Tiiu Silvese 1001 muinasjuttu

Aastal 1998 polnud Eestis ühtki inimest, kes poleks teadnud Tiiu Silvese nime. Eesti rikkaim naine. Metalliäri ja osalus Siberis kullarikastamistehases. Unistab hakata rajama eramaju Seattle'isse USA-s ning avada isikliku kaubandustänava Smolenskis. Naine nagu orkester. Me uskusime ja ahhetasime. Vähemasti alguses. Mull lõhkes aastaid hiljem. Praegu on Silves vana ja haige. Ja vaene.

"Tuleval aastal loodan jõuda maailma 200 rikkama inimese hulka. Rikastest naistest oleksin ehk 25 esimese seas." Nii praalis kõrgharidusega matemaatik Tiiu Silves 1992. aastal nädalalõpuväljaandes Pühapäevaleht. Uus täht Eesti äri- ja meediataevas oli sündinud.

Ajakirjandusele oli Tiiu Silves nagu taeva kingitus. Koloriitne kuju, kes fantaseeris valjusti ja kelle iga sõna sai meedia poolt võimendatud ning rahva ette toodud - tõe pähe.

Eesti oma Hans Christian Andersen

"Tiiu Silvesel on Altai krai täitevkomitee luba viie Siberi jõe puhastamiseks ujuvpuidust. Lisaks varutakse Eestis värskeid õunu ja pirne, et need Vietnamis kasuga vahetada banaanide ja ananasside vastu," kirjutas "tõe kuulutaja" Eesti Ekspress 1989. aasta 22. septembri lehes. Kolm aastat hiljem on Silvesega samas lehes tehtud intervjuu, kus äridaam pajatab: "Sõlmime praegu lepingut Boeinguga, kes hakkab meilt metalli ostma. Sealtkaudu ehk toon sisse liinid, millel hakatakse kokku panema arvuteid, telefonialajaama seadmeid. Lõuna-Aafrikas käivad läbirääkimised vääriskivide kokkuostmiseks. Hakkame ise briljante lihvima."

Hiilgavat muinasjutumeistrit uskus isegi superreporter Urmas Ott, kes noogutas innukalt kaasa Silvese fantaasialennule saates "Carte Blanche" 12. detsembril 1992: "Me oleme 70 protsendiga omanikud ühes Venemaa kullarikastamistehases. On, millest ehk kunagi - võib-olla saab esimese toodangu millalgi kolme-nelja aasta pärast - hakkab Eesti majandus kulda saama, et saaks võrdväärselt maailma riikidega oma varud teha. Sest ega minul seda vaja ole, see on meil tarvis majandusse paigutada."

Praeguses Eesti majandussituatsioonis kõlavad Silvese 17 aasta tagused sõnavõtud eriti koomiliselt. Ometi olid Silvese poolskisofreenilise hõnguga sõnavõtud tollases ühiskonnas nagu sõõm värsket õhku. Silves järgis sõna-sõnalt - kui ta vaid ise oleks seda teadnud - kuulsate juhtimisteoreetikute hüüdlauseid: "Mõelge suurelt!"

Hirmnaljakas intervjuu Loe edasi

Osale arutelus

  • Ingrid Tähismaa

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Järveveere puhkekeskus ootab külastajaid nii suvel kui talvel

Maalilisel Võrtsjärve kaldal Valma külas asuv Järveveere puhkekeskus on suurepärane paik suveürituste, seminaride, pulmade ja talvepäevade korraldamiseks.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

ADVOKAADIBÜROO RASK otsib SEKRETÄRI

Tammiste Personalibüroo OÜ

10. juuni 2018

Teabevara