Pikad tööpäevad tõstavad haigestumiste ohtu

Pikad tööpäevad võivad oluliselt tõsta haigestumiste ja vigastuste ohtu, väidavad USA teadlaste põhjalikud uuringud, kirjutas ajakiri Inseneeria.

ületunde tegevad töötajad haigestuvad või vigastavad end keskmiselt 61 protsenti suurema tõenäosusega. Enam kui 12tunnised tööpäevad tõstavad haigus- ja vigastusriski koguni kolm korda, leidsid Massachusettsi ülikooli uurijad.

Uurimistöö tulemused näitavad, et tööaja riiklik piiramine on inimeste tervist silmas pidades mõistlik. Massachusettsi ülikooli uurijad analüüsisid ületundide riski väljaselgitamiseks Ameerika ühendriikide elanike andmeid aastatest 1987-2000, mis katsid 110 236 tööperioodi.

Pikad tööpäevad vähendavad sooritusvõimet

Pikemad tööpäevad ei too endaga kaasa mitte ainult lisanduvaid haiguspäevi, vaid kärbivad ka töötajate töövõimet ja sooritusvalmidust. Soome töötervishoiukeskuse ja Londoni ülikooli koostöös uuriti põhjalikult pikkade tööpäevade mõju inimese sooritusvõimele. Uuringute tulemused avaldati aasta algul ajakirjas American Journal of Epidemiology.

Ilmnes, et väga pikkade päevade (üle 55 tunni nädalas) tegijatel oli eneseväljendamise sõnavara tunduvalt vaesem kui normaalajaga (35-40 tundi) töötajail. Korduvtestid näitasid üleajatöötajate sooritusvõime jätkuvat ahenemist. Kehvemaid tulemusi näitasid ka need, kes töötasid nädalas 41-55 tundi.

Järeldus on ilmselge - mida pikemad on tööpäevad, seda madalam on töötaja sooritusvõime. Kõrvalnähuna ilmnes, et ületunde tegevatel töötajatel on teistega võrreldes lühem uneaeg, nad kannatavad rohkem väsimuse ja masenduse käes ning tarvitavad rohkem alkoholi.

Terves Euroopas on haiguspäevade arv kasvamas

Uuringufirma Mercerin Pan-European Health&Benefit kogutud andmeil on Euroopa töötaja haiguslehel 7,4 päeva aastas. Kõige rohkem on haiguse tõttu töölt puudumisi Bulgaarias (22 päeva), Portugalis ja Norras. Türgis saadakse hakkama ainult 4,5 päevaga, vähe on haigevoodis ka inglased ja hispaanlased. Uuring viidi läbi 24 riigi 800 ettevõttes.

Soome kogemus näitab, et majandusraskuste ajal töölt puudumine haiguse tõttu väheneb. Küsimus pole selles, et töötajad oleksid tervemad, vaid pigem selles, et püütakse näida tervemana, vältimaks koondatute nimekirja sattumist. Soome tööpuudus ulatub juba 9 protsendini.

Soome töötajatel on tosin haiguspäeva aastas

Soomes muutus pikkade tööpäevade tegemine üldlevinuks 1990ndatel. Näiteks 1999. aasta sügisel kestis iga komanda mehe tööpäev üle 9 tunni, naistest aga igal viiendal. Ametlikult on tööpäevade pikkuseks riigis ometi 8 tundi päevas ja 40 tundi nädalas. Soomes, kus ametiühingud on tugevad (ametiühingusse kuulub kolmveerand töötajaskonnast), määratakse tööaja pikkus kollektiivlepingutega, kuid reeglina pannakse paika seadusega ettenähtust lühem tööaeg. Samas on ettenähtud tööaja pikkuses suuri erinevusi sõltuvalt sektorist, tegevusalast ja töötajate gruppidest.

Osale arutelus

  • Meditsiiniuudised

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

Maxima Eesti OÜ

02. aprill 2018

Uudised

Teabevara