Monumendid on huvitavad

Mina kogun monumente!Õigemini kõikvõimalikku infot nende kohta. Olin vaimustuses täiesti juhuslikult avastatud mõttest, et sellist monumentide internetikataloogi polegi olemas. Osa saadud materjalist on küll praegu veel paberil, aga tulevikus hakkab seegi kindlasti arvutis olema (ehk digitaalselt). Minu eesmärk on teha kahe-kolme aasta jooksul veebiaadressile www.monument.ee Lääne-Virumaa monumentidest e-kataloog.

Miks ma seda teen? Eks meil kõigil ole (sala)soov teha midagi suurt ja väärtuslikku. Eriti tore, kui tulemust märkaksid veel paljud inimesed.

Täna ma tean Lääne-Virumaal ca 220 monumenti (sh mälestustahvlid, bareljeefid jms). Arvatavasti on neid kuskil 250 ringis. Selliste numbriteni jõudsin koduloolist kirjandust, arhiivipabereid, maakonnaajalehti jms materjale lugedes. Sel suvel otsisin monumendid üles ja tegin pilte. Need olid väga toredad ringsõidud: uudistasin niisama ümbrust, külastasin mõisaid ja teisi vanu hooneid, käisin ujumas. Kui enamik monumente on suhteliselt lihtsalt leitavad, asuvad näiteks mõisate või koolimajade juures, siis mõned leidsin hoopis võsast. Olen Rakveres 20 aastat elanud, aga ometi sattusin sageli sellistesse kohtadesse, kus ma varem ei olnud käinud.

Sügisel astun järgmise sammu - iga monumendi kohta tuleb lugu kirjutada ehk jutt monumendi saamisloost, avamisest ja selle kohast tänases päevas (näiteks toimuvad monumendi juures mingid üritused). See on eriti huvitav tegevus, sest nii kohtun, vahetan e-maile või kirju väga erinevate inimestega (koduloouurijatega, arhiivide ja muuseumide töötajatega jne.). Pealegi ei tea kunagi, millisest kaustast, sahtlist või kohvrist võib välja tulla mõni tõeliselt huvitav materjal. See on tegelikult hea võimalus tuua pimedates kappides asuvad materjalid "valguse kätte"? - panna need internetti kõigile huvilistele vaatamiseks.

Eriti huvitavad on need monumendid, mis on aja jooksul muutunud. Sagedasem muutus on kivil olnud tahvli asendamine (ehk teksti asendamine). Osasid monumente enam ei olegi. Enamasti olid need nn. punamonumendid või täpsemalt veel mälestustahvlid majade seintel (tekstiga midagi sellist: "Siin majas asus EK(b)P staap"? või "Siin koolis töötas X pioneerijuhina, kes hukati faÅ?istide poolt 1941"?). Ka nende monumentide kohta tuleb võimalikult palju infot hankida.

Osale väikesel viktoriini http://www.monument.ee/images/stories/Viktoriin.exe

PS! Minu igapäevategevuseks on arvutiõppematerjalide koostamine ja õppejõuamet, vaata

www.koov.ee

heiki@koov.ee

Osad minu koolitused on ka sekretar.ee veebilehel üleval:Microsoft PowerPointMicrosoft Excel

Osale arutelus

 • Heiki Koov

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

Maxima Eesti OÜ

13. märts 2018

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine