Valentinipäeval on palju sümboleid

On olemas hulga erinevaid teooriaid selle kohta, kust valentinipäev õigupoolest alguse on saanud, kuid mitte ükski neist pole 100% kindel. ühe teooria kohaselt on valentinipäev alguse saanud vanade roomlaste paganlikest pidustustest jumalanna Juno auks, mis leidsid aset 14. veebruaril. Teised allikad väidavad, et eurooplased alustasid armastuskirjade saatmist 14. veebruaril lähtudes uskumusest, et see on päev, kui linnud valivad oma kaaslasi. Kolmanda, ja arvatavasti kõige laiemalt kanda kinnitanud teooria kohaselt on valentinipäeva algupärandiks Püha Valentin, üks Rooma vaimulik, kes hukati märtrina.Legendi kohaselt elas too vaimulik ajal, kui imperaator Claudius II keelas abiellumise, uskudes, et just see takistab meestel tema armeega ühineda. Preester jätkas abielutseremooniate läbiviimist imperaatori keelule vaatamata ja ta heideti vangi, kus ta aga kiiresti oma vangistaja tütrega sõbrunes ja temasse armus. Enne hukkamist saatis ta neiule kirja, allkirjastades selle: "Sinu Valentin." Tuleviku sõbrapäevakaartide levinuim allkiri oli loodud.

5. sajandi lõpus nimetas Rooma paavst Püha Valentini armastajate patrooniks ja 14. veebruari valentinipäevaks. (Poolteist tuhat aastat hiljem, 1969. aastal, võttis Rooma paavst valentinipäeva kalendrist uuesti maha, kuid traditsioon oli juba loodud.)

Esimese valentinipäeva kaardi saatmise au omistatakse Orleansi hertsog Charlesile, kes olevat 1415. aastal Londoni Toweris vangis viibides oma naisele pikki luuletusi kirjutanud. Järgmiseks sajandiks olid kaardid juba päris tavaliseks muutunud.

Siiski ei saanud sõbrapäevakaartide müük ja masstootmine alguse enne 1840. aastat, kui üks hakkaja ameeriklanna Esther Howland omanäolise äriideega 5000 dollarit teenis. Tolle aja kohta oli see uskumatult suur summa!

Tänapäeval ulatuvad kaarditegijate tulud kaugelt suuremate summadeni, sest ainuüksi Ameerika ühendriikides ostetakse aastas ligikaudu miljard sõbrapäeva kaarti ning neid trükkivaid firmasid on erinevatel hinnangutel paari tuhande ringis.

On arvatavasti vähe kaarte, millel ei oleks kujutatud punast südant või mõnd teist sõbrapäeva sümbolit: punast roosi, otsteta sõlme, kaht laululindu, pitsi või vibuga ingleid. Ka suudlust tähistav "X" on paljudele kaartidele juba eos allkirja juurde trükitud.

Kas oled kunagi mõelnud, kuidas "X" üldse suudlust tähistama hakkas? Arvatavasti peituvad selle tava juured sajanditetaguses ajas, kui kirjaoskamatud võisid oma nime asemel pabereid X-kujulise ristikesega allkirjastada. Kuna allkirjastamine toimus tunnistaja juuresolekul ja allkirjastaja surus oma huuled siiruse märgiks X-ile, siis muutus X ka suudlust tähistavaks sümboliks.

Osale arutelus

  • Maria Kupinskaja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Kuninglik Saku mõis – pealinnast vaid 11 km kaugusel

Tallinnast vaid 11 km kaugusel rohelusse mattunud Saku mõis sobib suurepäraselt nii koosolekute, seminaride, konverentside kui firmapidude korraldamiseks. Väärika ajalooga Saku mõisa peahoone pärineb 1820. aastast ning on oma rikkaliku-luksusliku dekoori ja laemaalingutega üks Eesti kaunimaid.

Strand SPA & konverentsihotell trumpab konkurendid üle rikkaliku kogemustepagasiga

Lääne-Eesti suurimal konverentsikeskusel on 25 aastat kogemusi ürituste korraldamises. See fakt saadab kindla sõnumi klientidele – võimekas ja usaldusväärne, professionaalne ja kvaliteetne. Just selline koostööpartner on Strand.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

ADVOKAADIBÜROO RASK otsib SEKRETÄRI

Tammiste Personalibüroo OÜ

10. juuni 2018

Teabevara