Hüva nõu algajale esinejale

Suur osa meist arvab, et publiku ees esinemine on tõeline piin, sest närv tuleb sisse. Tegelikult aga on kõik head esinejad publiku ees närvipinges.

Edu võtmeks on saada oma pinged kontrolli alla ning pöörata need endale kasulikuks.

Kaota pinge kopsudest

Kiire paanilise hingamise asemel tuleb hingata aeglaselt ja sügavalt. Hinga läbi nina, et kurk ennne esinemist kuivama ei hakkaks.

Kui sul on kalduvus kiirustada ning rabistada,

siis võta aeg hetkeks maha. Mine kuulajate ette, korrasta lauda, pane ritta abivahendid. Vaata kuulajatele otsa alles siis, kui tunned end juba mugavalt.

Lõdvesta oma õlad

, see kaotab pinge kogu kehast.

Naerata
ruumisviibijatele või vähemalt neile, keda tunned. Kui oled kuulajate vastu positiivselt tähelepanelik, on tõenäoline, et nad vastavad samaga

Alusta esinemisega ainult siis, kui kuulajate tähelepanu on täielikult sulle suunatud.
Tea täpselt ette, milline on sinu esimene lause

, alusta tervitusega, siis haara tähelepanu mõne põneva ja teistmoodi ütlemisega. Seejärel tutvusta lühidalt, millest hakkad rääkima ja "¦ asja juurde!

Näita alguses kohe mõnd valmispandud slaidi või materjali
, see annab võimaluse enda kogumiseks.

Kuhu panna käed?

Enamikel esinejatel on probleemiks, kuhu panna käed. Tegelikult on üsna ükskõik, mida nendega teha, kuulajatele mõjub see nagunii ebaloomulikult, sest esineja on niigi ebaloomulikus situatsioonis- seista inimeste ees, kes jälgivad iga su liigutust.

Seega, leia lahendus, mis on sulle mugav ja ei jätaks kuulajatele valet muljet.

Kui paned käed taskusse, võib see kuulajatele jätta hooletu, lohaka või ülbe mulje.

Harjuta kätehoidu keha keskjoone kõrgusel. Nii on lihtne alustada žeste, mis aitavad esinemist ilmekamaks muuta. Kui sulle tundub mugav, võid käed panna selja taha või hoida vabalt külgedel.

ükskõik mida sa ka ei teeks, mitte kunagi

*

ära süga ennast

*

ära mängi käekella, pastaka, keti või mõne muu pisiesemega

*

ära rista käsi rinnal

*

ära laiuta meeleheites käsi

*
ära kõlista taskus müntidega

Silmside

Hea kontakti saamiseks on oluline kuulajatega silmsideme loomine. Samas ei ole mõtet saalisviibijaid lausa jõllitada ega ka mitte valida üht ohvrit, kellele pingsalt otsa vaadata, see tekitab "ohvris"? ebamugavust.Kui sulle tundub keeruline silma vaadata, võid soojenduseks vaadata kuulajate otsaesist või nina. Distantsilt tundub, nagu vaataksid silma.

Proovi vaadata igale kuulajale silma järjest 2-3 sekundi jooksul. Peagi märkad, et silmsideme hoidmine on sama loomulik kui sõprade ringis.

Ja kindlasti

NAERATA
kuulajatele!

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Äripäev otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

24. jaanuar 2018

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine