10 eksitavat arvamust kehakaalu kohta

Bioneer.ee räägib eksiarvamustest seoses kehakaaluga.

1) Nädalas on võimalik kehakaalu vähendada 10 kg või rohkem.

See on võimatu. Isegi, kui loobuda söömisest täielikult, ei lange kaal normaaltingimustes nii kiiresti. Kaalulangus on maksimaalselt paar kilo nädalas. Kui kaal langeb rohkem kui kilo nädalas, siis tekitab see terviseriske. Seega, pole soovitatav kaalulangetamisega kiirustada.

2)Taimsed kaalulangetamisvahendid on ohutud.

On taimseid lahjumisvahendeid, mis on väga ohtlikud. Siinkohal võib nimetada näiteks Ephedra taime (aine efedriin), mille üledoseerimine võib lõppeda surmaga. Efedriini tarvitamine võib tekitada tõsiseid tagajärgi kõrge vererõhuga, südame rütmihäiretega, veresuhkru kõrgenemise, kilpnäärme probleemidega inimestel jne. Efedriin on ka sageli kasutatud dopinguaine. See aine annavab kiire tulemuse, aga kahjuks toime ei püsi kaua.

Kui tahate kasutada kaalu langetavaid vahendeid, siis ostke neid apteegist ja pidage nõu ka apteekriga.

3) Enne kõhnumist soodustava vahendi tarvitamist ei ole vaja konsulteerida arstiga.

Seda oleks kindlasti vaja teha. Mõned lahjumisvahendid seovad ka teisi ravimeid. Nii võib toime muutuda näiteks rasestumisvastastel ja kolesterooli alandavatel ravimitel. Kõhnumisravimid ei ole mõeldud rasedatele!

4) Kaalualandamise ravimid on ainus tõhus abi liigse kehakaalu vastu.

See on vale. Kui ei muudeta toitumisharjumusi ja hakata ennast liigutama, siis ei aita ka kõige popimad lahjumisvahendid. Valesti toitudes ja mitte liigutades jääb mahtumine ülikooliaegsetesse teksadesse vaid unistuseks.

5) Kaalu vähendava retseptiravimiga on kerge viis kilo saledamaks saada.

Võimalusel hoidu retseptiravimitest! Neid kirjutatakse välja juhul, kui rasvumine on nii tõsine, et rohust saadud kasu ületab võimalikke kõrvalmõjusid.

6) Tärkliserikkad toidud teevad paksuks.

Paljud tärkliserikkad toidud (leib, riis, kruubid, pastatooted, kartul jne) sisaldavad palju tärklist. Kuid vähe rasva. Ainult liiga suures koguses ja koos rasvase lisandiga (kaste, määre jne), teevad need paksuks. Süsivesikud on organismi tähtsaimad energiaallikad.

7) Süües palju valku sisaldavaid toidulisandeid, kasvavad lihased kiiremini ja keha saab ilusa vormi.

Toidulisanditele tuleks igal juhul eelistada valgurikast toitu. Sellest ainult ka ei piisa, lisaks on vaja piisavat treeningut. Liialdada valguga ei tohi, kuna liigne valk koormab neerusid ja maksa.

8) Piimatooted on tervisele kahjulikud ja teevad paksuks.

Piimatooted, eriti aga probiootilisi baktereid sisaldavad piimatooted, on tervisele kasulikud. Nad on heaks täisväärtusliku valgu, mineraalainete (kaltsiumi, magneesiumi, kaaliumi allikaks) ja vitamiinide (D- ja B-vitamiinide) allikaks. Kui kehakaal on probleemiks, siis tasub valida lihtsalt madalama rasvasusega piimatooteid. Bioneer soovitab eelistada mahepõllumajandustooteid.

9) Kaalulangetaja peab sööma vaid toorest köögivilja, sest see on kõige tervislikum.

Umbes pool köögiviljadest soovitatakse süüa toorelt. Teine pool soovitatakse tarvitada kuumutatult. Kuumutamine suurendab selliste ainete nagu lükopeeni omastamist. Lükopeen on võimas antioksüdant. Vitamiinikadude vähendamiseks on mõtet köögiviljad lisada juba mulinal keevasse vette, keeta neid nii vähe kui võimalik ja kasutada keeduvett toiduks. Kaalulangetaja ei pea sööma vaid toorest köögivilja.

10) Punane liha on tervisele kahjulik ja teeb paksuks.

Kui sööd palju rasvast liha, siis tea, et see sisaldab palju küllastunud rasvhappeid ning kolesterooli. Selline toiduvalik soodustab kehakaalu tõusu ja suurendab südamehaiguste riski. Eelistage väherasvast liha. Hautamine on kasulikum kui praadimine. Punane liha on väga hea valgu- ja rauaallikas. Mõõdukalt tohib kaalulangetaja süüa ka punast liha.

Artikli originaal

Osale arutelus

  • Katrin Lipp

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

V nagu vesi ja vaba aeg

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara