Naised leevendavad majanduslanguse stressi ostlemisega

Suurbritannias tehtud uuring näitas, et naised leevendavad majanduslangusest tekkinud pingeid ja stressi ostlemisega, vahendab Tarbija 24.

Teadlaste sõnul tegelevad naised kriisiolukordade ajal ostlemisega rohkem, kui tavaliselt, kirjutab LiveScience.

Uuring näitas, et 45 protsenti naistest kardab finantsolukorra halvenemist ning 75 protsendi arvates peavad nad oma kulutusi millalgi vähendama hakkama.

Kuid 79 protsenti sõnas, et plaanivad kulutada raha niikaua, kuni seda neil jätkub, sest see tekitab lühiajaliselt hea enesetunde.

Uuringus osalenud naistest 40 protsenti tunnistasid, et leevendavad majanduslanguse pingeid ostlemise ja ülekulutamise abil. 60 protsendi sõnul on ostlemine heaks ettekäändeks, et sellega oma tuju tõsta.

?«Selline ebaratsionaalne, kompensatoorne ostlemine aitab emotsioone rahustada ja heaolutunnet tekitada,?» selgitas uuringu autor Karen Pine.

Pine jätkas, et ostlemine on asendustegevus, millega ka kompneseeritakse ka emotsionaalseid puudujääke. Paljude uurijate arvates on rahuldamata vajaduste ja ostusõltuvuse vahel seos.

Kuid liigostlemine ei ole ainult naiste probleem. 2006. aastal USAs tehtud uuring näitas, et emotsionaalseid oste teevad kuus protsenti naistest ja 5,5 protsenti meestest.

?«Selline kompensatoorne käitumine võib kriisiaegadel võimenduda. Naised kardavad, kas ja kuidas nad kriisis hakkama saavad ning kui kauaks neil raha jätkub. Raha pärast muretsemine paneb naisi rohkem kulutama,?» selgitas uurija.

Ta jätkas, et ostlemine on emotsioonidest tingitud harjumus, mis võib muutuda sõltuvuseks ning lõpuks tuua kaasa vaimse tervise probleeme.

?«Uuringus paljastus, et emotsionaalse ostlemisega tegelenud naised tundsid pärast seda kas kahetsust, süütunnet või häbi. Ka oli neil kahju kulutatud rahast. Need märgid aga viitavad samuti sõltuvusele,?» selgitas Pine.

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara