Enamus 40-aastasi on oma eluga rahul

Kosmeetikafirma Dove viis Balti riikides läbi internetiküsitluse, saamaks teada, millised on 40-60-aastaste naiste mõtted seoses oma vanuse ja iluga.

Kõigi kolme Balti riigi kokkuvõttes vastasid enam kui pooled küsitletud 40-64-aastastest naistest, et on eluga väga rahul või pigem rahul.Uuring selgitas välja, et 50% naistest Eestis, 52% naistest Lätis ja 56% Leedus võivad lubada enese tarbeks niipalju aega, kui ise soovivad. Kõige rohkem aega võivad endale lubada Leedu naised - keskmiselt 11 tundi nädalas. Läti ja Eesti naised pühendavad endale veidi vähem aega - keskmiselt 8 tundi nädalas. Baltikumi 40-60-aastased naised iseloomustavad ennast väga harva vanadena - keskmiselt ainult 2% naistest. Läti naised iseloomustavad ennast peamiselt vastutulelikena, heasüdamlikena ja lahketena. Leedu naised tunnevad ennast armastatutena, enesekindlatena, lahketena, tarkadena, elegantsetena, seksikatena, kuid ka üksikutena. Eesti naised tunnevad, et nad on aktiivsed, elurõõmsad, armastatud ja hinnatud, kuid väsinud.

Suhteliselt vähesed Balti riikide naised valisid enese kirjeldamiseks iseloomustuse "ilus"?. Uuringu Eesti-poolne ekspert, Eesti Naisuurimus- ja Teabekeskuse (ENUT) juhatuse esinaine Reet Laja kommenteeris nimetatud tulemust nõnda: "Kui üle 40-aastasele Eesti naisele öelda kompliment, et ta on lihtsalt ilus, siis võib seda komplimenti võtta üsna pinnapealse ja kergena. Ma arvan, et paljud naised reageeriksid vastuküsimusega - aga kuidas on teiste väärtustega, näiteks vilumusega, kogemustega, teadmistega, mitmekülgsusega ja heade suhtlusoskustega?"? Uuringutulemustest selgus ka, et naised tunnevad ennast kõige ilusamatena hiljem, kui ühiskonnas on tavaks arvata. Läti naised nimetavad ideaalseks vanust 35 eluaastat, leedulannad 37 eluaastat ja eestlannad 40 eluaastat. Naised ütlevad samas aga, et ühiskonnas valitsevate seisukohtade järgi on naise ilu ideaalne keskmiselt 32 aasta vanuses (Eesti naiste meelest 30-aastaselt). ülaltoodud erinevust naiste enda tunnetuse ja ühiskonnas valitseva arvamuse vahel selgitas Reet Laja järgmiselt: "Kõige usutavam erinevuse põhjus on see, et laiem ühiskond peab "ilusa naise"? kujuks seda, mida esitavad massiteabevahendid ja reklaamitööstus. Enamikul juhtudest illustreeritakse selliseid teateid ilusate naistega vanuses umbes 20-30 eluaastat. Võimalik, et see on kujundanud ühiskondliku arvamuse, mille kohaselt on just selle vanusegrupi naised kõige ilusamad."?

Balti riikides tajutakse vanusega seotud stereotüüpe vähem

Levinud on stereotüüpne arvamus, et üle 40-aastased mehed elavad oma parimates aastates, kuid naistel on elu parem osa juba möödas. Lätis tunnistavad sellise seisukoha olemasolu 38%, Leedus 40% ja Eestis 41% vastanud naistest.

Dove?´i rahvusvahelises uuringus selgus, et teistes maailma riikides tunnetavad naised ühiskonna stereotüüpe 40-60-aastaste naiste kohta rohkem.

Reet Laja sõnul hakatakse üle 40-aastasi naisi tööturul taas väärtuseks pidama. "Stereotüüpe aktsepteeriti rohkem 15 aastat tagasi, mil ühiskonnas toimusid väga olulised muutused ja noori hinnati tööjõuna väga kõrgelt. Täna saame juba öelda, et inimestel, kes olid tollal 30-40-aastased, õnnestus üldiselt minna kaasa ühiskonna kiire arenguga."? Balti riikide eksperdid tervikuna tunnistavad, et Baltikumi naised soovivad elu nautida ning seda tunnet pakub neile elu kui protsess. Uuring lubab heita kõrvale stereotüübid, nagu oleks üle 40-aastastel naistel elu juba möödas, pigem vastupidi - naised vanuses üle 40 aasta on oma praeguse eluga rahul ja neil on kõrge enesehinnang.

Dove?´i uuringust ja kampaaniast "Pro-Age"? (Positiivselt vananemisest)

Dove soovib oma kampaaniaga "ProAge"? (Positiivselt vananemisest) edendada suhtumist vanusesse - vältivast ja negatiivsest suhtumisest positiivseks ja ülistavaks. Eesmärki viiakse ellu reklaamikampaaniaga, mis on välja töötatud koostöös rahvusvaheliselt tunnustatud fotograafi Annie Leibovitziga. Reklaamikampaania peegeldab realistlikku naisekuju vanuses üle 50 eluaasta ja julgustab naisi vanusest positiivselt mõtlema. Sel moel püüab Dove naistele teada anda, et vananemist ei pea kartma ega iga hinna eest vältima, sest see on osa nende ilust. Dove uuring "Naiste vaated vanusele ja ilule"? viidi läbi Lätis, Leedus ja Eestis 2008. aasta 25. jaanuarist 3. veebruarini. Lätis küsitleti 1026 üle 40-aastast naist, Leedus 624 ja Eestis 498 naist.

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara