Laupäev kasvatab kõhtu

Talutava vöökoha suurimaks vaenlaseks on laupäevad, arvavad Washingtoni ülikooli teadlased. Inimesed lasevad end nädalavahetusel lõdvaks ning söövad lihtsalt rohkem kui nädala sees. Ja hindavad söödud koguseid valesti "” tavaliselt vähendamise suunas.

Siiani on räägitud ikka pühade "” näiteks jõulude ja aastavahetuse kahjulikust mõjust, nüüd on aga jutt läinud õige proosaliseks.

Uurimuse üks autoritest professor Susan B.Racette selgitas, et nad valisid katse jaoks välja 48 täiskasvanud vabatahtlikku. Nende vanuseks oli 50 kuni 60 aastat ja nad olid ülekaalulised või normaalse kaaluga, keegi polnud katse alguses rasvunud.

Teadlased tahtsid kontrollida, kas väiksem kalorite hulk mõjub inimesele samamoodi kui hiirtele ja rottidele. On ju kindlaks tehtud, et madalama kalorsusega toit aitab hiirtel-rottidel kauem ja tervemana elada.

Professor Racette oli aga sunnitud tõdema, et erinevalt inimkatsealustest ei tea rotid-hiired nädalavahetustest mitte midagi "” ja see on neile väga hea.

Enne katse algust uuriti mõnda aega katsealuste harjumusi "” kui palju, mida ja millal nad söövad, kui palju liiguvad jne. Juba sellest selgus, et märkimisväärne osa kaloritest läheb toitumispäevikusse kirja just laupäeval. Ilma midagi ette võtmata oli katsealustel ainuüksi laupäevaste lisakaloritega võimalik aastaga juurde kasvatada pea neli kilo. Peamiselt rasva muidugi.

Edasi jaotati katsealused kolme rühma "” esimesed pidid vähendama kalorite hulka 20%, teised liikuma 20% võrra rohkem ehk kulutama kaloreid rohkem ja kolmandad pidid jätkama endistviisi.

Kui esimene rühm sõi laupäeval rohkem ja sai ka vastavalt olulise osa kaloritest just laupäeval, siis teine rühm sõi rohkem nii laupäeval kui pühapäeval. N-ö ainult kalorijälgijate grupis kaalu alanemine nädalavahetuseti peatus, kuid liikujate grupis pööras see nädalavahetuseti vahepealselt languselt hoopis suurenemise suunas.

Nii kalorijälgimine kui liikumine vähendasid lõppkokkuvõttes kaalu, kuid just laupäevased söömasööstud on süüdi selles, et inimesed ei saavuta sageli enesele seatud eesmärke kaalu langetamise osas. Kui selline laupäeva-söömasööstu harjumus on endale teadvustatud, siis on võimalik sellega ka midagi peale hakata.

Teadlased soovitavad üsna lihtsaid asju "” toitumispäevikut pidada, portsjoni suurust jälgida, ausalt hinnata oma liikumisaktiivsust. Enne teadaolevaid nädalavahetuse suuremaid söömisi tasub tagasihoidlikumalt süüa (kuid muidugi mitte ennast lausa näljutada), väljasõitudeks pakkida kaasa kergemat ja tervislikumat toitu jne.

Osale arutelus

 • Terviseleht

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

ÄRIPÄEV AS otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

28. september 2018

Teabevara