CV kirjutamise reeglid

Enamasti on kandideerija CV läbikukkumise põhjus see, et CV-s pole sõnagi kogemuse kohta, mida tulevane tööandja ootab, küll aga kõike muud. Tööotsija enda peas võib olla arusaam, et ta saab uuel töökohal hakkama, kuid CV-s see ei kajastu. Hea oleks enda jaoks läbi mõelda, mida ikkagi teha soovitakse ja milliste tööandjate huvi endale tõmmata tahetakse. Huupi tulistades (nagu seda CV-sid hulgi välja saates sageli tehakse) märki ei taba.

Kuiv loend koolidest ja töökohtadest, kus pole sõnagi selle kohta, millega kandidaat on tegelenud, mis on tema saavutused ja ootused tulevase karjääri suhtes, paneb õlgu kehitama. Kõik varasemad kogemused on väärt, et neid kirjeldada valguses: mida tegin, mida sellest õppisin.

Samamoodi tuleks lahti kirjutada enda põhilisemad iseloomuomadused ja ootused tulevase karjääri suhtes. Tööandjat ei raba trafaretse loendiga: "Olen hea suhtlemisoskusega, positiivne, pingeid taluv..."? Tuleks mõelda originaalsemalt ja end kas või vabas vormis kirjeldada: mis meeldib, milline olen meeskonnas, mida pean enda tugevusteks, kuidas sõbrad mind kirjeldavad jne.

Samuti tuleks tasakaalu mõttes kirjeldada enda nõrgemaid külgi, kuid taktitundeliselt. Enda avamine näitab head enesetundmist ja viitab ka enesejuhtimise võimele.

Usalduse suurendamiseks on hea märkida CV-sse soovitajad ja nende kontaktid. Kultuursed tööandjad ei võta soovitajatega ühendust enne, kui on kandidaadilt intervjuul selleks luba küsinud, eriti kui soovitaja on praegune tööandja, kes töötaja karjäärimuutusest teadlik pole.

CV peab vastama nõuetele.

Kandideerimisdokumentidega pole mõtet liigselt originaalitseda, sest tööandjatel on värbamise läbiviimiseks kindlad protseduurireeglid. Samuti ei jaksa ükski tööandja lugeda romaanipikkuseid CV-sid. Kui täienduskoolitusi on juba paarkümmend, tuleks need kokku võtta ühise nimetaja alla, nagu ka töökogemused. Märksõnad on asjakohasus ja hea struktureeritus.

Klassikaline CV algab kontaktandmetega, millele järgneb hariduslik taust, seejärel töökogemus, täiendkoolitused ja lisainfo iseloomuomaduste ning oskuste kohta. Sealjuures tuleks oma arvuti- ja keeleoskuse kirjeldamisel adekvaatne olla. Palga märkimine CV-sse on kohane, sest meil kõigil on tööturul oma hinnaklass, nii jõhkralt kui see ka ei kõla. Hind koosneb lihtsustatult varasemate kogemuste, teadmiste ja antava panuse ehk tööväärtuse summast.

Tihti küsitakse karjääriloengutel, kas võib jätta märkimata laste arvu ja muu sellise, mis võib tööandjad eemale peletada. Tean, et kui häda on väga suur, varjatakse infot ning saadakse seeläbi ka tööd. Arvan, et töö saamine firmas, kus lastest lugu ei peeta ja kaldutakse vanuselise või soolise diskrimineerimise poole, ei ole teab mis suur lotovõit. Pigem tasuks ennast täiendada ja analüüsida ning karjääriabi hankida, et saada töökoht, mis pikas perspektiivis ka rõõmu ja rahuldust tooks.

Lühikesed ja ebaõnnestunud töökogemused on CV-s pigem häbiplekiks kui konkurentsivõimet tõstvaks teguriks, seepärast tuleks oma tööelu kujundamisel hoolas olla.

Kuidas töökohad CV-sse märkida?

Lühiajalised töösuhted vajavad põhjendamist.

*

Kui töökohti on mitu ja töösuhted on jäänud lühiajaliseks, siis on oluline märkida, miks üks või teine töösuhe lõppes.

*

Oma endisi tööandjaid mustata ja maha teha pole mõtet, küll aga sobib märkida töö lõpetamise põhjus: karjääritõus, koondamine, pankrot, osakonna likvideerimine, uued väljakutsed, õppima asumine, tööajad ei sobinud enesetäiendusplaanidega jne.

*

Igasuguseid auke CV-s saab põhjendada lisainfo lahtris, nii et tööandja saaks vastuse küsimusele: "Mida tegi see inimene nt pooleteiseaastase perioodi jooksul, kui ta ei töötanud ega õppinud?"?

* Kui jõudeperioodid on kulunud kas või raamatuid lugedes või reisides enda avardamisele, ei mõju see halvasti ega tekita negatiivseid eelarvamusi.

Kontrolli, kas sinu CV sisaldab järgmisi põhireegleid:

*

Tööandjatel on palju tegemist ning nad ei viitsi lugeda ja süveneda pikkadesse resümeedesse. CV olgu mahutatud ühele lehele või kahele lehele ainult sel juhul, kui see on absoluutselt vajalik.

*

Pane oma sõnad maksma. Sinu keelekasutus on äärmiselt oluline. Ära kasuta pikki lõike ja lauseid. Kõik, mida Sa ütled, peab olema lühike ja konkreetne ning maksmapanev. Rõhuta oma saavutusi ja probleemide lahendamise oskust. Kasuta sõnu "juhtisin", "arendasin" ning teisi tegusõnu, mis näitavad su kompetentsust. Jäta välja sõna "mina", see muudab lause kohmakaks ("mina juhtisin informaatika üksust")

*

Töö välja konkreetseid numbreid, kui see on võimalik. Ära kirjuta "muutsin müügi efektiivseks", vaid" tõstsin läbimüüki 30% võrra ning klientide arv suurenes minu juhtimise ajal 100-lt 160-ni" Tööandja tunnetab Sinu väärtust läbi numbrite.

*

Ole aus. Pole midagi hullemat, kui valetada olematutest saavutustest. Kui tahad mingit tulemust enda nimel esitada, siis pigem kasuta väljendeid "mul oli heameel viibida selle ja selle protsessi läbiviimise juures" jne. Valetamine CV -s võib anda võimaluse küll saada tööd, kuid hilisem töökaotus just selle tõttu on garanteeritud.

*

CV annab esimese ettekujutuse sinust ja seetõttu on tähtis, et resümee (kokkuvõte, ülevaade) on kirjutatud kirjavigadeta. Kasuta tavalisi kirjastiile ning tähefonte. Jäta veidike hingamisruumi eri lõikude vahele. Kasuta tavalist A4 formaadis kirjapaberit. Kui Sul on vaja teha koopia om CV-st, siis jälgi, et tulemus oleks puhas ja ilma "mustade äärteta"

*

Ellimineeri mittevajalik. Ära kirjuta näiteks oma kaalu või pikkust. Kui Sul on hobisid, siis märgi vaid sellised, mida saab seostada pakutava ametikohaga. Soovitajaid ei maksa lisada, sest kui tööandja selle vastu huvi tunneb, siis küsib ta intervjuul kindlasti seda.

*

Palga suurus jäägu intervjuu ajale. Kui märgid CV-sse "vale summa" , siis on läbikukkumine ette määratud.

* Kui jälgid neid nõuandeid, võid kindel olla, et sinu CV on konkurentsivõimeline ja äratab tähelepanu.

Elektrooniline CV

Tänapäeva arvutiseeritus ja interneti areng loob suurepärase võimaluse saata ja levitada oma CV e-maili teel. Kasutades olemasolevaid tekstiredaktoreid (Word jne), on suurepärane võimalus vormistada oma CV-d just sobival kujul. Ometigi kehtivad elektroonilise CV kirjutamise juures omad reeglid, mis seab ka piiranguid.

Kuigi tänapäeval kasutatavad redaktorid on olemas igas arvutis, on siiski palju ka selliseid tööpakkujaid, kellel puudub just see versioon, mida sina kasutad. Seetõttu tuleks e-maili teel saadetavat CV-d seivida ASCII Text ehk Plain Text formaati, mida toetab 99,9% arvutitest. Plain Text laiendiks on .txt ning seda on soovitav kasutada, olemaks kindel, et sinu CV suudetakse ka avada.

*

Kasuta tavalist kirjaformaati. Pane tähele, et Plain Text on väga lihtne ning ta ei tunnista selliseid formaate nagu Bold, Underline, Bullets jne. Nende asemel kasuta rõhutamiseks kas * või muid märke, suuri tähti.

*

ühe rea laiuseks peab määrama 65 tähemärki, mis teeb CV hõlpsasti ja mugavalt loetavaks.

Kui saadad elektroonilise CV, siis ära unusta lisada ka kaaskirja. Saada need ühe failina. Samuti sobib saata kaaskiri e-mailina ja CV lisana (attachment). Subjektiks märgi soovitud töökoht.

CV Keskus on igal ajal abiks CV kirjutamisel, juhul, kui sa ise seda ei jõua, ei taha või ei oska kirjutada. Selleks anna märku endast

abi@cvkeskus.ee

CV Keskuse CV-mootor on tõhusaim Eestis, mille abil saad endale genereerida kuni 5 erinevat CV-d. Võid oma CV-d igal ajal kuvada, parandada, trükkida, saata tööpakkujale.

Vaata CV näidist

Ingliskeelne CV

Osale arutelus

 • CV Keskus www.cvkeskus.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

KAAMOS GROUP otsib BÜROOJUHTI

Kaamos Group OÜ

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara