Unustamise ja eraldatuse lugu

Ugala uuslavastus "Kogujad" keskendub sellistele teemadele nagu mäletamine ja unustamine. Sobiliku miljööd aitab luua esitamiskoht - Viljandi vana lennukitehas.

Viljandi vana lennukitehase hoone asub Ugala teatrist vaid mõnesaja meetri kaugusel, kuid paljud linnaelanikud pole sinna kunagi nina pistnud ega ole neil ka selle hoone kunagisest otstarbest aimu. "Kogujate" lavastaja Taago Tubina sõnul mängib hoone hüljatus ja eraldatus etenduse miljöö loomisel tugevalt kaasa.

Vendade eraklik elu koduseinte vahel

Etendus, mille aluseks on Rootsi kirjaniku Lotta Lotassi (s 1964) esiknäidend, räägib kahest vennast, kes teatud põhjusel otsustavad muust maailmast eralduda ja oma elupäevad erakuna elada. Näidend toetub sajandivanusele tõestisündinud loole, mille peategelasteks on New Yorgi elanikud vennad Homer ja Langley Collyer, kes sulgesid end välismaailma eest omaenese koju.

Näidendi prototüüpide puhul kestis maailmast eraldatuse periood 30 aastat, etenduse kontekstis pole mööduv aeg nii selgelt piiritletud, kuid mõtteliselt leiab teises vaatuses toimuv esimese vaatusega võrreldes aset aastaid hiljem.

Elu täidab haiglaslik asjade kogumise kirg

Etenduse pealkiri "Kogujad" on märksõna, mis viitab vendade haiglaslikule asjade kogumise kirele. Vendadel oli sundmõte ümbritseda ennast lugematu hulga asjadega, mida neil tegelikult kunagi tarvis ei läinud, ning see idee sai alguse samast põhjusest, miks vennad maailmast eraldusid. Kui esimene vaatus mängitakse maha lagedas ruumis, siis teises on sama ruum esemeid täis kuhjatud.

Etenduse põhirõhk ei ole siiski vendade kogumishullusel ega üritata ka Tubina sõnul rõhutada vendade patoloogilist poolt. "See on tegelikult hästi inimlik ja soe lugu. Oleme püüdnud läheneda vendadele nagu täiesti normaalsetele inimestele, kellel lihtsalt olid tegutsemiseks omad motiivid. Esitame selle võimalikult ausalt ja siiralt, ilma igasuguse iroonia ja distantsita tegelaste suhtes," rääkis lavastaja.

Etendus avab publikule tundmatu maailma

ülioluliseks nimetab Tubin lavategelaste suhetemaailma. "Vendade omavahelised suhted arenevad hermeetilises keskkonnas. Seetõttu need pingestuvad ja omandavad kõrvalvaataja jaoks veidra vormi," ütles Tubin.

Lavastaja arvab, et publiku emotsioone võib selle etenduse puhul kergitada mitu erinevat momenti. Esiteks õpetab etendus paremini mõistma inimesi, kelle tegutsemise piirid ei ole meile selged või on hoopis arusaamatud. Ning teiseks saab publik võimaluse vaadata maailma, kuhu ta muidu ei satuks.

Publik ei näe vanas lennukitehases mitte ainult konkreetset paika, mis on kohandatud lavaruumiks, vaid tohib piiluda ka mujale. Kuigi etendus toimub ühes kindlas ruumis, on akustiliste lahenduste kaudu lavastusega seotud ka hoone laiemalt. Näiteks juba majja sisenemisel ootab pealtvaatajaid üllatusena teistmoodi vastuvõtt kui tavaliste teatrikülastuse puhul.

"Kogujad"

 • Teater Ugala etendus Viljandi vanas lennukitehases, Hariduse 12a
 • Lavastaja ja muusikaline kujundaja Taago Tubin
 • Osades Tanel Ingi ja Janek Vadi
 • Esietendus 8. oktoobril
 • Järgmised etendused: 9., 10., 14., 15. ja 16. oktoobril
 • Etendus on soovitatav alates 16. eluaastast
 • Osale arutelus

  • Mari Hiiemäe

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris

  Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

  RSS

  Peopaik

  V nagu vesi ja vaba aeg

  V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

  Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

  Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

  Küsitlus

  Valdkonna tööpakkumised

  Teabevara