ÄP restoranitest: Väärt kõrts keset küla

Tartu-Valga maanteel Elva ja Rõngu vahel Kirepis on vana punasest kivist Savikoja kõrts. Näeb välja selline, nagu oleks igavesti seal olnud, kuigi alles mõni aasta tagasi olid selle kohal ainult müürid püsti.

Savikoja kõrts tekitas pisikest usaldust juba välisel vaatlusel: lihtne, kuid mitte primitiivne ega talupoeglikult robustne, tagasihoidlik, parajalt vanahõnguline, ometi kaugel antikvaarsusest. Ei mingit liisunud filterkohvi, vaid korralik kohviaparaat.

Välisel vaatlusel ei erinenud menüü oluliselt teistest samalaadsete lihtsate kõrtside omast: odav päevapraad, arendatumad liharoad, borÅ?, pannkoogid, paar salatit, pelmeenid. Siiski - oli ka tavaline lihtne köögiviljasalat, mida enamasti lihtsamates söögikohtades toitude hulka ei arvata.

Seepärast olin praadi valides ettevaatlik, jätsin kõrvale lamba- ja veiseliha ja valisin seaprae. Põhjuseks see, mis ikka - esimest korda uues lihtsamat sorti söögikohas on seapraad alati kindel valik, sellega saab hakkama iga Eestimaa kokk. Aga imetrikkidel, tehakse mida lamba- ja veiselihaga neid söödamatuteks muutes, pole otsa ega äärt, ning sellepärast ma neid tühja kõhuga uues kohas tavaliselt ei telli.

Savikoja seapraad oli aga sellisest klassist, mida sageli ette ei tule - pehmet mahlakat liha kaks korda rohkem kui linnapraadidel, mõnus maitsestus, sobivad lisandid. Eriliselt tore oli seaprae parajalt loominguline köömnene kaste. Nii et hakkas isegi kahju, et lammast ei valinud, seapraadi saab ju igal pool. Ka päevaprae guljaÅ?i tugevaimaks küljeks oli kaste (liha oli selles 45-kroonises roas küll vähe, aga põliseestlaste kombel saab ka soustist ja kartulist kõhu täis, pealegi kui soust nii hästi maitseb).

Kas pole nii, et meie "teeäärsed söögikohad"? on kulinaarses mõttes justkui alaväärtuslikumad kui mitte-teeärsed? Et teeäärne söögikoht peaks ainult kiirelt nälga kustutama ja kuidas see toitev ollus maitseb, pole justkui oluline. Friikartul, hamburger, hot dog, pelmeenid, sardell või pihv, plasttopsis kohvilurr on pigem normiks kui erandiks. Mida lähemal põllule, seda sügavkülmutatum ja igisäilivam kipub olema menüü - külmikust tulnud friikartul esindab köögivilja ja tööstuslik hakk-kotlet liharooga.

Sellises kontekstis on Savikoja kõrts muidugi erakordselt hea erand. Seda juhul, kui erakordsuseks pidada seda, et augustis pakutakse maakõrtsis värsketest peetidest tehtud borÅ?i ja köögiviljasalat maitseb nii, nagu oleks see peenralt võetud kraamist tehtud. Ja et liharoaga on vaeva nähtud ja see maitsvaks ning omanäoliseks kujundatud.

Klassikalise Michelini reisijuhtide algsete hindamiskriteeriumite järgi saab söögikoht ühe tärni siis, kui ta on oma kategoorias väga hea ning möödasõidul väärt sisse astuda. Kaks tärni saab ta siis, kui söögikoht on (kordan veel - omas kategoorias) nii hea, et väärib väikest kõrvalhaaki. Selle järgi on Savikoja kõrts küll kahte tärni väärt. Ekstra Tallinnast või Tartust kohale sõitma ei hakkaks, aga kui Tartust Otepääle sõidaks, siis võiks küll Elva-Kirepi-Rõngu tee valida.

Toit: 9

Teenindus: 8

Interjöör: 9

Aadress: Rõngu vald, TartumaaTelefon: 56 45 47 08

Avatud: T-P 11-20

Põhiroogade hinnavahemik: 45-125 kr

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

Maxima Eesti OÜ

13. märts 2018

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirja tellimine