Jää töölaua taga terveks!

Teada on, et kontoritöötaja tööpäev on keskeltläbi 8 tundi pikk ning enamuse sellest ajast veedab ta laua taga istudes. Peamisteks töövahenditeks on seega laud, tool, arvuti, telefon ja kirjatarbed. Enamjaolt pööratakse küll tähelepanu sellele, et arvuti ning selle programmid oleksid võimalikult uued, kiired ning töökorras, arvates, et kui see on tagatud, peaks töö efektiivne sujumine olema garanteeritud. Paraku aga kiputakse ära unustama see, et väga oluline osatähtsus on ka inimressursil ja selle vaimsetes ning füüsilistes võimetes.

Kuna kontoritöötaja tööpäev möödub laua taga toolil istudes, tuleks just nimetatud töövahenditele enam tähelepanu pöörata. Kui ei arvestata inimese füüsiliste eripäradega ning töötaja peab terve päeva istuma ebamugaval toolil ning vale kõrgusega töölaua taga, on tulemuseks heal juhul vaid kangeks jäänud keha juba keset tööpäeva, halvemal juhul tõsisemad seljahaigused ning pikema aja vältel ka selgrootüsistused. Et selliseid hädasid vältida ja pigem juba ennetada, võiks tööandja koos töötajaga vastavas kaupluses lauad-toolid välja valida. Sel juhul saavad arvestatud nii inimese gabariidid kui ka isikulised eelistused istumisasendi suhtes.

Ergonoomiline mööbel-mis see on?

üheks istujasõbralikuks kontorimööblivalikuks on ergonoomiline mööbel. Mis see siis on? Intera mööblisalongi müügijuhi Indrek Toomise sõnul on ergonoomiline mööbel see, mis võimaldab sul töötada nii, et ei teki tunnet, et miski sind segab. See tähendab seda, et istme kõrgus, sügavus ja seljatugi peaksid olema reguleeritavad, äärmiselt oluline osatähtsus on ka nimmetoel.

Kui mina arvasin, et oluline nüanss tooli juures on käe- ja peatugi, siis selgus, et need on tooli juures vaid lisaväärtusteks. Minuga koos võivad rõõmustada ka kõik toolil kiikuda armastajad, sest ergonoomilistele toolidele on suisa teadlikult kõikumisfunktsioon sisse ehitatud, kuna pideva eneseliigutamise tulemusena käib veri soontes paremini ringi ning seda parem on ka aju hapnikuvarustus, seeläbi aga teadagi, et suureneb töö efektiivsus.

Intera mööblisalongis on uudistamist mööblivalikul küllaga - lisaks kvaliteedile on toodetel ka väga huvitavad disainilahendused - näiteks nn telefoniputkaga sarnanev tool, millesse istudes kostub ümbritsev heli summutatuna. Taolist "kapseldumist" pakub ka kontorilaua ja tooli terviklahendus, mis võimaldab luua istujale nö "oma keskkonna" laua kohal varjuna paikneva kõlari abiga, mis omakorda aitab end välja lülitada avatud kontori saginast ning jutumelust. Spetsiaalse seljatoe varjuga tool aitab turvaliselt tunda end nendel inimestel, keda seljataga istuvad kolleegid häirivad.Põneva lahendusega on ka sellised toolid, millel puudub seljatugi - need toolid on kas eriliste käe- või jalatugedega ning on arstide poolt heaks kiidetud ja soovitatud eelkõige seljavaevustega inimestele.

Mitte ainult toolid

Lisaks toolidele ei tohiks vähem tähtsustada ka kontorilaua omadusi. Teada on, et erinevate inimeste kehamõõtmed on väga erinevad, seetõttu ei tuleks kõne allagi kontorisse laudu ostes jälgida vaid standartmõõte. Näiteks Taanis on riigipoolne töökeskkonna järelvalve väga range - töölauad peavad olema võimalikult suures osas reguleeritavad, kõrgusreguleerimise vahemikuks on 60-125 cm. Selline regulatsioonivõimalus teeb mistahes kehamõõtudega inimese tööpäeva mugavaks ja nauditavaks.

Indrek Toomise sõnul on üha enam suurenenud juhtide teadlikkus sellest, et mida mugavam on alluva töökoht, seda efektiivsem on töötulemus. Selle kohta on ka mitmeid uuringuid läbiviidud ning tulemused näitavad, et mugavama ja sobivama töölaua taga istudes on töötaja efektiivsus suurenenud 17-20 %. Mulle tundub see üsna palju, eriti veel, kui sinna otsa liita töötaja tunduvalt parem enesetunne ning soov hommikul taas oma mugava töölaua taha tööle asuda.

Osale arutelus

 • Meelike Tammemägi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Äripäev otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

24. jaanuar 2018

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine