Saame tuttavaks - Victoria Kartashova

Tõenäoliselt on üsna paljud sekretar.ee lugejad hetkel lapsega kodus ja mõtlevad ühel hetkel tööle tagasi minna. Kuna ühiskond muutub pidevalt ja ühes sellega muutub ka palju töökorralduse poole pealt, siis võivad ainuüksi töölenaasmise plaanid üsna ärevaid mõtteid tekitada. Victoria Kartashova on hetkel lapsega kodune, kuid plaanib peatselt tööle naasta. Uurisimegi, millist tööd Victoria enne lapsehoolduspuhkusele minekut tegi ja millised on tema peamised hirmud seoses tööleminekuga.

Kus ja kellena enne lapsehoolduspuhkusele minekut töötasite?

Töötasin sekretärina AS Muuga CT-s.

Miks valisite endale just selle eriala ja ameti?

Kui olla päris aus, siis ma pole seda töökohta valinud, vaid see töökoht valis mind. Pisut rohkem kui 10 aastat tagasi töötasin ma Infoliinis 1188. "Laulsin" mitusada korda vahetuse jooksul "moosipurgihäälega": "Tasuline Infoliin, Victoria kuuleb". Ja mulle meeldis mu töö, kuigi vahel oli see kohutavalt pingeline ja nagu paljudes töökuulutustes on märgitud, stressirohke töö. Kuid, kordan, mulle meeldis mu töö. Meil oli hästi tore tiim ja väga hea tiimijuht. Pidevalt käis mingi tiimide vaheline võistlus: kellel kõige suurem saabuvate kõnede arv, kellel väiksem "kaduma läinud" kõnede arv, kellel kõige rohkem uut kasuliku infot äsja lahti tehtud asutuste, kaupluste ja pm kohta. Võitjad said autasuks alati midagi ootamatult huvitavat ja põnevat. Meil polnud aega tunda igavust. Ja siis kutsuti mind tööle Muuga sadamas opereeriva konteinerterminali sekretäriks, kuna enne Infoliini töötasin pea neli aastat sekretärina meditsiinivaldkonnas varustusega tegelevas väikses ettevõttes Priviti. Seal oli kohutavalt IGAV. Kui keegi teab (mäletab) - 1993-1996 oli aeg, mil kõik, mis mingil moel meenutas NL bürokraatiat, oli asjaajamisest OUT. Eesti Vabariik tahtis teha tööd. Ja seda ilma "paberimäärimiseta". Sekretäridel oli palju kergem töö. Kuid ka sellest segasest ajast on, mida meenutada tänutundega. Medicorum"™i poolt korraldatud sekretär-asjaajaja-personalitöötaja intensiivkursustele läksin pea samal ajal kui tulin tööle Infoliini. Kursusel jagas meile oma teadmisi Tallinna Majanduskooli õpejõud Helen Raid, kellest olime terve kursusega lausa vaimustuses! Kahe aasta pärast kohtasin teda uuesti sekretöritöö kursustel Personalijuhtimise keskuses. Olen kindlal arvamusel, et Helen Raid on üks tugevaim, huvitavaim ja imeliseim õppejõud. Töötades AS Muuga CT-s, läbisin PTB Koolituse poolt korraldatud Asjaajamis intensiivkursust ja "Sekretärist juhi abiks" intensiivkursust. Palju uut, kasulikku ja huvitavat pakkus Personalijuhtimise keskuse poolt korraldatud seminar "Etikett ärimaailmas", kus enda teadmisi ja kogemusi jagas imeline ja ääretult huvitav proua TÅ?atÅ?ua.Kasulik oli kuulata "Teiste rahvaste kombed ja tavad" ja kunagi ei väsi kuulamast midagi uut teemal "Tänapäeva dokumendihaldus ja praktiline arhiivindus". Osalesin ka vahetult enne lapsehoolduspuhkusele jäämist täiendkoolituse kursusel Mainoris.

Väga põnev oli kohtumine president Meri protokollijuhina töötanud Piret Saluriga loengul "Protokoll ja etikett".

Kas mäletate oma esimest tööpäeva endises ametis? Millised emotsioonid Teid valdasid?

Esimest tööpäeva esimesel tööpostil ei mäleta. Ilmselt oli see kohutav :)Konteinerterminalis aga esimene päev oli väga... tõsine. Minu ülemus isiklikult näitas ette oma terminali uhked valdused: sadama kai, konteineriplatsi, tehnika, inimesed, tööliste ruumid. Tutvustades samaaegselt ka mind kõigile.

Peaaegu mitte keegi ei jäänud algul meelde. Nime-näo-ametipositsiooni seos tuli loomulikult hiljem.

Mis Teile oma ameti juures kõige enam meeldib? Ja on ehk mõni asi, mis on Teile vastumeelt ja mida Te parema meelega ei teeks?Tööl olles olin ma kindlal meelel, mis mulle meeldib ja millist "otsa" ma tegema ei jookseks, kui oleks endal valida. Tegelikult, tegi minu närvi mustaks see, et sekretäri tööpäev on kuidagi ära mixitud: tähtis (suuremal korral ka kiire) kiri, kohvilaud (ettevalmistamine, koristus), oma maja inimesed enda muredega ja vahest ka salasooviga veeretada enda ülesanne sekretäri kaela, üks kõik millise põhjendusega, näiteks: "sinul tuleb see paremini välja", "sa tead ju neid rohkem", "sinul on seda kergem teha" jne. Mõnikord on ka endal tunne, et ma pigem teen ise, siis on kindlam! Arvan, et nii mõnelegi on see tunne tuttav :)

Kas Teil on ehk mõni lõbus seik või "ämber" oma tööst rääkida?

Ämbreid on kindlasti igal sekretäril ja igal ülemusel. Uskuge, isegi presidentidel on ämbreid. Meist sünnivad ainult kuninglike perede lapsed tulevasteks kroonipärijateks. Aga nad õpivad ka varakult mõistma enda eesmärki ja saavad vastast koolitust juba pea emapiimaga :)Inimene õpib kogu elu :)Võib-olla jutustan (üritan teha seda hästi delikaatselt), kuidas ma käisin ühel tähtsal nõupidamisel tõlgina. Juhtus see kohe alguses. Meil veel polnud sünkroontõlki ning ülemus võttis mind kaasa ühele VÄGA tähtsale nõupidamisele, nn igaks juhuks. Minu ülesandeks oli kuulata kõike, mida räägitakse. Juhtus aga nii, et härrased rääkisid nii tuttavatest asjadest, et ülemus otsustas, et minu sosin pigem segab teda keskendumast ning otsustas, et ta saab ise hakkama. Selle peale otsustas minu närv, et võib välja hingata. Ma istusin ning vaatasin härrasmehi vaikselt, üht teise järel, jutt jooksis minust eemal, kui järsku ma tabasin, et kõik vaatavad minule otsa, k.a. minu ülemus ning ma saan aru, et nad kõik OOTAVAD minult midagi. AGA MINUL POLE ÕRNA AIMU, MIDA!!! See hetk oli KOHUTAV! Selgitus oli lihtne: üks kange härra pidas oma kõnet temale mugavas keeles ning esitas pärast seda ka küsimuse minu ülemusele. ülemus jäi lootma minu abile, mina aga hõljusin pilvedes, unustades kogu eelneva jutu sisu. Päästis mind (tegelikult, päästis ta minu ülemust ja kogu nõupidamise tulemust) peremees, kes võttis vaevaks ise tõlkida küsimuse ja muutis kogu õhkkonna veidi sõbralikumaks.

Loomulikult olen sellele inimesele kohutavalt tänulik.

Milline on Teie meelest hea ülemus?

Hea ülemus on eelkõige hea psühholoog, kuna tema alluvuses on väga erinevad inimesed, tema ülesandeks on kõiki neid tööle panna, motiveerida ning juhtida. Arvan, et kaugeltki mitte igaüks ei saa sellega hakkama. Mõni võib arvata, et see pole mingi kunst ning temagi tuleb sellega toime, kui suudab teha kurja nägu ja kõva häält.Mõni jälle soovib hoida oma silma peal igal asjal, mis tegelikult ei nõua nii suurt ja tähtsat tähelepanu. Selle tõttu kannatab ettevõte edu. Ma pean silmas olukorda, kus alluvad kaotavad otsustusvõime, kuna ülemus tahab analüüsida kõiki otsuseid ning ei usalda pisematki ülesannet kellelegi teisele lahendamiseks. Muidugi võin ka loetleda, et hea ülemus võiks olla positiivne, tähelepanelik, tolerantne, mõistev, järjekindel, vähenõudev, iseseisev, jne. Teine asi, kas need kõik on tugeva isiksuse omadused? Kindlasti oleks tore, kui ülemus oleks igati terve, kompleksivaba ja õnnelik inimene! :)Tänapäeval võiks öelda, et hea ülemus on kindla tulevikuvaatega ettevõte juht.

Tegelikult õige sekretär ei tohiks vist valida ülemust. Tema esmaülesandeks on aidata oma ülemust, teha nii, et ülemus saaks takistamatult tegeleda oma esmaste ülesannetega, teostada enda otsest rolli ettevõttes.

Millist ametit Te kohe kindlasti pidada ei sooviks?

Ära iial ütle iial :)Kindlasti, ei tahaks hiiglasuure vastutusega ametit. Mõttetut ametit.

Nüüd, kui kasvatan last, siis kindlasti tahaks tasuvat ja kindlat ametit. Tahan, et meie tulevik oleks kindel, selge.

Kas plaanite ka pärast lapsehoolduspuhkust samal ametikohal jätkata?

Hetkel on jätkamisega seotud omad komplikatsioonid. Laps käib kolmandat kuud lasteaias ja graafik on paljudele tuttav: kaks-kolm päeva lasteaias ja siis paar nädalat kodus. Pea kolme kuu jooksul on meie osavõtt olnud kokku 16 päeva. Käsi südamele, ükski tööandja ei unista sellisest töötajast. Teine tõsine mure on töö kaugus. Töö ja kodu vahemaa on pisut rohkem kui 20 km, mida naljalt ei sõida. Just siis, kui kõigil aeg tööle või õhtul koju. Muidugi, see pole ainult minu mure ja mõnel on see vahemaa mitu korda suurem. Loodan muidugi, et kõik need mured saavad murtud.

Loomulikult, praegu võin mõelda ainult samale tööle naasmisest.

Mida kõige enam tööle tagasi minnes pelgate? Kas üritate end juba varakult kurssi viia erinevate muutustega, mis vahepeal toimunud on?

Pelgan, et ei ole nii tasemel. Et ei ole nii osav, kiire, kõigega kursis. Loomulikult teeb muret, kas saan hakkama, kas ikka saan lapse-, töö- ja elurütmid paika. End kurssi viia muudatustega... üritan niivõrd, kuivõrd. Sirvisin enda kursuste ja koolituste materjale, kaalun, kas tasub end ära mõne täiendkoolituse jaoks kulutamine, seostades seda praeguse majandusliku olukorraga. Sirvin vaikselt Sekretar.ee kogumeid.

Asendajaga ja kolleegidega olen suhelnud kõik need aastad. Päris suureks üllatuseks tööle naasmine minu jaoks ei kujune, kuid kindlustundest on vajaka.

Millega oma vaba aega sisustada armastate?

üks vaba aja lemmiktegevusest oli minu jaoks autosõit. Meeldib käia vabadel hetkedel ilusaid kohti looduses avastamas. üks vahe käisin lausa kaardi ja raamatuga paljud Eestimaa mõisad läbi. Selle aasta suvel sain üle mitme aasta uuesti külastada Saka Clif mõisa ja selle meeletult ilusat ümbrust. Palju on juurde ehitatud. Koht on iseenesest võrratu. Seal võiks põnevaid filme teha. Loodus on fantastiline! Merevaated lausa lummavad!Kahjuks pole nüüd minu lemmiktegevus nii sage, kui oleks tahtnud. Väike laps nõuab palju tähelepanu.

Ja muidugi majanduslik pool ei luba alati vallatleda.

Mida põnevat või kasulikku olete enda jaoks leidnud Sekretar.ee portaalist ja milliseid teemasid sooviksite seal tulevikus rohkem näha?

Sekretar.ee portaalis on alati midagi lugeda :)Selle jaoks peab endale kohe aru andma, et nüüd läheb aega ja mitte vähe :)Väga rohkelt erialast abi! Kõik ühes kohas! Meeletult täiuslik kogum mistahes dokumentatsiooni kohast infot. Ääretult mugav!

Austustus ja tänu teile!

Osale arutelus

 • Meelike Tammemägi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara