Kirja teel suhtlemise kultuur

Kirja teel suhtlemine on üheks laialt levinud informatsiooni vahetuse võimaluseks juba väga ammusest ajast alates.

Tänapäeval on üha enam populaarsust võitnud arvutikultuur ning paljud asjatoimetused aetakse korda just interneti teel suheldes. Kiire elutempo ja töörütm ei võimalda enam inimestel üksteisega väga sageli kokku saada, mitmeid tunde juttu puhuda ja muljeid vahetada. Sel juhul on internetisuhtlus operatiivseks ja aega kokkuhoidvaks infovahetuse võimaluseks, millel aga on paraku ka oma vead ja varjuküljed.

Millele tasuks kirja teel suheldes tähelepanu pöörata?

Kirja teel suhtlemisel võiks üheks kindlaks nõudeks olla elementaarne õigekirjaoskus. Selle puudumisel võivad tekkida esimesed ohud. Tõenäoliselt mäletavad kõik oma kooliajast õpetajalt kuuldud legendi, mille kohaselt saatis kuningas timukale kirja talupoja edasise saatuse kohta. Kirjas pidanuks olema: "Hukata mitte, armu anda!", kuid kuninga kirjaoskamatuse tõttu oli paberil: "Hukata, mitte armu anda!" Tark ja kirjaoskaja timukas viis kuninga käsu loomulikult täide.

Ilmselt tänapäeval nii kurioosset seika ei juhtuks, kuid elementaarsetest õigekirja reeglitest tasuks siiski kinni pidada, sest see näitab lisaks intelligentsusele lugupidamist kirja saaja suhtes. Silmast-silma suheldes soovime viisakat muljet jätta ja korrektselt käitudes seda enamjaolt ka saavutame, samamoodi laseme me kirja teel suheldes adressaadil endast arvamuse kujundada.

Mida teha, kui on kahtlused sõna õigekirjas?

Kuna eesti keel on ka põlistele eestlastele oma reeglite ja eksitavate sõnade tõttu mõnikord üsna keeruline, siis esineb kindlasti meil kõigil teinekord kahtlusemomente, kuidas üks või teine sõna õigesti kirjutatakse. Mina olen sel puhul harjunud kasutama veebilehel www.eki.ee asuvat Õigekeelsussõnaraamatut. Samal veebiaadressil on veel palju muudki huvitavat ja harivat - tasub pilk peale vista. On ka väga häid grammatika õpikuid olemas, mis ühe või teise sõna õigekirja näitavad ja täpselt ka kirjapildi ära põhjendavad, kuid enamjaolt võtab targast raamatust otsimine kaua aega ning sageli pole seda ka käepärast võtta.

Teineteise valesti mõistmine

Teiseks kirja teel suhtlemise ohuks võib pidada teineteise valestimõistmist. üheks abimeheks kirjas emotsioone väljendada on smailide ehk emoticonide kasutamine, samas ei ole need ehk iga kirjavahetuse puhul kõige sobilikumad. Psühholoog ja suhtlemistreener

Kaja Alterman

n ütleb: "Kirja teel emotsioonide kasutamine on piisavalt mõjuv, kuid silmast-silma suhtlemist see ei asenda. Kui suhtlemisel kehakeel puudub, siis ei näe ega tunneta me seda otsest mõju, mis antud hetkel tekib." Veel räägib ta, et interneti teel suhtlemise ohud on kindlasti sellised, mis on seotud fantaasiate ja valetajude tekkimisega, eriti siis, kui kirjavahetuse pidajad pole kunagi varem kohtutud.

Kirja teel suhtlemise eeliseks peab Kaja Altermann seda, et ehk on kirjutades julgem end avada, ei pea otsa vaatama ja kirja saab hoolikalt ette valmistada, kui vaja. Ta selgitab: "Silmast -silma suhtlemisel hoomame, kui siiras see on, sest kehakeel ( miimika, zestid ja poosid, distants, hääletoon, mina-tasandid, mina-sõnumi rõhutused, inimese temperamendist tulenev afektiivsus jne) ei peta üldjuhul kunagi. Oleneb muidugi, kui professionaalne on inimene oma tundeid varjama, manipuleerima või kui palju osatakse kehakeelest välja lugeda."

Arvata võib, et kirja teel suhtlemise kultuur ei hääbu vaid kogub tänapäeva kiires infoühiskonnas üha enam populaarsust. Seega on sellise suhtlusviisi ohtudest teadlik olemine kindlasti vajalik selleks, et ennast kirja teel võimalikult hästi ning üheselt mõistetavalt väljendada. Enne kirja adressaadile saatmist tasub alati veel kiire pilk sellele peale visata, sest mõte lendab üldjuhul kiiremini kui käsi kirja kirjutab.

Osale arutelus

 • Meelike Tammemägi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine