Kuidas ise valida puhkuse aega

Ajalooliselt on välja kujunenud, et keegi ei armasta töötada, aga  puhata armastavad kõik. Probleem on vaid selles, et sageli saame puhata jupikaupa ja meelevaldsel ajal, näiteks nädal suvel, nädal talvel.Ja hea veel kui saad selle nädala kulutada pukamiseks, sest tavaliselt on just sel ajal vaja teha remonti, parandada suvila katus, sooritada ülikoolis eksam või võtta pangalaenu, mis naelutab sind päevadeks pangakontorisse vastasmajas.Pealegi, et saada kätte need õnnetud 7 päeva puutumatust, tuleb sul enne hüsteeritseda, riielda ning närveerida. Kui lõpuks jõuab kätte esimene puhkusepäev, tunned end nii väsinuna, et ei tahagi enam realiseerida varem põnevana tundunud puhkuseplaane. Tahaks vaid terve nädala diivanil liikumatult lebada.

Kuidas teha nii, et boss lubaks su rahumeelega puhkusele?

Ennekõike jäta meelde kaks tähtsat tõsiasja:

1. Kõige paremini puhkab see, kes töötab hästi.

2. Meelsamini laseb boss puhkusele selle, kel temaga on head suhted.

Nüüd sellestsamast, aga üksikasjalikumalt.

Oletame, et oled esimest kuud tööl ja sul tuleb mõte nõuda kohe puhkust, motiveerides enda soovimatust töötada sellega, et esiteks, väljas on maikuu ja vanematekodus lõhnavad toomingad ja teiseks, et sellise ilmaga on võimatu tööd teha. Probleem on vaid selles, et need kaalukad argumendid ei oma kaalu su bossi silmis.Need ei näi kaalukatena ka siis, kui sa pole juba 3 aastat puhkust saanud ja su kasutegur töökohal läheneb nullile.

Juhtkonnal on reeglina ükskõik, kas tema alluvad on puhata saanud või mitte, või kui väga sulle meeldib SPAs käia.

Bossi jaoks on väsimuse näitaja tööviljakus.

Kahjuks tekib probleem ka siis, kui ülemus su hingeseisundit ei tee märkamagi, kuigi töötad üksi nii nagu brigaad asfaldipanijaid. Lihtsalt on vahel nii, et ühe töötaja puhkuseleminek võib tähendada seda, et tohutu tähtis projekt jääb toppama, rahad seisma või just praegu, vaatamata igasugustele seadustele ja õigustele, oled just sina oma firmas vajalik nagu õhk.

Saatuse iroonia seisneb selles, et need kriisid juhtuvad alati siis, kui Jumal ise on käskinud sul puhkus võtta. Ja mida kõrgemalt sind hinnatakse kui kaastöötajat, seda väiksem on võimalus, et sind puhkusele lubatakse.

Kõik ülalmainitu ei ole siiski reegel. Tavaliselt toimub kõik palju lihtsamalt, sa tahad puhkust ja saadki,  ainult mitte sel ajal, millal soovisid.

Tea oma õigusi!

Kui rääkida puhkusest, siis seaduse mittetundmine vabastab su täielikult puhkamisest.

Seepärast on vähe neid, kes täna täpselt teavad oma õigusi mitte ainult minimaalsele puhkuse pikkusele, vaid ka õigust puhkuse aja valikule.

Niisiis, vaata üle
Töö ja puhkeaja seadus

Mis kõige eelnevaga peale hakata?

Kõigepealt, kui saad oma ülemusega hästi läbi ja sinu hingel pole patukesi, siis mine ta juurde ja vaata usalduslikult silma ning ütle läbitungiva hääletooniga, et sa soovid minna puhkusele. Tee kohe teatavaks sulle vajalik puhkusepäevade arv ja hakka kohe kauplema, sest ilmselt on kaubelda vaja. Nõua kohe täispuhkust. Kindel see, et kui oled valinud vähegi ebamugava aja ja su kolleegid ägavad lõpetamata projektide kuhja all, antakse sulle miinimum päevi puhkuseks. Aga seda on ju vähe. Kontrolli juba enne, ega sul möödunud aastast puhkust saamata pole jäänud? Võib-olla isegi mitu aastat järjest? Loe tähelepanelikult läbi oma tööleping, võib-olla saad täiendavat puhkust ületunnitöö eest? Veel üks kavalus, võta puhkus esimesest tööpäevast

peale

pühi.

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine