Tiiu Silvese 1001 muinasjuttu

Aastal 1998 polnud Eestis ühtki inimest, kes poleks teadnud Tiiu Silvese nime. Eesti rikkaim naine. Metalliäri ja osalus Siberis kullarikastamistehases. Unistab hakata rajama eramaju Seattle'isse USA-s ning avada isikliku kaubandustänava Smolenskis. Naine nagu orkester. Me uskusime ja ahhetasime. Vähemasti alguses. Mull lõhkes aastaid hiljem. Praegu on Silves vana ja haige. Ja vaene.

"Tuleval aastal loodan jõuda maailma 200 rikkama inimese hulka. Rikastest naistest oleksin ehk 25 esimese seas." Nii praalis kõrgharidusega matemaatik Tiiu Silves 1992. aastal nädalalõpuväljaandes Pühapäevaleht. Uus täht Eesti äri- ja meediataevas oli sündinud.

Ajakirjandusele oli Tiiu Silves nagu taeva kingitus. Koloriitne kuju, kes fantaseeris valjusti ja kelle iga sõna sai meedia poolt võimendatud ning rahva ette toodud - tõe pähe.

Eesti oma Hans Christian Andersen

"Tiiu Silvesel on Altai krai täitevkomitee luba viie Siberi jõe puhastamiseks ujuvpuidust. Lisaks varutakse Eestis värskeid õunu ja pirne, et need Vietnamis kasuga vahetada banaanide ja ananasside vastu," kirjutas "tõe kuulutaja" Eesti Ekspress 1989. aasta 22. septembri lehes. Kolm aastat hiljem on Silvesega samas lehes tehtud intervjuu, kus äridaam pajatab: "Sõlmime praegu lepingut Boeinguga, kes hakkab meilt metalli ostma. Sealtkaudu ehk toon sisse liinid, millel hakatakse kokku panema arvuteid, telefonialajaama seadmeid. Lõuna-Aafrikas käivad läbirääkimised vääriskivide kokkuostmiseks. Hakkame ise briljante lihvima."

Hiilgavat muinasjutumeistrit uskus isegi superreporter Urmas Ott, kes noogutas innukalt kaasa Silvese fantaasialennule saates "Carte Blanche" 12. detsembril 1992: "Me oleme 70 protsendiga omanikud ühes Venemaa kullarikastamistehases. On, millest ehk kunagi - võib-olla saab esimese toodangu millalgi kolme-nelja aasta pärast - hakkab Eesti majandus kulda saama, et saaks võrdväärselt maailma riikidega oma varud teha. Sest ega minul seda vaja ole, see on meil tarvis majandusse paigutada."

Praeguses Eesti majandussituatsioonis kõlavad Silvese 17 aasta tagused sõnavõtud eriti koomiliselt. Ometi olid Silvese poolskisofreenilise hõnguga sõnavõtud tollases ühiskonnas nagu sõõm värsket õhku. Silves järgis sõna-sõnalt - kui ta vaid ise oleks seda teadnud - kuulsate juhtimisteoreetikute hüüdlauseid: "Mõelge suurelt!"

Hirmnaljakas intervjuu Loe edasi

Osale arutelus

 • Ingrid Tähismaa

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Kuninglik Saku mõis – pealinnast vaid 11 km kaugusel

Tallinnast vaid 11 km kaugusel rohelusse mattunud Saku mõis sobib suurepäraselt nii koosolekute, seminaride, konverentside kui firmapidude korraldamiseks. Väärika ajalooga Saku mõisa peahoone pärineb 1820. aastast ning on oma rikkaliku-luksusliku dekoori ja laemaalingutega üks Eesti kaunimaid.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine