10 lihtsat viisi looduse säästmiseks

Me kõik oleme kuulnud mantrat "säästa, säästa" miljon korda, ent ikkagi on see  päevakohane teema.

Kustutad küll toast lahkudes tuled ja sorteerid usinalt prügi, aga see on ka kõik. Loodussõbraliku elu elamine on lihtsam, kui sa arvata võid. Kui tegutseda arukalt, saad säästa loodust ja raha. Järgnevalt tutvustame sulle kümmet lihtsat sammu alustamiseks.

"¢ Osta patareilaadja. Patareid sisaldavad ohtlike metalle, mis ei ole biolagunevad ja mis ei tohiks minna prügimäele. Selle vidinaga säästad sa ka raha, sest enam eiole vaja poodi patareide järele lipata, kui äratuskell seisma jääb."¢ Vaheta paberist taskurätid ja kätekuivatusrätikud välja. Paberitööstus on number üks puhta vee tarbija ja metsade vähenemise põhjustaja. Nende asemel võta kasutusele riidest taskurätid ja köögirätikud."¢ Jälgi, et su autorehvid oleks täis pumbatud. Su auto sõidab nii paremini, kasutades vähem bensiini ja eraldades vähem saasteaineid."¢ Kasuta kohalike firmade tooteid. Näiteks, kui ostad söögi poest, mis hangib kaupa kohalike põllumeeste ja tootjate käest, toetad sa firmasid, mis ei raiska loodusvarasid selleks, et kaupu kaugele transportida. Samuti toetad nii kohalikku majandust."¢ Ära kasuta oma taimede hooldamiseks pestitsiide. Nii ei saasta sa vett ning kaitsed ka oma pere ning ennast mürkide eest. Uuringud on näidanud, et kodudes, kus kasutatakse pestitsiide on leukeemia esinemine lastel suurem. "¢ Tee sisseoste uuskasutuskeskustest ja

second-hand

poodidest. Ostes kasutatud riideid ja mööblit ei säästa sa ainult raha, vaid vähendad ka nõudlust uute toodete tootmise järele. Meil on raiskav ühiskond ja on hea kui suudame jääke endale kasulikuks muuta."¢ Vähenda paberikasutust kontoris. Kolmandik meie prügist moodustab paber. Tehes kahepoolseid koopiaid ja printides kasutatud paberi teisele poolele vähendad oluliselt jääke."¢ Osta  jalgratas. 25% autosõitudest on lühemad kui kilomeeter. Läbides neid lühikesi maid jalgrattaga või hoopis jalgsi, säästad sa energiat ja raha. Samas on see ka väikese trenni eest. "¢ Istuta oma maja ette varjuks suur puu. See hoiab suvel su maja jahedamana ja sa ei pea konditsioneeri kasutama.

"¢ Otsi tualettpaberi pakenditelt taaskasutusmärki. Paberi valmistamine teistest paberitoodetest saastab vähem loodust kui paberi tootmine uutest puudest.

Osale arutelus

 • Anna Saarso

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

V nagu vesi ja vaba aeg

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine