Emakeelepäev - meie oma keele päev

14. märtsil tähistatakse emakeelepäeva. Miks just siis?Täpselt samal kuupäeval sündis ka eesti kirjanik Kristjan Jaak Peterson. Olgugi, et tema elutee jäi äärmiselt lühikeseks, jõudis ta oma elatud elu jooksul eesti kirjandusmaastikule märkimisväärse jälje jätta. Peterson hindas kõrgelt kirjanduse rahvuslikku omapära ja pidas võimalikuks algupärase eesti kirjanduse loomist. Ta oskas vähemalt 16. keelt, sealhulgas mitut idamaa keelt. Kristjan Jaak Petersoni sulest on tulnud ka värsiread "Kas siis selle maa keel laulutuules ei või taevani tõustes üles igavikku omale otsida?"? Sellega oli ta esimene, kes küsis, miks ei võiks eesti keelel olla õigust igavikule.

Tänu Kristjan Jaak Petersoni aatelistele vaadetele ja emakeelearmastusele, tundus tema sünniaastapäev olevat kõige õigemaks valikuks, et tähistada meie jaoks seda tähtsat päeva.

Emakeelepäev on ametlik riigipüha

Et üle-riigilist emakeelepäeva tähistama hakati, tuleb tänada Sonda kooli endist õpetajat Meinhard Laksi, kes 1995. aastal alustas emakeele kaitseks toetusallkirjade kogumist. Tema aastaid kestnud aatelised ponnistused kandsid vilja: 11. veebruaril 1999. a. võetigi Riigikogus ühel häälel vastu seadus emakeelepäeva tähistamise kohta. Ning alates samast aastast on emakeelepäev ametlik riigipüha.

Meid on üsna vähe ja seda enam peaksime oma keele eest hoolt kandma ning seda säilitama

Me oleme väike riik, kuid sellest hoolimata saame oma emakeelt igapäevaselt kasutada. Maailmas pole just palju väikeseid riike, kus oleks võimalik kõrgharidust oma emakeeles omandada. Kui paljud meist on mõelnud sellistele asjadele? Kuna kasutame eesti keelt iga päev, siis kipume seda nii iseenesestmõistetavalt võtma, et me ei oskagi tegelikult hinnata seda, kui palju emakeele säilitamiseks tegelikult vaeva tuleb näha. Ometigi on emakeel see, mis sätib inimese oma rahvuse hulka ja seob rahvuskultuuri ühte. Juba aastaid tagasi märkis keeleteadlane Krista Kerge Eesti Päevalehes, et Eesti on kui keelt ahmiv imik, arenenud maailma lutipudel suus. Ja tegelikult see nii ju ongi. Me oleme võtnud endale voli eesti keelt muukeelsete toorlaenudega risustada. Meie argisuhtlus on juba ammu paberilt arvutiekraanile kolinud. Sealne kultuur(itus) aga vilistab kõikidele õigekirja reeglitele. Isegi ametlikes tekstides kasutatakse võõrkeelseid ja isemuundatud laensõnu. Pealekasvav noorsugu ei pea enam lugu raamatutest ja väärtkirjandusest vaid eelistab selle asemel arvuti taga aega veeta. Ometigi on just raamatud need, mis õpetavad emakeele ilusat lauseehitust ja eesti keeles õigesti rääkima.14. märtsil peetakse teaduslikke konverentse ja kõrgkoolide seminare. Paljudes koolides ja kultuurikeskustes korraldatakse teemakohaseid sõnavõtte, viktoriine ning mälumänge. See on tore, et emakeelepäeva ei ole ära unustatud, kuid oma keele ja selle säilitamise peale võiksime veel sagedamini mõelda. Näiteks soomlastel on keelele ja kultuurile pühendatud kokku seitse päeva. Võiksime ju meiegi naabritest eeskuju võtta ja oma emakeelt ning kultuuri veelgi enam väärtustama hakata.

Osale arutelus

 • Meelike Tammemägi

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Kuninglik Saku mõis – pealinnast vaid 11 km kaugusel

Tallinnast vaid 11 km kaugusel rohelusse mattunud Saku mõis sobib suurepäraselt nii koosolekute, seminaride, konverentside kui firmapidude korraldamiseks. Väärika ajalooga Saku mõisa peahoone pärineb 1820. aastast ning on oma rikkaliku-luksusliku dekoori ja laemaalingutega üks Eesti kaunimaid.

V nagu vesi ja vaba aeg

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Käsi­raamatud

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine