Naised leevendavad majanduslanguse stressi ostlemisega

Suurbritannias tehtud uuring näitas, et naised leevendavad majanduslangusest tekkinud pingeid ja stressi ostlemisega, vahendab Tarbija 24.

Teadlaste sõnul tegelevad naised kriisiolukordade ajal ostlemisega rohkem, kui tavaliselt, kirjutab LiveScience.

Uuring näitas, et 45 protsenti naistest kardab finantsolukorra halvenemist ning 75 protsendi arvates peavad nad oma kulutusi millalgi vähendama hakkama.

Kuid 79 protsenti sõnas, et plaanivad kulutada raha niikaua, kuni seda neil jätkub, sest see tekitab lühiajaliselt hea enesetunde.

Uuringus osalenud naistest 40 protsenti tunnistasid, et leevendavad majanduslanguse pingeid ostlemise ja ülekulutamise abil. 60 protsendi sõnul on ostlemine heaks ettekäändeks, et sellega oma tuju tõsta.

?«Selline ebaratsionaalne, kompensatoorne ostlemine aitab emotsioone rahustada ja heaolutunnet tekitada,?» selgitas uuringu autor Karen Pine.

Pine jätkas, et ostlemine on asendustegevus, millega ka kompneseeritakse ka emotsionaalseid puudujääke. Paljude uurijate arvates on rahuldamata vajaduste ja ostusõltuvuse vahel seos.

Kuid liigostlemine ei ole ainult naiste probleem. 2006. aastal USAs tehtud uuring näitas, et emotsionaalseid oste teevad kuus protsenti naistest ja 5,5 protsenti meestest.

?«Selline kompensatoorne käitumine võib kriisiaegadel võimenduda. Naised kardavad, kas ja kuidas nad kriisis hakkama saavad ning kui kauaks neil raha jätkub. Raha pärast muretsemine paneb naisi rohkem kulutama,?» selgitas uurija.

Ta jätkas, et ostlemine on emotsioonidest tingitud harjumus, mis võib muutuda sõltuvuseks ning lõpuks tuua kaasa vaimse tervise probleeme.

?«Uuringus paljastus, et emotsionaalse ostlemisega tegelenud naised tundsid pärast seda kas kahetsust, süütunnet või häbi. Ka oli neil kahju kulutatud rahast. Need märgid aga viitavad samuti sõltuvusele,?» selgitas Pine.

Osale arutelus

  • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

Maxima Eesti OÜ

02. aprill 2018

Uudised

Teabevara