Diagnoos: töösõltuvus

Töönarkomaan, töösõltlane, work-a-holic, tööhull.. Nii öeldakse inimeste kohta, kes on jäänud töötegemise lõksu ja on sellest sõltuvuses.Töösõltuvust ei peeta tingimata haiguseks või probleemiks. Oleme omandanud luterliku tööeetika nii hästi, et tunneme süütunnet tegevusetult olles.Nüüd on aeg uurida vedru tugevust.Kui paljud meist soovivad surivoodil, et nad oleks rohkem tahtnud tööl aega veeta? Annad sa aastas rohkem lubadusi, kui su vanavanemad kogu elu jooksul? Kas oled võtnud ütlust, et oma leiba tuleb teenida otsaesine higine, sõna sõnalt?

Aeg on piiratud ja elus tuleb teha oma valikuid. Kiirus on oma valitud elustiil. Sellest pääseb, kui õppida ütlema

EI
. Avameelne vestlus töökaaslaste ja ülemustega töökoha töötavadest ja töökultuurist on esimene samm probleemide lahendamiseks.

Töösõltuvusest toibuv inimene võib tunda süütunnet. Alguses ta näiteks ei oska tunda rõõmu vabast päevast. Tasapisi ta aga hakkab harjuma ka töövälise ajaga ja tegevusega ning ta ei vaja ainult töötegemist, et tunda end märkimisväärsena.

Vaata, kas sa tunned end ära järgmiste väidete põhjal.

Töösõltlane on:

Töösõltlane on olemas vaid töö jaoks ja töö on talle nagu kilp maailma ettearvamatuste vastu.

Ta ei oska öelda järsult EI.

Töösõltlase süda lööb lisalööke, kõhus pidevalt kõrvetab, organism on hakanud märku andma üleväsimusest.

Ta ei ole õnnelik, on oma arvates ohver.Ta ohverdab oma elu tööle.

Ta ei ole üdini isekas! Kui ta on mõnest tööst ära öelnud, siis ta võib lõpmatuseni tuua vabandusi selle kohta.

Ta alustab päeva kõrvetise rohtudega, sellele järgneb kohv. Siis lõunaks kohv ja õhtuks kohv.... Selline on tema päevamenüü.

Väikesed töönarkomaanid on tehtud üksindusest, väsimusest, kõrvetavast kõhust ja kroonilisest süütundest?Š

Ta ei saa aru, et töökus ja hoolikus on voorused, kuid elu raiskamine töö tegemiseks on lollus.

Ta rabeleb või oma südame lõhki. Kirglik töötempo ja sellega kaasnev tõukavad teda südame infarkti poole.

Ta rabab teha mitut tööd korraga.

Ta ei saa aru, et liigne karjääriredelil edasi pürgimine äratab tihti ümbritsevates imestust, miks keegi raiskab oma elu vaid tööd tehes.

See, et tal on kogu aeg kiire, paistab juba ta näost. Ei ole värske õhk pannud ta põski punetama, vaid ta nägu on hall ja kahvatu.

Ta tahab saavutada kogu aeg uusi ja paremaid tulemusi, töö on talle nagu narkootikum. Tulemuseks võib olla kaos.

Väikesed töönarkomaanid on tehtud kõrvetise rohtudest, rahustavatest tabelttidest ja ääreni täis kirjutatud kalendritest.

Ta ei saa aru, et stress on hea sulane aga kehv peremees. Liigne kiirustamine kulutab organismi ja teeb kiiresti vanaks.

Ta ei tunnusta iseennast, ta otsib tunnustust töölt ja ümbruskonnast.

Ta ei arva, et on "

human being

", vaid arvab, et ta on "

human doing

".

Ta ei saa aru, et tööde jagamine osutab usaldamist ja tunnustust teiste suhtes.

Lollus saab kambas hoogu juurde! Boss rügab hommikust õhtuni ja tema samamoodi... tegemist on töönarkomaaniaga!

Nõuandeid neile, kel soov töönarkomaaniast vabaneda.

"¢ Tõmba selgelt piir oma töö ja muude tööde vahele, nii valitsed sina töö üle, mitte töö ei valitse sinu üle."¢ Öeldes EI tööasjadele, ütled JAH endale tähtsatele asjadele."¢ Jaga tööülesanded tähtsuse järjekorda. Tee ära vaid see töö, mida tuleb teha kohe. Muud tööd jäta homseks."¢ Tee oma päevarütmi algul vaid väikesi muudatusi, väikesed muudatused ise viivad suuremateni."¢ Täida oma päevad kalendris vaid 60% ulatuses tööülesannetega. Nii jääb pea pool aega varuks ootamatustele ja kiiretele ülesannetele."¢ Vaba aega tuleb endale ise võtta, see ei tule iseenesest. Märgi omale kalendrisse ka vaba aeg.

"¢ Ole vahel kättesaamatu, lülita välja telefon ning ära loe e-maile.

Avameelne vestlus töökaaslaste ja ülemustega töökoha töötavadest ja töökultuurist on esimene samm töönarkomaaniast vabanemiseks."¢ Tööpingeid saab maandada rääkides neist kellegagi. Kui pole kedagi sellist lähedast, tasuks otsida proffesionaalset abi."¢ Igasse päeva peaks kuuluma vähemalt üks kallistus!"¢ Mõtle, mis ajab sind naerma. Huumoriga saab edukalt võidelda stressi vastu."¢ Õpi mürama, möllama, hullama, mängima. Alati ei tule teha tarku asju, vahel võib üldse mitte midagi teha."¢ Elu ei kulge alati plaanitud rada pidi. Vahel võib tervis üles öelda või boss "maha jätta"?. Sellisel juhul on kõige suuremaks abiks hästi hoitud inimsuhted."¢ Kujutlusvõime harjutused ja mõtlemine ning rahustava muusika kuulamine aitavad kiiret elutempot natuke tagasi tõmmata."¢ Kuula ennast ja tee vahel seda, mida tõesti ise tahad. Kui näiteks on isu lugeda ajaviiteromaani erialase kirjanduse asemel, siis tee seda!"¢ Kirjutamine on tõhus moodus lahendada probleeme ja välja elada viha ning korrastada mõtteid. Ära sel juhul tsenseeri oma tekste vaid kirjuta kõik nii nagu pähe tuleb."¢ Maanda viha ja agressiivsust kodutöid tehes, näiteks vaipu kloppides või puid lõhkudes."¢ Positiivsed mõtted annavad lisaenergiat."¢ Kui mõni asi tundub täiesti võimatu ja muserdav, siis mõtle selle peale uuesti homme. Öösel magamine teeb mõtted selgemaks."¢ Tõmbu vahel kõrva, ole üksi ja mõtle oma elu üle järele. Kuhu oled teel, miks ja kuidas...Nii akud laadivad ja mõtted saavad selgemaks."¢ Hakka enda eest paremini hoolitsema. Hellita ja premeeri ennast saavutatud eesmärkide eest."¢ Keset kiiret päeva istu hetkeks maha, toeta selg korralikult ja hinga mõned korrad sügavalt sisse ja siis välja. Nii lõdvestud ja saad nautida rahulikku hetke."¢ Anna endale võimalus töö ajal ka hinge tõmmata. Hingetõmbe pauside järel töötab mõte jälle kiiremini ja selgemalt."¢ Rahulik, sügavalt tulev hingamine parandab enesetunnet. Kiirustavad inimesed hingavad tihti vaid pinnapealselt ja kiiresti."¢ Tegele meeldivate harrastustega tasakaaluks tööle."¢ Liigu, käi väljas, söö tervislikult ning maga korralikult. Nii peletad tööpingeid tõhusalt."¢ Looduses liikumine mõjub stressi vastu eriti hästi! Kuula lindude laulu, merekohinat, tunne metsa lõhna!

Osale arutelus

 • Liisa Näripea

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara