Milline aed sobiks ajanappuses aiapidajale?

Sageli on nii, et hing igatseks maja ümber kaunist koduaeda, kuid aega selle rajamisele ja eriti hooldamisele pühenduda kipub napiks jääma. Põhitöö võtab suurema osa päevast ning aiaga tegelemine kujuneb paratamatult õhtutundide ning nädalavahetuste hobiks. Mida ette võtta? Kas loobuda aiakujundamise plaanist ning lasta ümbrusel omavoliliselt vohada? Kindlasti mitte, sest hoolikalt planeerides on võimalik kujundada aed, mis ei eelda tundidepikkusi rohimistöid, vaid pakub lihtsalt silmailu ning mugavat äraolemist.

Kodumaja ümber asuv aed on tegelikult kodu pikendus vabaõhuvariandis. Nii nagu maja ja selle sisemus, peab ka aed vastama eelkõige selle omaniku maitsele, olemusele ja eelistustele. Ajanappuse küüsis vaevleval aednikul tuleks aeda rajades arvestada eelkõige oma võimalustega ning loobuda atraktiivsetest, kuid paraku vägagi töömahukatest kujundusvõtetest, nagu mitmesuguste pügatavate taimede kasvatamine või liigirohkete lillepeenarde rajamine. Pigem tuleks eelistada looduslähedast kujundust - aasailmeline muru, vabakujulised puude ja põõsaste rühmad. Kaval aiakujundaja võib aia muuta pilkupüüdvaks ja omanäoliseks hoopis selliste aiakujunduselementide abil nagu veesilmad, aiaskulptuurid või hoolikalt läbimõeldud valgustus. Valgus on meie aedades seni veel üsnagi vähe kasutust leidnud kujunduselement, kuid ometi suudab puude, põõsaste või aiaehitiste valgustamine ka päris tagasihoidlikus aias meeldejäävaid momente luua. Meeleolu loovad ka mitmesugused aiaehitised - võrestikud, ilupiirded, lehtlad, välikaminad. Oma aia tunde loovad kena aiamööbliga varustatud kohvitamisnurk, huvitava kujuga suurte kivide kogumik, istumiseks kohandatud kännujuurikad, lastele ehitatud aiamajake või muud vahvad elemendid. Peamine on see, et lõpplahendus võimaldaks tervel perel end aias mugavalt tunda.

Aia kujundamisele peab kindlasti eelnema hoolikas planeering, mille esimeseks etapiks oleks krundi võimalikult täpne paberile visandamine. Olemasolevad elujõulised puud-põõsad tuleks võimaluse korral säilitada või korraldada neile üksnes väike iluravi. Aia erinevaid piirkondi planeerides tuleks lähtuda põhimõttest, et pesunöörid, puuriit ja kompostihoidla jääksid võõra silma eest võimalikult varjule, taimedega kaetud aiaosa saaks aga võimalikult palju päikesevalgust. Puhkenurk, kus pere ja sõprade seltsis ilusat ilma ja maitsvaid suvesööke nautida, peaks asuma maja lõuna- või läänepoolses küljes ja võimaluse korral tuule eest varjatud.

Niitmisvaeva vähendamiseks tuleks üksikud väiksemad lille- ja põõsarühmad liita suuremateks dekoratiivseteks gruppideks. Kuna lillepeenarde eest hoolitsemine võtab üsna palju aega, võib ajahädas aiapidaja kasutada lillepeenarde asemel ka potis kasvavate taimede abi. Neid on kerge koos potiga teisaldada ning sel moel värvirõõmu kord ühte, siis jällegi teise aianurka lisada. Magusat lõhna ja õiteilu toovad aeda ka õitsevad põõsad.

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara