Fikseeritud või muutuva intressiga laen?

Viimastel päevadel on meedias esitatud soovitusi ja nõuandeid fikseerida eurodes väljastatud eluasemelaenude intressid. Finantsinspektsioon palub laenuvõtjatel enne sellise otsuse tegemist kaaluda igakülgselt kõiki lepingu muutmisega seotud olulisi asjaolusid. Kindlasti tuleb konkreetse panga pakkumine läbi analüüsida ning uurida, milline on sellega seotud kulu.

Muutuva intressiga pangalaenu korral koosneb intress üldjuhul kahest komponendist: ajas muutuvast Euriborist ning panga ja kliendi vahel kokku lepitud fikseeritud marginaalist. Fikseeritud marginaal üldjuhul kogu laenu tagasimaksmise aja jooksul ei muutu. Euribor muutub tavapäraselt iga 6 või 12 kuu tagant. Vastavalt sellele muutub ka iga 6 või 12 kuu tagant laenumakse suurus. Kui Euribor on selle aja jooksul tõusnud, siis tõuseb ka laenumakse ja vastupidi.

Fikseeritud intressiga pangalaenu korral lepivad klient ja pank pikemaks ajaks kokku lõpliku intressi, tehes seda näiteks viieks või kümneks aastaks. Intressi fikseerimisega kaitseb laenuvõtja ennast võimaliku intressitõusu eest. Vaatamata intresside tõusule turul tema laenumakse kokkulepitud perioodi jooksul ei muutu.

Kas mõistlik oleks võtta fikseeritud või muutuva intressiga laenu?

See, kas soodsam on fikseeritud või muutuva intressiga laen, sõltub muutujast, mille suurus ei ole üheselt ette ennustatav - üleeuroopalisest pankadevahelisest laenuintressist Euribor. Kumb laenuintress on ühel või teisel ajahetkel soodsam, sõltub sellest, milline on arvutuse hetkel Euribori suurus. Seega kas soodsamaks kujuneb fikseeritud või muutuva intressiga laen, ei ole ette teada.

Pane tähele! Intressi fikseerimiseks tuleb muuta laenulepingut. Enne laenulepingu muutmist peaks kontrollima, kas lepingu muutmisega kaasnevad kulud ja millised need on. Küsi üle, kas pank soovib lepingut muutes muuta ka varem kokkulepitud fikseeritud marginaali suurust. Kui jah, siis sellisel juhul tuleb eriti hoolikalt kaaluda, kas muudatus on kokkuvõttes üldse kasulik. Samuti tuleks uurida, kas näiteks fikseeritud intressiga laenu ennetähtaegsel tagasimaksmisel küsib pank mingeid lisatasusid või on ennetähtaegsel tagasimaksmisel muid takistusi.

Selleks, et mõõta intresside mõju tulevastele laenumaksetele, võib kasutada pankade veebilehtedel olevaid laenukalkulaatoreid või meie laenukalkulaatorit

Finantsinspektsioon rõhutab, et ülaltoodud näited on üldharivad ning seega üldistatud. Konkreetse panga poolt pakutavad teenused võivad olla üldkasutatavast lahendist erinevad ning nende hindamiseks tuleb analüüsida konkreetset lepingut või tingimusi.

* Kehtiva Euribori ning selle suuruse muutumise kohta ajas leiab täiendavat informatsiooni pankade veebilehtedelt ja veebilehelt

http://www.euribor.org

.

* Loe laenude kohta rohkem siit.

Osale arutelus

 • Kirjutab minuraha.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara