Mida tähendavad inglisekeelsed ametinimetused CEO ja CFO?

Kui äsja tööelu alustav noor inimene satub tööle rahvusvahelise ettevõtte Eesti esindusse, võivad talle parajat peavalu tekitada kasutusel olevad ametinimetused. Inglisekeelsete ametinimetuste kasutamine on muutunud järjest tavapärasemaks, seetõttu on alljärgnevalt mõned levinumad neist lahti seletatud.

CEO - Chief Executive Officer

Termin CEO tuleb anglosaksi kultuuriruumist. Algupäraselt tähistas see aktsiaseltsi juhatuse esimeest. Käesoleval ajal on termin rahvusvaheliselt kasutatav ja tähendab sageli "?ettevõtte kõrgeimat juhti"?. CEO täidab tegevjuhi ülesandeid: ta paneb paika ettevõtte strateegilised tegevussuunad ja määratleb turusektori. CEO on juhtkonna tasemel kõrgeim võimuorgan ja ta annab ettevõtte tulemustest aru nõukogule ehk "Board of Directors"™le". CEO vastutab firma majandustulemuste eest nagu käive, kasum ja kahjum.

CFO - Chief Financial Officer

Sellel ametikohal olev töötaja vastutab finantseerimisküsimuste, raamatupidamise ja kontrollerite töö eest. Sama moodi nagu CEO annab CFO vastust oma töö tulemuste eest firma nõukogule. Kui iseseisvalt ta oma tööalastes otsustes olla saab, sõltub eelkõige CEO-st; praktikas on väga erinevaid näiteid. Mõned CEO-d moodustavad koos CFO-ga nn. juhtkonna, teised näevad teda pigem nõustaja rollis. Paljud investorid peavad CEO-d ja CFO-d firma tähtsaimaks ametimeesteks.

COO - Chief Operation Officer

Selles ametis olev töötaja juhib ettevõtte operatiivset tegevust. Ta kannab hoolt toodete ja teenuste kvaliteedi ja konkurentsivõimelisuse eest, nagu ka turuosa eesmärkide saavutamise eest. Seega kuulub tema kohustuste hulka turundus. Ka personalipoliitika jääb tema vastutusvaldkonda. Kui CEO langetab pigem üldiseid küsimusi, siis COO määrab konkreetsed tegevusviisid, millega ärieesmärke saavutada. COO allub otseselt CEO-le. Nimetatud ametikohustused ei kuulu sageli aga mitte ühele inimesele. Paljud ettevõtted on loobunud COO ametikohast ja on jaganud need kohustused erinevate töötajate vahel.

CIO / CTO - Chief Information Officer / Chief Technical Officer

CIO ametikoht tekkis koos infotehnoloogia arengu võidukäiguga. CIO vastutada on ettevõtte arvutipark ja võrgusüsteemid. Praeguseks hetkeks on CIO tööülesanded pisut teisenenud. See tuleneb asjaolust, et IT on nüüdseks muutunud juba lihtsalt üheks tavapäraseks töövahendiks ja selle keskne tähendus on mõju kaotanud. Nüüdseks on CIO ametikoht enam seotud äritegevusprotsesside arengu tagamise ja suunamisega. Puhtalt IT funktsioonide toimimise eest vastutab CTO.

Allikas: www.monster.de

Osale arutelus

 • Daily Saviauk

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Strand SPA & konverentsihotell trumpab konkurendid üle rikkaliku kogemustepagasiga

Lääne-Eesti suurimal konverentsikeskusel on 25 aastat kogemusi ürituste korraldamises. See fakt saadab kindla sõnumi klientidele – võimekas ja usaldusväärne, professionaalne ja kvaliteetne. Just selline koostööpartner on Strand.

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine