Aed õitsema kergelt ja odavalt

Aiapidamisest on saanud moodne harrastus. Näiteks kuulus inglasest TV- kokk Jamie Oliver kasvatab kõik maitsetaimed ja köögiviljad oma aias. Suurema osa aiapidamisest moodustab seemnetest taimede kasvatamine. Väikesed seemned sisaldavad uut elu!Seemnetest kasvatamine on odav ja kerge. Sellega tegelemine ei nõua suuri investeeringuid. Algteadmisi tavaliselt piisab, veel on vaja vaid tahtmist hoolitseda erinevate taimede eest.

Kuidas alustada?

Iga rohenäpuks soovija peaks kindlasti külastama aiandeid ja seemnepoode ning tutvuma seemnete valikuga. Loomulikult läheb tarvis lillepotte, külvi- ja taimemulda. Hea oleks lugeda ka selleteemalisi raamatuid ja artikleid, sest nii leiab algaja nõuandeid ja nippe tegutsemiseks, samuti teavet kergesti kasvatatavate taimede kohta. Ei tasu alustada taimedest, mille kasvatamine nõuab rohkem vaeva. Innustus säilib, kui valid kasvatamiseks lihtsamaid sorte. Näiteks paljud suvelilled kasvavad kiiresti ja lähevad ruttu õitsema. üks üldine lemmik on lillhernes, mille seemned võib külvata mais või juuni algul otse avamaale või ka suurde lillepotti.

Elutähtis kolmik - valgus, temperatuur ja vesi.

Õige aeg seemnete külvamiseks on kevad. Paljud kasutavad selleks veebruari kuu lõpust kuni maikuuni aknalaual lillepotte või lausa väikest kasvukasti. Piisava valguse saamine on seemnete idanemiseks väga tähtis, seepärast võiks lillepottide kohale paigaldada ka lisavalgustuse. Lillevalgustusi võib osta ka aianduspoodidest. Lisavalgustust läheb vaja eriti siis, kui külvad seemned juba veebruaris. Tärkavad taimed peaksid valgust saama vähemalt 14 tundi. Hea nipp on ühendada taimelamp taimeriga, siis süttib valgustus vajalikeks tundideks automaatselt.Lisaks valgusele vajavad seemned idanemiseks vett. Külvimuld tuleks hoida kogu aeg niiskena.See aga ei tohiks olla liiga märg ning lillepott ei tohiks vette seisma jääda.Kasvuhoone ei ole hädavajalik ost. Taimi saab väga edukalt kasvatada ka vaid aknalaual. Näiteks enamus maitsetaimi kasvab meelsasti väikestes pottides või istutuskastides. ürtide kasvatamiseks võib kasutada ka minikasvuhoonet. See asetatakse samuti aknalauale.Veel on idanemiseks tähtis temperatuur. Paljude erinevate taimede idanemistemperatuur on erinev, seda tasub uurida seemnepakilt. On seemneid, mis vajavad enne idandamist külma, need võib siis asetada mõneks ajaks külmkappi,seal nad siis "ärkavad"?.

Veel tasub seemnepakilt lugeda, kas seemned peavad idanema kaetult või mitte. On mitmeid seemneid, mida ei kaeta mullaga, vaid mis hakkavad idanema mulla pinnal.

Pikeerimine.

Kui seemned on idanenud, on tähtis kasta noori taimi õieti. Liiga palju kastmine võib kasu asemele kahju tuua. Muld peab olema niiske, mitte läbimärg. Kõige parem kastmise aeg on õhtul. Keskpäeval, kui päike kõige kuumemalt paistab, taimi ei kasteta. Umbes kuu vanused väikesed taimed tuleb pikeerida. See tähendab seda,et nõrgemad taimealged võetakse välja, tugevamad istutatakse mulda eraldi pottidesse. Pikeerimine on tähtis ,sest liiga tihedalt kasvavad noored taimed jäävad nõrgaks. Pikeerimiseks võib kasutada nuga või pintsette. Nõrgad taimealged või ära lõigata ka kääridega. Kuid tugevatel taimedel peavad juured jääma terveks. Pikeerimise järel lastakse taimedel rahus juurduda .Juurdumise koht peaks olema valge ja jahedam, siis tulevad taimedel tugevad juured. Sel ajal neid ei väetata. Väetama hakatakse tavaliselt kolm nädalat peale pikeerimist. Väetiste valik on lai.

Osadel taimedel tuleb juurdumise ajal latv ära murda, siis tulevad tugevamad ja tihedamad taimed.

Aeda istutamine.

Suve alguses, kui öökülmade oht on möödunud, istutatakse seemnetest kasvatatud taimed aeda. Enne seda aga harjutatakse taimi järk-järgult õues olema. Taimede kasvatamine sarnanebki natuke beebi hoidmisega, kõik käib vaikselt ja järk-järgult?Š Algul ei kannata noori taimi ööseks õue jätta, samuti ka mitte terveks päevaks päikese kätte. Õuesoleku aega pikendatakse päev-päevalt. Parimaks paigaks noortel taimede harjuda on tuulevaikses ja varjulises kohas. Parajaks harjumisajaks peetakse u. nädalat enne istutamist.Kui taimed on juba harjunud õues olema, istutatakse nad kas siis peenrasse või lillekastidesse.

Nüüd algab aeg, mil saad nautida oma töö vilju. Lilled hakkavad õitsema, maitsetaimi saab toidule lisada ning köögiviljad hakkavad vilja kasvatama. Kuid ära unusta endiselt taimi kasta. Taimed vajavad hoolt ja armastust kogu nende kasvamise aja.

Kergesti kasvatatavad taimed.

Neid taimi võib seemnest külvata otse peenrale või aknal potis ette kasvatada.

päevalill

avamaa kurk Avamaa kurgid võib ka sees ette kasvatada, tema seemned idanevad väga kiiresti.

Noored taimed istutatakse õue peale öökülmade möödumist. Parim kasvukoht on päikesepaisteline ja tuulevaikne. Kasvupind võiks olla turbamuld. Väetiseks sobib kanakaka.

basiilik

Basiilik armastab sooja ja valget kohta, võib kasvatada väga edukalt ka aknalaual.

saialill

Saialille seemned võib külvata otse peenrale mais-juunis. Õitsemisaeg on augustis.

Ilukõrvits

Ilukõrvits vajab sooja ja varjulist kasvukohta.Soojade ilmadega tuleb teda rohkelt kasta nagu ka avamaa kurke.Ilukõrvits vajab ka palju ruumi. Samuti on see taim külmakartlik.

Kress

Kressi seemned on suured, neid kannatab ka külvata otse õue kui öökülmade oht on möödunud. Kressi võib ka toas ette kasvatada, siis hakkab ta pärast õues varem õitsema.

Lehtsalat

Lehtsalatit võib külvata näiteks õuekastidesse mõnenädalaste vahedega mitu korda.Nii on kogu aeg värske salat võtta?Š

LillhernesLillhernest võib väga edukalt kasvatada lillepottides ja kastides.Sinna sobivad eriti madalakasvulised sordid. Seemned võib külvata otse õue suve algul.Kui aga soovid kasvatada kõrgekasvulisi lillherneid, siis tuleb lilledele toed panna, et lilled mööda tugesid üles saaks ronida.

Osale arutelus

 • Liisa Näripea

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

KAAMOS GROUP otsib BÜROOJUHTI

Kaamos Group OÜ

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara