Siberi kirikulaul ja ehe pulm

Homsest saab mitmel pool Eestis tutvuda Vene vanausuliste kommete, traditsioonide, folkloori ja üldise elu-oluga. Algab järjekorranumbrilt kolmas vanausuliste pärimuskultuuri festival Peipus.

350 aasta eest repressioonide eest Venemaa piirialadele või sootuks teise riiki elama asunud vanausuliste kogukonnad on suutnud ehedalt säilitada tänaseni esivanemate kultuuri ja traditsioone. Nii ka Eestis.

ürituse hinge ja eestvedaja Zemfira Lampmanni sõnul on festivali üks eesmärkidest kindlasti vanausuliste omavaheline suhtlemine ja nende kokkutoomine mitmelt poolt maailmast.

Teisalt jälle soov näha, kuidas mujal maailmas elavad vanausuliste kogukonnad, olgu nad Brasiiliast, Kanadast, Uruguaist, Moldovast või mujalt, oma traditsioone hoiavad.

Vene kultuur teiste rahvaste keskel"Kõik nad on ju vene inimesed, kes säilitavad omamoodi vene rahva kultuuri, traditsioone ja õigeusku. See on rangetes raamides elu teiste rahvaste, kultuuride ja keelte keskel," mainis Lampmann. Kõige rohkem köidab teda kõige selle juures aga see, et sel on otsene seos Eestiga.

Eestlaste huvi peamiselt Peipsi ääres elavate vanausuliste kultuuri vastu on Lampmanni sõnul järjest suurenev. "Esiteks on eestlaste jaoks ju huvitav, kes siin meie kõrval elab. Ja teiseks, eesti kultuur on ka maainimese kultuur. Mõlema kultuuri puhul on palju sarnasusi ja paralleele," sõnas Lampmann.

Vaimulik muusika Siberi meeskoori esituses

Mitmel pool Eestis toimuv festival toob huvilistele koju kätte maailma erinevaist paigust pärit vanausuliste ehedad etteasted.

Kolmandat aastat toimuva festivali külaliste geograafia on ürituse korraldaja sõnul võrreldes eelmiste üritustega oluliselt laienenud. Külalisi tuleb näiteks Venemaalt Novosibirskist, samuti Moskvast, külalisi on oodata ka Moldovast ja Lätist.

Festivali kava kokkupanekul on Lampmanni sõnul lähtutud soovist pakkuda huvilistele autentset elamust, tükikest tõelisest vene vanausuliste vaimulikust kultuurist, muusikast ja muust pärimusest.

Põhjalikumalt saab festivali meistrikursuste raames tutvuda ka vanausuliste raamatukultuuri, restaureerimise ja galligraafiaga.

Festivalikava on suhteliselt mahukas. Tallinna kinomajas saab näha filmiprogrammi, toimub arvukalt kontserte ja seminare.

Lampmanni sõnul on festivali kõige magusamaks palaks ehk Siberi vanausuliste koguduste kirikulauljate meeskoor, mida juhatab Aleksandr Jemeljanov. Viimaste esituses kõlavad erinevad vaimulikumuusika näited.

"Kindlasti soovitan ka galakontsertit. Kõik need, kes festivalil osalevad, esinevad ka galakontserdil. Esimese osa täidab vaimulik muusika, teise osa koorilaul. Põnev on vast kuulata, kuidas kogu see muusika 17. sajandil kõlas," lausus Lampmann positiivsel toonil.

Ehedad pulmad Moldovi Pokrovka külast

Lisaks ei puudu järgmisel teisipäeval Vene Teatris toimuvalt galakontserdilt ka meelelahutuslikum pool.

Nimelt saab selle raames näha ürituse eestvedaja sõnul pesuehtsat näidet, kuidas peavad pulmi Moldovi vanausulised Pokrovka külas.

"Seal on kõik ehedad laulud, see on teatraliseeritud ja kujutab kogu seda sündmust, nii nagu see käib. On pruut, on peigmees, ehtsad kostüümid ja kõik muu sinna juurde kuuluv," mainis Lampmann.

Peipus:

 • Rahvusvaheline vanausu pärimuskultuuri festival
 • 22.-25.08 Tallinnas, Mustveel, Kallastel, Tartus
 • Piletid: filmikava 50 krooni, kontserdid 60-120 krooni, paljud ettevõtmised ka tasuta
 • Piletid müügil Piletilevis
 • Osale arutelus

  • sekretar.ee

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris

  Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

  RSS

  Peopaik

  V nagu vesi ja vaba aeg

  V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

  Järveveere puhkekeskus ootab külastajaid nii suvel kui talvel

  Maalilisel Võrtsjärve kaldal Valma külas asuv Järveveere puhkekeskus on suurepärane paik suveürituste, seminaride, pulmade ja talvepäevade korraldamiseks.

  Küsitlus

  Millal plaanid suvel puhata?

  • Juunis
   17%
   17%
  • Juulis
   83%
   83%
  • Augustis
   0%
   0%
  • Ei puhkagi suvel
   0%
   0%
  • Muu
   0%
   0%

  Valdkonna tööpakkumised

  Maxima is looking for a MANAGING BOARD ASSISTANT

  Maxima Eesti OÜ

  13. märts 2018

  Teabevara

  Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine