Et oleks mõnus tööd teha

Majandusraskused sunnivad pahatihti ettevõtteid pere- ja töötajasõbralikkuse suhtes järeleandmisi tegema, kuid palju annab ettevõttes ära teha ka rahakuluta.

Eelmisel aastal Äripäeva ning ajakirja Pere ja Kodu kaheksandat korda koostatud pere- ja töötajasõbralikkuse TOPi esikoha võitnud AS Webmedia äriüksuse juht Pirjo Vanem ütleb, et ehkki Webmedia sel aastal konkursil ei osalenud, pole ettevõttes pere- ja töötajasõbralikkuse tase langenud.

"Kõik on jäänud samaks. Eelmise aasta tunnustus andis rahulolu, et töötajad tunnevad ennast hästi ning et me võime jätta sellel aastal TOPis osalemise võimaluse teistele," räägib Vanem.

Töötaja hoidmine on odavam kui uue otsimine

"Kuna inimesed on meie jaoks suurim väärtus, siis on kulutused töötajatele igati õigustatud, need toovad tagasi," räägib Vanem.

Kui klientide puhul on uue kliendi leidmine tunduvalt kulukam kui vana hoidmine, siis sama reegel kehtib ka personali puhul, lisab Vanem.

"Meile ei tulnud majanduslangus üllatusena. Meie sektoris on tööjõukulud olnud aastaid väga kõrged, samas oleme pidanud hakkama saama väikese marginaaliga ja rohkem investeerima efektiivsuse kasvu. Nüüd, kui olukord on normaliseerumas ning ära on kadunud pidev surve palku tõsta, lõikame varasemate aastate otsuste vilju," kiidab Vanem hetkeolukorda.

Eelmise aasta TOPis teist ja kolmandat kohta jaganud ning sel aastal konkursist kõrvale jäänud ASi Holmen Mets Pärnu osakonna sekretär Kersti Tammai sõnul on kitsas aeg kõiki metsandusala ettevõtteid üsna sügavalt mõjutanud. Ning paraku on töötajasõbralikkus seotud paljuski rahaliste vahenditega. "Sel aastal ei toimu meil näiteks suvepäevi. Kuna paikneme üle Eesti laiali, on seetõttu pärsitud omavaheline suhtlemine ja ühtekuuluvustunne kannatab," räägib Tammai.

Ebaselgus mõjutab inimeste töömoraali

Info liikumist ettevõttes takistab ilmselt ka see, et tulevikuperspektiive pole kusagilt võtta, pole teada, mis sügisel juhtub, kurdab Tammai.

Holmen Metsas on tehtud palgakärped, lisaks saadetakse töötajad mõneks ajaks palgata puhkusele. "Metsafirmadel pole praegu tööd. ühelt poolt on arusaadav, et kui kliente pole ja majandusolukord on kehv, tuleb kulusid kärpida. Aga ega see töötajate moraalile hästi ei mõju," räägib Tammai.

Eelmise aasta TOPis viienda koha saavutanud AS Elektroskandia Eesti müügiassistent Marika Drenkhan sõnab, et võimalused ja atmosfäär firmas on jäänud aasta-taguse ajaga võrreldes, hoolimata majandusraskustest, üsna samaks.

"Eks olukord on veidi ärev, sest omanikud vahetusid ja toimus ka koondamisi, aga eestipoolsed omanikud on küll jätkuvalt positiivsed ja toetavad. Ka üritused toimuvad meil nagu varem, toimus jõulupidu ja tulemas on ka suvepäevad töötajatele koos peredega," kiidab Drenkhan.

Eelmisel aastal kuuenda kohaga pärjatud ning sel aastal 16. kohale langenud AS Konekesko Eesti, endise nimega Kesko Agro Viljandi kaupluse juhataja Tiina Jaeski on pere- ja töötajasõbralikkusega ettevõttes jätkuvalt rahul. "Osa soodustusi küll kärbiti, näiteks peatati varasem spordisoodustus, aga mina seda ei kasutanud, nii et mind see ei mõjuta. Minu silmis tähendab peresõbralikkus korraldatavaid üritusi ja eks näis, kas neid sel aastal tehakse," räägib Jaeski.

Muidu on jäänud olukord ettevõttes samaks. "Meil on hästi sõbralik kollektiiv, töötajad saavad omavahel väga hästi läbi ja ka juhid suhtuvad töötajatesse hästi, õnneks pole majandusolukorra halvenemine mingeid negatiivseid muutusi kaasa toonud," räägib Jaeski.

üle-eelmisel aastal võitis pere ja töötajasõbralike ettevõtete TOPi AS NT Logistika, kes sel aastal konkursil ei osalenud.

See aasta pole logistikas kergete killast

NT Logistika juhataja Andres Mihelsoni sõnul pole 2009. aasta, nagu paljudele teistelegi, ka NT Logistikale mitte eriti kergete killast.

Näiteks traditsioonilisi kevadüritusi ei saanud ettevõte endale sel aastal lubada, suvepäevade puhul pole veel otsustatud, kas ja kuidas neid korraldada. "Pidusid tuleb pidada, aga tuleb vaadata, kuidas seda teha, kindlasti tuleb rohkem ise korraldada," räägib Mihelson.

"Aga töötajasõbralikkuseks võib ka seda pidada, et oleme jätkuvalt seda meelt, et meeskond saab toimida vaid siis, kui mõlemad pooled - nii töötajad kui ka juhtkond - tunnevad ennast hästi. Püüame arvestada töötajate soove ning vastutasuks arvestavad nemad ka meiega," räägib Mihelson. Püüame jätkuvalt juurutada inimlikku suhtumist - lahendame probleeme ja küsimusi inimlikult," räägib Mihelson.

Nii ei toimu otsustamine mitte käsuliini pidi, vaid tekitatakse ohtralt arutelusid. Võimalus otsustes kaasa rääkida aitab praeguses keerulises majandussituatsioonis töötajatelt pingeid maha võtta ning annab töötajatele jõudu edasiseks tegutsemiseks, arvab Mihelson.

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

KAAMOS GROUP otsib BÜROOJUHTI

Kaamos Group OÜ

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara