Puhkaja esmaabi

Enese eest hoolitsemine on tähtis osa tervise hoidmisel. Mida rohkem tead erinevate tõbede ja hädade sümptomeid, nende tekkimise põhjusi ja võimalusi neid ravida, seda paremini saad ise hoolitseda oma tervise eest erinevates kohtades, situatsioonides ja erinevatel aastaaegadel.

Herilase ja mesilase nõelamine.

üks herilase või mesilase nõelatorge ei ole tervele täiskasvanud inimesele ohtlik. Torge tekitab nahale valusa punase laigu.Enneta herilase ja mesilase torkeid:"¢ Väldi lõhnade kasutamist."¢ Kanna pikkade varrukate ja säärtega riideid."¢ Väldi magusate jookide ja söökide tarbimist õues"¢ Ära kõnni rohu sees paljajalu"¢ Väldi vehklemist, rabelemistKui herilane või mesilane on nõelanud, siis:"¢ Eemalda mesilase nõel, herilased ja muud "torkajad"? võtavad oma nõelad ise kaasa."¢ Pane torkekohale külm kompress"¢ Väldi torkekoha hõõrumist ja kraapimist, kuigi see sügeleb

"¢ Kraapimine tühjendab tekkinud villi sisse jäänud mürgi naha alla ja see teeb asja veel hullemaks

Pea piirkonda saadud torked on ohtlikumad.

Suu, neelu ja kaela piirkonda saadud torkega kaasnev paistetus võib kitsendada hingamisteid ning põhjustada lämbumisohu.

Mesilase ja herilase varasematest torgetest tundlikuks muutunud inimene võib uue torke korral saada juba eluohtliku allergilise reaktsiooni. Allergiline reaktsioon ei pruugi tulla kohe peale torget, vaid ka hiljem.Herilase ja mesilase torgetele tundlikud inimesed peaksid alati allergilise reaktsiooni ennetamiseks kaasas kandma adrenaliini, mida saab apteegist arsti retsepti alusel.Arstiga tuleb kindlasti torke puhul ühendust võtta, kui :"¢ nõelata on saanud väike laps, rase naine või nõrk vanem inimene"¢ nõelata on saadud suhu, keelde, neelu, silma, kaela või näkku"¢ rünnanud on terve parv ning torkeid on rohkem kui üks

"¢ inimene on allergiline herilase või mesilase nõelamistele

Putukahammustused.

Suurem osa Eestis ja ka põhjamaades esinevate putukate hammustustest on ohutud ja paranevad iseenesest.Välismaale puhkama sõites, eriti aga troopilisetesse maadesse, tuleb meeles pidada, et sealsete putukate hammustused võivad levitada viiruseid, baktereid ja parasiite.Emane sääsk vajab verd järglaste saamiseks. Nõelates eritab sääsk naha sisse sülge, milles on allergilisi valkained, mis omakorda tekitavad sügelevad kublad. Sääskede ja kihulaste hammustusi võib vältida kasutades sääsetõrjevahendeid. Veel aitab riietumine heledatesse pikkade varrukatega ja säärtega riietesse. Magamiskohtades tuleks enne magamaminekut hävitada putukad putukamürgiga, nii ennetad öiseid hammustusi.Sääskede ja putukate hammustusi saab leevendada apeetgi käsimüügis müüdavate vahenditega. Samuti võib sügelemise vastu abi olla külmast mähisest.

Mõnele inimesele tekivad sääsehammustustest väga kergelt suured kublad. Sel juhul võiks ennetamiseks kasutada setiritsiini sisaldavaid antihistamiinitablette.

Puugihammustus.

Puukidele meeldib kõige rohkem rannikualadel, kuid neid on siiski kõikjal. Puugid elavad ja liiguvad kõige rohkem alustaimedel, heinamaadel ja põõsastel, niisketel aladel. Puugi hammustus ise ei ole ohtlik, kuid puugid levitavad ohtlikke haigusi nagu puukborrelioosi ja puukentsefaliit. Kõik puugid muidugi ei ole nakkuse- kandjad. Arvatavalt saab nakkuse üks 50-100 hammustusest.Kui puuk on hammustanud:"¢ Eemalda puuk võimalikult kiiresti võttes sõrmedega võimalikult naha ligidalt puugist kinni ning ettevaatlikult pöörates tõmba see välja"¢ Apteekides on saadaval ka puugipintsetid. Need või siis tavalised pintsetid võiks alati kaasas olla, kui liigutakse looduses, kus on puugid."¢ Puugi hammustuse kohale tekkinud paistetuse ja valu vastu aitavad külm mähis ning valuvaigistid."¢ Kui puuk on eemaldatud, võib selle koha üle tõmmata ka mõne antiseptilise ainega."¢ Jälgi hammustuse kohta, et õigel ajal märgata, kui sinna tekib ringikujuline lööve. See on haiguse tunnus!Puugi hammustuse ennetamiseks:"¢ Liikudes metsas ja heinamaadel kanna saapaid ja pikki pükse. Pükste sääred on tark panna sokkide sisse."¢ Vaata oma keha üle kohe peale looduses käimist, et saaksid võimalikud puugid  kiiresti eemaldada."¢ Teadmiseks, puuk võib inimese külge hakata ka koduloomade kasuka seest. Sellepärast ära võta koduloomi voodisse!Võta arstiga ühendust, kui:"¢ kui puugi hammustuse kohe ümber tekib lööve. Tüüpiline lööve on ringikujuline, mis suureneb paari nädala jooksul"¢ kui paari nädala pärast peale puugi hammustust tekib palavik ja kehv enesetunne, gripilaadsed sümptomid.Puukborrelioosi raviks on antibiootikumid.

Soovitatav on lasta ennast puukensefaliidi vastu vaktsineerida!

Rästiku hammustus.

Rästik on ainus mürgine uss Eestis ja ka põhjamaades. Tema hammustus on ohtlik, eriti aga lastele, rasedatele ja vanuritele. Rästikuhammustusest jääb nahale märk, kus on kaks pisikest täppi umbes poole sentimeetrise vahega.Rästiku mürk sisaldab mitmeid erinevaid valkaineid, seetõttu põhjustab ka palju erinevaid vaevusi. See põhjustab punetust, paistetust ja valu hammustuse koha ümber, kuid see pole eluohtlik. Paistetus võib levida väga laialt üle keha, võib tekkida halb enesetunne, oksendamine, kõhuvalu ja pulsi tõus. Raskemal juhul vererõhk langeb, võivad tekkida krambid ning inimene vajub Å?okki. Kuid olgu öeldud, et need sümptomid ei teki minutitega, vaid pigem ikka tundidega.Rästiku hammustuse korral tuleb alati minna arsti juurde! Esmaabiks on külm kompress või mähis, haava puhastamine vee ja seebi või mõne spetsiaalse vahendiga.Hammustuse kohta ei tohi katki lõigata ega mürki sealt välja pigistada ega imeda!Hammustatud koht tuleb võimalikult paigal hoida, näiteks jäset saab fikseerida lahasega. Hammustada saanud inimene tuleb kiiresti maha rahustada ning ära hoida kõik tarbetud liigutused.

Osale arutelus

 • Liisa Näripea

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara