Mis ja kuidas muutub 1. juulist

Tänasest jõustub Eesti tänavuse aasta kõige olulisem seadus, töölepinguseadus ja selle rakendusaktid. Kehtivuse kaotab palga - ning töö-ja puhkeaja seadus.

Tänasest väheneb töötuskindlustushüvitis esimesel 100 päeval võrreldes 17. detsembril 2008 vastu võetud seadusega 70%-lt 50%-le ning alates 101. päevast 360. päevani 50%-lt 40%-le.

Tänasest kerkib töötuskindlustusmakse seniselt 3%-lt 4,2%-le. Töötukassa nõukogu tegi üleeile valitsusele ettepaneku jõustada 4,2%-line maksumäär 1. augustist. 1. juunil tõusis tööskindlustusmakse 0.9%-lt 3%-le.

Tänasest vähenevad tööandja kulud koondamisele. Ettevõtte tasub koondatule vaid ühe kuu palga, ülejäänu - sõltuvalt töötaja staažist - peab maksma Töötukassa.

Tänasest kaob riigisisese lähetuse päevaraha maksmise kohustus. Kaovad majutuskulude miinimummäärad ja piirangud lähetuste muudele kuludele.

Tänasest lükati edasi omal soovil või poolte kokkuleppel töölt lahkunutele töötuskindlustushüvitise maksmine 2013. aastani.

Tänasest tõuseb käibemaks seniselt 18%-lt 20%-ni. Tänasest kuni selle aasta lõpuni loodab riik maksutõusu abil koguda 800 lisamiljonit ehk igas kuus senisest käibemaksu laekumise tasemelt ligikaudu 133 miljonit krooni rohkem. Teisisõnu, iga eestimaalase käest - imikust kuni vanurini - korjavad maksuametnikud alates tänasest pisut üle 100 krooni igas kuus rohkem kokku.

Tänasest tõuseb bensiiniaktsiis 10,8% ja diiselkütuse aktsiis 12%. Aktsiisitõusu tõttu peaks bensiini hind kerkima 72 senti liitri kohta ja diisli hind 73 senti. Koos käibemaksu suurenemisega võib hinnatõus ulatuma ühe kroonini liitri kohta.

Tänasest kerkib maagaasiaktsiis. Kui senini oli aktsiis 157 kr/1000 m?³ kohta, siis alates tänasest on uus aktsiisimäär 367 kr/1000 m?³ kohta, millele lisandub 20%-line käibemaks. Muudatused toovad alates tänasest Eesti Gaasi klientidele kaasa erinevates hinnagruppides ligikaudu 5-6% hinnatõusu.

Tänasest võib Euroopa Liidu-välisest riigist Eestisse aktsiisivabalt tuua senise 200 sigareti asemel 40 sigaretti, suitsetamis- ja närimistubakat aga praeguse 250 grammi asemel 50 grammi.

Tänasest kerkivad erinevad keskkonnatasud ligikaudu 20% võrra. Tavajäätmete ladestamise tasu tõuseb seniselt 156,5 kroonilt 188-le kroonile tonni kohta ja põlevkivi tuha ning poolkoksi ladestamise tasu tõuseb 15,65 kroonilt 18,78 kroonini tonni kohta.

Tänasest ei saa haige lapsega kodus olev ema või isa enam 100% haigushüvitist, vaid kõigest 80%. Kui töötaja haigeks jääb, siis haigushüvitist maksab talle tööandja alates 4. päevast kuni 8. päevani. Alles alates 9. haiguspäevast võtab maksekohustuse üle Haigekassa. Hüvitis on 70% töötaja mulluse kalendriaasta sotsiaalmaksuga maksustatud kalendripäeva keskmisest tulust.

Tänasest peavad renditööjõu vahendajad olema registreeritud majandustegevuse registris. Vastasel juhul ei ole neil enam tegutsemisõigust.

Tänasest jõustub uus liiklusseadus. Muuhulgas sätestab see, et vähemalt 1,5-promillise joobega roolijoodikust saab alati kriminaalkurjategija. Kui liikluspolitseinik aga välisel vaatlusel leiab, et inimene käitus ebaadekvaatselt - komistas, tuigerdas, eksis sõnaseadmisel -, siis saab inimest ka kergema joobega kriminaalvastutusele võtta. 0,5-1,5-promillise joobe eest saab karistada kuni 18 000-kroonise rahatrahviga või autojuhi juhiloast aastaks ilma jätta. 1,5-promilline või raskem joove toob aga automaatselt kaasa kriminaalmenetluse. Eilseni kehtinud seaduse järgi sai roolijoodikust kriminaalkurjategija alles mitmekordse politseinikele vahelejäämise järel.

Tänasest ei maksta enam 3000kroonist matusetoetust. Riiklikku matusetoetust makstakse ainult valla- või linnavalitsusele matuse korralduse kulude osaliseks katmiseks. Valla- või linnavalitsus korraldab inimese matust juhul, kui lahkunu on tundmatu või omasteta.

Tänasest ei kustuta riik enam lapsevanemate õppelaenu. Seni kustutas riik osaliselt õppelaenu vanematel, kes kasvatasid kuni 5aastast last. Lapsevanemad, kes on vastava taotluse teinud enne tänast, kustutatakse laen osaliselt. Pärast tänast esitatud õppelaenu kustutamise taotluse esitamisel õppelaenu enam ei kustutata. Samasugune süsteem hakkab kehtima ka avaliku teenistuse ametnikele ja töötajaile, kes esitavad hiljemalt tänaseks avalduse laenu põhiosa kompenseerimiseks.

Palgakärbe

Tänasest vähenevad kaheksa protsenti kõikide kõrgemate riigiametnike palgad, kelle sissetulek on seotud teatud koefitsendi ja keskmise palga korrutisega. Näiteks peaminister Andrus Ansipi palk väheneb seniselt 68 016 kroonilt 62 575 kroonile. Valitsusjuhi ametipalga koefitsient on 6.

Tänasest väheneb politseiameti kõigi töötajate, kaitsepolitseinikke ja politseiprefektuuride ja -asutuste juhtide palk kaheksa protsendi võrra. Väheneb ka kaitsepolitseiameti politseiametniku pensioni saavate ekstöötajate sissetulek.

Tänasest väheneb päästetöötajate, piirivalvurite ja kaitseväelaste palk sõltumata nende staatusest kaheksa protsendi võrra.

Tänasest alaneb õpetajate palk neli ja prokuröride palk kuue protsendi võrra.

Tänasest väheneb ajateenijate igakuine toetus kaheksa protsendi võrra.

Osale arutelus

 • Kadri Paas

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

KAAMOS GROUP otsib BÜROOJUHTI

Kaamos Group OÜ

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara