ja manage näole nii suur naeratus kui suudate. ümisege juurde lõbusat lastelaulu: "Kui sul tuju hea siis käsi kokku löö"¦"? Et eksperimendile vürtsi lisada, võite laua all salaja kaasa plaksutada ?Š Kas sellise käitumise juures suudate olla sügavalt õnnetu ja rusutud? See pole füüsiliselt võimalik - käituda nagu õnnelik inimene ja samaaegselt olla murest murtud. Kui muudad oma suhtumist ümbritsevasse maailma positiivsemaks, muutub samas suunas ka teiste suhtumine sinusse. Mitte keegi peale Sinu ei saa tuua Sulle hingerahu. Mitte keegi.

Hakka tegutsema!

Santayana on öelnud kuldsed sõnad: "Inimene pole loodud mitte selleks, et ta elust aru saaks, vaid selleks, et ta seda elaks."? Elu tahab elamist, mitte muretsemist, segadust ja peataolekut. Meie õnnetus ei seisne mitte teadmiste puudumises, vaid tegevusetuses. Iga tühine eksitus võib võimenduda hiigelsuureks, kui päevased tegevused on tehtud ja saabunud vaba aeg, millega ei oska midagi peale hakata. Parim murevastane ravim on pidev tegevus. Tuleb käivitada pikaajaline ja jõuline kampaania, et muudatusi ellu viia. Kui inimene on hõivatud mõne väljakutset esitava ja meeldiva ülesande täitmisega, valitseb hinges sügav rahu.On Sul mõni unistus, mida täita soovid? Tahad Sa uut elukutset õppima minna, oma sahtlisse kirjutatud luulekogu avaldada või lillepoodide keti rajada? Liigu enesekindlalt oma unistuse suunas, tee iga päev sammuke lähemale jõudmiseks ja ela oma elu nii, nagu oled ette kujutanud. Tee seda, mida oma südames õigeks pead, kuula head muusikat, jaluta looduses ja naera nii palju kui võimalik. Ning pea meeles - õnn on nakkav!

Osale arutelus

 • Signe Kõiv

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara