Kuidas käituda makseraskustes

Mida ette võtta kui laenu tagasimaksmine käib hetkel üle jõu? Peamine ja kõige olulisem soovitus on mitte jääda ootama abi, vaid probleemiga tegeleda. Probleemil ei tohi lasta süveneda.

Kui oled sellisesse olukorda sattunud, siis siin on sulle mõned kasulikud nõuanded.

1.
Otsi lahendusi koos pangaga, sest pank on otseselt huvitatud sellest, et sa oleksid suuteline oma laenukohustust täitma. Kui laenu tagasimaksmisega on tekkinud või tekkimas probleem, siis pöördu kohe esimesel võimalusel ise panga poole. Ära jää ootama pangapoolset kõnet või kirjalikku võlateadet.

* Räägi täpsemalt, mis probleem sul on ja miks raskused tagasimaksmisega on tekkinud (lapse sünd, töökaotus, haigestumine jms).

* Küsi nõu ja soovitusi, kas ja kuidas laenuandja saaks sind aidata?

Võimalikud kokkulepped pangaga on järgmised:

Maksepuhkus. Tõenäoliselt on võimalik osaline maksepuhkus, kus kokkulepitud aja jooksul tuleb pangale maksta laenatud summa eest ainult intressi.

Täpsusta:

* Milliseks ajavahemikuks on maksepuhkust võimalik küsida.

* Kas on võimalik vormistada täielikku maksepuhkust.

Pane tähele:

* Kui sul on juba eluasemelaenu võlgnevus ning sellega oled pangaga sõlmitud lepingu tingimusi rikkunud, siis võib pank maksepuhkusest keelduda. * Mõnikord nõutakse enne maksepuhkuse vormistamist olemasoleva võlgnevuse kustutamist.

* Maksepuhkuse vormistamisega võivad kaasneda teenustasud.

Laenuperioodi muutmine. Võimalik on pikendada eluasemelaenu perioodi ehk aega, mille jooksul laenu pead tagasi maksma. Nii on võimalik vähendada igakuist laenumakset, kuid laen ise muutub seeläbi kallimaks.

Pane tähele:

* Laenuperioodi pikendamisel tuleb küll igakuine laenumakse väiksem, kuid kokkuvõttes maksad rohkem intresse.

* Perioodi muutmine on laenutingimuse muutmine, millega võivad kaasneda teenustasud.

2.
Ära võta uut laenu teise laenu tasumiseks! See ei ole lahendus, vaid probleemi edasilükkamine ja üldjuhul hoopis võimendab seda. Sellisel juhul tekkib sul järjekordne laen, millel on omakorda intress, mis tuleb tagasi maksta.

Ära võta SMS-laenu! SMS-laenud on ahvatlevad ja kergesti kättesaadavad, kuid neil on ülikõrge intress.

3.
Püüa tagasi maksta vähemalt nii palju, kui sul on hetkel võimalik. Oluline on pangale näidata, et oled laenu tagasimaksmisest huvitatud.

4.
Vaata kiiresti üle oma kulutused, sest tulude poolel on enamikul meist ilmselt muudatusi päeva pealt raske teha. Vaata kriitilise pilguga üle oma sissetulekud ja väljaminekud, teisisõnu pere-eelarve. Püüa analüüsida, mille peale sa kõige rohkem kulutad ning kuidas saaksid oma igapäevaseid väljaminekuid vähendada. Koosta range eelarve ning pea sellest kinni. Kasulikku informatsiooni pere-eelarve koostamisest leiad siit.

5.
Kui oled autoomanik, siis arvuta välja igakuised kulutused autole: liising, bensiin, kindlustus, remont. Tavaliselt on sellised kulutused märkimisväärsed. Võib-olla on mõistlik eluaseme säilitamiseks ajutiselt autost loobuda ja kasutada ühistransporti.

6.
Otsi endale uus töökoht või lisatöö, et raha juurde teenida.

7.
Kuna meelelahutuseks raha tõenäoliselt ei jätku, siis hakka tegelema spordiga: käi jooksmas, jalutamas. See annab positiivset energiat ja jõudu juurde.

8.

See on kindlasti emotsionaalselt raske aeg sinu elus. Otsi abi lähedastelt ja sõpradelt, kes sind ära kuulavad.

9.

Kui laenu tagasimaksmisega on tekkinud tõsised probleemid ning muud lahendust pole, kaalu kinnisvara müüki koos eluasemelaenu ennetähtaegse tagastamisega ja osta oluliselt odavam eluase.

Makseraskuste ennetamiseks:

* Kogu igakuiselt raha tagavaraks. Alustada säästmist kasvõi 100 krooni kaupa. * Ära võta mitmeid erinevaid laene. Tea alati, kui palju sa teenid ning kui palju pead iga kuu laenuraha tagasi maksma. * Ära võta laenu kergekäeliselt. Kaalu, kui vajalik ikkagi on laenuga tehtav ost. * Püüa vältida kõrge intressiga laene.

* Kui sul on juba mitu laenu, siis püüa kiiremini tagasi maksta laen, mis on kõrgema intressiga.

Artikli originaal

Osale arutelus

 • Kirjutab minuraha.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara