Sekretäri töö ametikirjadega

Abimaterjali reeglitega, kuidas korrektselt vormistada ametikirju, võib leida nii Internetist (näiteks http://www.hariduskeskus.ee/asjaajamine) kui ka trükitud kujul (T.-R. Kõrven. Dokumendihaldus. Külim 2006). Standardi rakendamine võimaldab tagada ametikirjade ühesuguse struktuuri ja väljanägemise, lubades samas enamiku esitusvormiväljade muudetavat suurust, võimaldades sellega kirjade senisest paindlikumat vormistamist (vt Eesti Standard: EVS 882-1:2006, lk 2).

Meie arust jääb neis materjalides puudu sellest, kuidas oleks standardit kirjade loomiseks otstarbekas kasutada, arvestades, et dokumente koostatakse tänapäeval ikkagi arvutil. Selleks, et sekretäril ning teistel asutuse töötajatel, kes igapäevaselt tegelevad dokumentide loomisega, oleks dokumentide koostamine lihtsam - ei peaks mõtlema dokumendi välisele vormile ega dokumendi elementide vormindamisele - oleksid vajalikud korralikult koostatud dokumendimallid. Mallil on kindlasti määratud lehe veeriste, leheküljenumbrite ning dokumendi elementide paigutus ja vormindus vastavalt dokumentide vormistamise standardile.

Samuti oleks mall toeks XML struktuuride kasutamisel ja XML dokumentide loomisel. Mallil peavad olema täidetud ka nõuded digitaalsete dokumentide koostamisel dokumendi vormi, dokumendi failivormingu ja dokumendi metaandmete osas.

Professionaalselt koostatud mallide põhjal on dokumente lihtne luua, võimaldades pöörata kogu tähelepanu ainult dokumendi sisulisele küljele, sest dokumendi korrektse vormi tagab mall. Sellisel mallil on tegelikult palju rohkem, kui esmapilgul näha, sest mall peab katma kõik võimalused tööks ühe või teise dokumendiga (nt, mis juhtub siis, kui kiri ei mahu ühele lehele, mis prinditakse plangile, vaid läheb teisele leheküljele).

Omakorda tähendab see seda, et mallide loomise aluseks on dokumentide üldistamine ja seejärel nende realiseerimine tekstitöötluse vahenditega.

Dokumendimalli kasutajal ei ole vaja teada midagi muud, kui seda, milline on loodav dokument (õige malli valimiseks), milline on dokumendi sisu ja kuidas kasutada õigesti tekstiredaktorit.

Ametikirja elemendid on demo dokumendimallil näha väljadena, mille nurksulgudes tekstid kirjeldavad väljade sisu. Teksti sisestamisel malli väljale aktiveeritakse väli hiireklõpsuga ja sisestatakse vajalik tekst. Väljale tuleb panna see tekst, mis nõutud ning mitte midagi muud. Mittevajaliku välja saab märgistada ja kustutada.

On terve rida dokumente, mille aluseks on otstarbekas võtta kirja mall, kui nende vormistamist ei ole kehtestatud muude standarditega.

Järgnevalt demonstreeritakse algatuskirja malli kasutamist algatuskirja loomisel. Demo

Järgmisel korral demostreeritakse käskkirja malli kasutamist ja võimalusi (liigendatud nummerdus, käskkiri lisaga, nuppude kasutamine jms).

TTü IT täiendõppekeskus

on pikka aega tegelenud nii dokumendimallide väljatöötamisega ettevõtetele kui ka nende kasutamise õpetamisega. Kursusel

"Sekretäritöö organiseerimine ettevõttes kaasaegsel tasemel"?

õpetatakse, kuidas kasutada dokumendimalle ning neid muuta. Kursusel osaleja saab kaasa algatuskirja ja vastuskirja malli.

Kuna teadmised tekstitöötlusest on kesised, siis tutvustatakse ka neid reegleid, mida on vaja silmas pidada dokumendi loomisel. Õpetame ka, kuidas varem ja mitte päris korrektselt loodud tekste tuua dokumendimallidele õigel kujul ja õiges vorminduses (tekstitöötluse trikid ja nipid). Kursusel käsitletakse ka teisi sekretäri tööd kergendavaid võtteid otsepostitusega (hulgikirjadega) seotud probleemide lahendamisel (mestimine).

Osale arutelus

 • Viivi Jokk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Tallinna Õpetajate Maja – väärikas peo ja koolituskoht vanalinna südames

Tallinna Õpetajate Maja on raekoja platsi ääres asuv kolmest majast koosnev kompleks, kus on võimalik korraldada pidusid, konverentse, koolitusi, vastuvõtte, kontserte ja palju muud.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Äripäev otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

24. jaanuar 2018

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine