Nipid säästvamaks tarbimiseks - II osa

Olge enda vastu aus.

Kui meedias räägitakse liigses tarbimisest, siis tundub, et jutt käib teistest, mitte ei puuduta meid ennast. Meedia kajastab liigset tarbimist enamasti kas majandusnäitajate või keskkonna seisukohast. Siinkohal ei ole Bioneer olnud erand. Mõnikord on raske näha suurt pilti ja tunnistada enda mitte kõige targemaid valikuid. See on loomulik, sest probleeme on lihtsam eitada. Enda vastu aus olemine on ülioluline, kui igakuised kulud on tarbimislaenude ning ostuharjumuste tõttu kriitiliselt suureks muutunud. Kui probleemi mitte tunnistada, siis see süveneb.

Leidke tarbimishimu põhjused.

Mõelge enda jaoks selgeks, mis teis liigset tarbimishimu tekitab. Võib-olla te otsite asendustegevust oma igapäevasele stressile või tahate olla edukam, kui päriselus olete. Vanarahva tarkus ütleb, et võõraste sulgedega ei ole hea ennast ehtida ja nii see on. Kui olete sattunud liigtarbimise oravarattasse vaid seetõttu, et olla parem naabrist, sugulastest või sõpradest, siis küsige endalt, kas see ikka on vajalik.

Võtke tarbimise vähendamist, kui isiklikku vabanemist.

Märkamatult on meist saanud tarbimisühiskonna teenrid. Me käime tööl, et maksta kinni erinevaid tasulisi hüvesid - me vaatame televiisorit, me käime trennis, me ostame järjest uuemat ja moodsamat kodutehnikat, me sööme valmis tehtud roogasid, me sõidame autoga, me käime kaugetel maadel ostlemas ning puhkamas. Kuid paljudele tasulistele hüvedele on olemas ka soodsamad ning ühtlasi keskkonnasõbralikumad alternatiivid. Näiteks auto igapäevasest kasutamisest loobumine võib säästa tuhandeid kroone kuus. Esialgu on harjumatu sättida oma tegemisi ühiskondliku transpordi aegade järgi, aga vähemalt suuremates linnades on see võimalik. Ärge vaadake autost loobumist kui karistust, vaid rõõmustage, sest teie maksukoormus vähenes oluliselt.

Pidage kulude ja tulude üle arvestust.

Kulude kärpimise üheks kõige tõhusamaks viisiks on iseenda jaoks vastava aruandluse pidamine. See näitab kogu rahakulu ausalt ära. Paljud inimesed on sunnitud majandussurutise tingimustes vahetama töökohta või olema mõnda aega koguni töötud. Kui peate ootamatult oluliselt väiksema sissetulekuga hakkama saama või vajate kulude kärpimist, siis tasub arvepidamine igal juhul ära. Arvepidamisega on samad lood nagu ka toitumispäevikute pidamisega - need on tõhusad vaid juhul, kui neid ausalt pidada.

Leidke endale mõttekaaslasi ja jagage asju.

Koos on kergem ja seda ka tarbimise valdkonnas. Rääkige oma sõpradele plaanist kokku hoida. Ärge olge kitsi laenama ja küsige ise asju laenuks. Nii ei pea te kõiki vidinaid koju ostma.

Lugege lisaks:

Nipid säästvamaks tarbimiseks - I osa

Osale arutelus

  • Katrin Lipp

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara