Unustamise ja eraldatuse lugu

Ugala uuslavastus "Kogujad" keskendub sellistele teemadele nagu mäletamine ja unustamine. Sobiliku miljööd aitab luua esitamiskoht - Viljandi vana lennukitehas.

Viljandi vana lennukitehase hoone asub Ugala teatrist vaid mõnesaja meetri kaugusel, kuid paljud linnaelanikud pole sinna kunagi nina pistnud ega ole neil ka selle hoone kunagisest otstarbest aimu. "Kogujate" lavastaja Taago Tubina sõnul mängib hoone hüljatus ja eraldatus etenduse miljöö loomisel tugevalt kaasa.

Vendade eraklik elu koduseinte vahel

Etendus, mille aluseks on Rootsi kirjaniku Lotta Lotassi (s 1964) esiknäidend, räägib kahest vennast, kes teatud põhjusel otsustavad muust maailmast eralduda ja oma elupäevad erakuna elada. Näidend toetub sajandivanusele tõestisündinud loole, mille peategelasteks on New Yorgi elanikud vennad Homer ja Langley Collyer, kes sulgesid end välismaailma eest omaenese koju.

Näidendi prototüüpide puhul kestis maailmast eraldatuse periood 30 aastat, etenduse kontekstis pole mööduv aeg nii selgelt piiritletud, kuid mõtteliselt leiab teises vaatuses toimuv esimese vaatusega võrreldes aset aastaid hiljem.

Elu täidab haiglaslik asjade kogumise kirg

Etenduse pealkiri "Kogujad" on märksõna, mis viitab vendade haiglaslikule asjade kogumise kirele. Vendadel oli sundmõte ümbritseda ennast lugematu hulga asjadega, mida neil tegelikult kunagi tarvis ei läinud, ning see idee sai alguse samast põhjusest, miks vennad maailmast eraldusid. Kui esimene vaatus mängitakse maha lagedas ruumis, siis teises on sama ruum esemeid täis kuhjatud.

Etenduse põhirõhk ei ole siiski vendade kogumishullusel ega üritata ka Tubina sõnul rõhutada vendade patoloogilist poolt. "See on tegelikult hästi inimlik ja soe lugu. Oleme püüdnud läheneda vendadele nagu täiesti normaalsetele inimestele, kellel lihtsalt olid tegutsemiseks omad motiivid. Esitame selle võimalikult ausalt ja siiralt, ilma igasuguse iroonia ja distantsita tegelaste suhtes," rääkis lavastaja.

Etendus avab publikule tundmatu maailma

ülioluliseks nimetab Tubin lavategelaste suhetemaailma. "Vendade omavahelised suhted arenevad hermeetilises keskkonnas. Seetõttu need pingestuvad ja omandavad kõrvalvaataja jaoks veidra vormi," ütles Tubin.

Lavastaja arvab, et publiku emotsioone võib selle etenduse puhul kergitada mitu erinevat momenti. Esiteks õpetab etendus paremini mõistma inimesi, kelle tegutsemise piirid ei ole meile selged või on hoopis arusaamatud. Ning teiseks saab publik võimaluse vaadata maailma, kuhu ta muidu ei satuks.

Publik ei näe vanas lennukitehases mitte ainult konkreetset paika, mis on kohandatud lavaruumiks, vaid tohib piiluda ka mujale. Kuigi etendus toimub ühes kindlas ruumis, on akustiliste lahenduste kaudu lavastusega seotud ka hoone laiemalt. Näiteks juba majja sisenemisel ootab pealtvaatajaid üllatusena teistmoodi vastuvõtt kui tavaliste teatrikülastuse puhul.

"Kogujad"

 • Teater Ugala etendus Viljandi vanas lennukitehases, Hariduse 12a
 • Lavastaja ja muusikaline kujundaja Taago Tubin
 • Osades Tanel Ingi ja Janek Vadi
 • Esietendus 8. oktoobril
 • Järgmised etendused: 9., 10., 14., 15. ja 16. oktoobril
 • Etendus on soovitatav alates 16. eluaastast
 • Osale arutelus

  • Mari Hiiemäe

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris

  Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

  RSS

  Peopaik

  Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

  Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

  Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

  Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

  Küsitlus

  Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

  • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
   28%
   28%
  • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
   17%
   17%
  • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
   10%
   10%
  • Suvepäevi ei peeta
   45%
   45%

  Valdkonna tööpakkumised

  Uudised

  Teabevara