Saame tuttavaks - ülle Adamson, Lõuna-Eesti Päästekeskuse personali- ja asjaajamisbüroo juhataja

ülle Adamson on Lõuna-Eesti Päästekeskuse personali- ja asjaajamisbüroo juhataja.ülle on lõpetanud Tallinna Pedagoogilise Instituudi koolieelse pedagoogika ja psühholoogia erialal ning üle kümne aasta töötanud hoopis kasvatajana. "See oli omamoodi armas aeg, selline vahetu ja siiras. Kuid ühel hetkel tundsin, et on vaja edasi liikuda. Päästeteenistusse sattusin üsna juhuslikult. Võib öelda, et olin õigel ajal õiges kohas ja nagu öeldakse - räägi inimestega. Valgamaa Päästeteenistus otsis personali spetsialisti, mina uut väljakutset.Praeguseks olen personalitööd teinud juba üle 10 aasta. Töö meeldib mulle väga.Alguses oli kõik muidugi võõras ja harjumatu: see oli hoopis teine maailm, võrreldes lasteasutuses töötamisega. Lasteaias arvutit ju vaja polnud, uude töökohta minnes teadsin ainult nuppu, kust arvutit käima panna saab. Pidin kiiresti õppima hakkama, samuti täiendasin end koolitustel. Olen saanud häid personalitööalaseid, dokumendihalduse ja asjaajamise valdkonda puudutavaid koolitusi. Niimoodi ringi liikudes, teiste personalitöötajatega suheldes, oma igapäevatööd tehes, tekkiski äratundmine, et mulle meeldib minu töö ja mis peamine - ma tahan seda teha.

Juba mõnda aega räägiti päästeteenistuste ümberkorraldamistest. Päästekeskused moodustatigi 01.märtsil 2006. Kuna Valgas kuulus minu töökoht koondamisele, kandideerisin Lõuna-Eesti Päästekeskuse personali-ja asjaajamisbüroo juhataja ametikohale, mille läbisin edukalt. Sama aasta juunis kolisime perega Valgast Tartusse. Täitus veel üks unistus: mulle väga meeldib Tartu ja ma olen tahtnud siia kogu aeg elama tulla, ainult ei osanud ette näha, et niimoodi siia satungi .

Kas mäletate oma esimest tööpäeva praeguses ametis?

Esimene päev oma praeguses ametis oli üks tõeline sigri-migri. Lõuna-Eesti Päästekeskuse praegustes ruumides Vanemuise tänaval tehti veel siseviimistlustöid, mistõttu olime sunnitud üle kuu aja olema vanas Tartumaa Päästeteenistuse hoones. Otsisime igaüks endale nurga, kuhu oma arvutiga maanduda. Kitsas oli, kuid kõik sai tehtud. Olime teotahet ja hasarti täis. Uus algus oli jälle omamoodi põnev.

Milline näeb välja Lõuna-Eesti Päästekeskuse personali- ja asjaajamisbüroo juhataja igapäevatöö?

Iga päev on erinev. Planeerin endale tavaliselt terve nädala töö ette - märgin endale üles kõik olulised asjad, mis ära teha tuleb. Iga päev võib tuua uusi lahendamist vajavaid ülesandeid, teinekord ka üsna kiireloomulisi.Vastutan, et personali- ja asjaajamisbüroo töö toimiks laitmatult. Pean kursis olema kõigega, osalen iganädalastel juhtkonna nõupidamistel. Meil on suur asutus (teenistujaid umbes 680) ja igapäevast personali- ja asjaajamistööd jagub meile kõigile.

Struktuuri järgi on meid büroos seitse. Kaks juhtivspetsialisti tegelevad personali puudutava dokumentatsiooni ettevalmistamise ja vormistamisega. Vanemspetsialisti kohuseks on asjaajamise korraldamine. Kaks spetsialisti regioonis haldavad kumbki kolme maakonda (tervisekontrollid, vaktsineerimised jms). Tööle on tulemas peaspetsialist, kes hakkab tegelema koolitusega.

Teada on, et päästekeskustesse tuleb palju traagilisi väljakutseid ja tõenäoliselt peate ka kurbade sündmustega iga päev kokku puutuma. Kas Teil on mõni nipp, kuidas oma ametis hästi vastu pidada?

Info kurbadest sündmustest jõuab meieni avalike suhete büroo kaudu. Kurb on , et vahepeal oli päevi, mil iga päev hukkus tulekahjus inimene. Meie valdkonnas tuleb neist õnnetustest üle olla, teisiti siin ei saa. Kunagi ammu Valgas põles minu kodu lähedal olev maja ja toodi välja hukkunu. See oli kole vaatepilt. Samas imetlesin meie päästjaid, kes käisid korduvalt suitsuses põlevas majas otsimas veel inimest, sest naabrite kinnitusel oli majas veel keegi. Õnneks ei olnud.Käisin ka meie järelevalveametnikega kaasas, kui nad olid põlenud majas tulekahju tekkepõhjust selgitamas. Seisin ja ei suutnud uskuda, et see oli veel eelmine päev kellegi kodu olnud. Mida polnud võtnud tuli, see oli veega üle ujutatud. Asja tegi hirmsamaks see, et inimesed olid sellest kodust eelmisel õhtul jõulupeole läinud. Kõige tipuks saime teada, et selle põlenud kodu keldrit olid rüüstamas käidud. See nähtud kodu kummitas mind veel kaua.

Positiivne on see, et tegelikult päästjad suudavad ka paljudele tuleõnnetustele piiri panna, mis võinuks lõppeda vägagi traagiliselt.

Mis Teile oma ameti juures kõige enam meeldib?

Võtan enesestmõistetavalt seda, et mõningate väiksemate ja suuremate asjade organiseerimine kuulub personalitöö juurde ehk teisisõnu tegelemine personaliga. Valga päevil tegelesin sellega muidugi rohkem, kuid siin on õnnestunud ka üht-teist teha, näiteks jõulupidude ettevalmistused, kommisöömispärastlõunad ja vastlakuklite organiseerimine otse kontorisse.

On ehk mõni tööülesanne, mis on Teile vastumeelt ja mida Te parema meelega ei teeks?

Ma ei armasta statistilisi aruandeid, sest mulle tundub, et mõningatel puhkudel puudub seal igasugune loogika. Kuid see ei tähenda seda, et ma midagi õigeaegselt esitamata jätaks.

Milline on Teie jaoks kõige suurem väljakutse oma töös?

Olla personali-ja asjaajamisbüroo juhataja ehk valdkonna juht - see ongi väljakutse. See tähendab julgust otsuseid vastu võtta ja vastutada. Tihtipeale on nii, et mõnda asja saab mitut moodi lahendada. Arutama võib jäädagi lõpmatuseni. Seepärast tulebki kiiresti pakkuda lahendus ja põhjendada, miks just nii.

Kas Teil on ehk mõni lõbus seik või "ämber" oma tööst rääkida?

Pigem selline lõbus "ämber"?. See oli üle aasta tagasi. Asendasin sekretäri - tegin käskkirja arvutis valmis ja asusin seda välja printima. Pistsin hajameelsusest käskkirja plangi tagurpidi printerisse ja viisin paberi direktorile allkirjastamiseks. Natukese aja pärast tõi direktor mulle selle paberi laua peale ja sinna oli joonistatud üks naljakas nägu. Vahtisin käskkirja ja mõtlesin omaette, et mis direktoriga juhtunud on. Siis tabasin ära, nägu oli joonistatud ümber meie logo ja üleüldse on plank ju tagurpidi. Siis hakkas lõbus, läksin ja vabandasin direktori ees, et mul kevad peas. Tema muheles ja ütles, et sellest saab ta aru. Seda käskkirja hoian ma alles koos teiste lõbusate apsakatega, mis on aastate jooksul tekkinud.

Mida oma töös kõige raskemaks peate?

ütlesin, et meie personal on suur. Inimestega töötamine ongi ehk kõige raskem- tuleb osata olla mõistev ja arusaaja, samas peab suutma endale kindlaks jääda.

Mis Te arvate, mis teeb büroojuhatajast hea büroojuhataja?

Oma büroo eest tuleb seista. Kui vaja, siis istume maha ja räägime omavahel asjad selgeks ja elu läheb edasi. Minu jaoks on minu tüdrukud kullatükid, sest ilma nendeta ei saa kuidagi. Büroojuhataja peab olema õiglane, usaldusväärne.

Miks Lõuna-Eesti Päästekeskuses on põnev?

Meil on siin väljakujunenud traditsioonid, tõsi küll, need me tõime Valgast kaasa. Talvel öösuusatamine, teeme ööpimeduses matkalampidega 15-25 km ringi. Sügiseti, tuletõrje aastapäeval, toimub meil rattasõit tuletõrje auks. Samuti on meil tõeliselt hea seltskond- kõik on oma ala fännid.

Suviti püüan olla tegus päästeala lastelaagris kasvatajana. Nüüd juba kuuendat suve. See on tõeliselt vahva, õpetlik, sportlik laager lastele. Ja mina tuletan rõõmsalt neid aegu meelde, millal ma töötasin veel lasteaias.

Kui Te ei töötaks oma praegusel ametikohal, siis mis oleks see teine variant, mida teha sooviksite ja miks?

Mulle meeldiks olla turismitalu perenaine. Sellise turismitalu, mis oleks naturaalne ja mis asuks eemal suurtest teedest ja asulatest, kuhu inimene tuleb, et nautida rahu ja vaikust, olla iseendaga või oma parimate sõpradega. Mobiile ja Internetti võimaldaks päevas maksimum pool tundi. Saab ju väga hästi ilma ka. Talus võiks olla hea raamatukogu ja korralik suitsusaun.

Millega oma vaba aega sisustada armastate?

Armastan väga lugeda, muusikat kuulata. Valgas tegelesin line-tantsuga. Meil oli seal armas väike tantsutrupp. Tartus pole ma sellist head oma tantsuäratundmist veel leidnud, kuid küllap leian. Reisida meeldib, üritangi nii asjad sättida, et igal aastal kusagil ära käia.

Mida põnevat või kasulikku olete enda jaoks leidnud sekretar.ee portaalist ja milliseid teemasid sooviksite seal tulevikus rohkem näha?

Olen rahul teie sekretar.ee portaaliga ja tema uuenenud välimusega. Olen leidnud sealt huvitavat ja kasulikku infot, mida oma töös ära kasutada. Samuti on portaalil ka oma meelelahutuslik pool, mis on igati asjakohane, igas tööd peab vähemalt üks suhkrutükk olema.

Osale arutelus

 • Meelike Tammemägi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

KAAMOS GROUP otsib BÜROOJUHTI

Kaamos Group OÜ

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara