ülemused muudab kurjaks ebakindlus

Kui ülemus tunneb, et töö käib talle üle jõu või mõistuse, võib ta hakata alluvaid terroriseerima, selgus uues California ülikoolide tehtud uuringus. Teadlased leidsid otsese seose ülemuste ja juhtivtöötajate ebakompetentsustunde ja agressiivsuse vahel.

Neljast erinevast uurimusest kogutud andmete põhjal kirjutatud artikkel avaldati ajakirja Psychological Science novembrinumbris, kirjutas Physorg.

ülemustepoolset terroriseerimist, karjumist või halvustamist on pidanud taluma rohkem kui kolmandik Ameerika palgatöölistest. Uue uurimuse kohaselt ei ole ülemuste ülbuse põhjuseks ambitsioonikus ja vajadus oma positsiooni kindlustada, nagu varem arvati.

"On väga oluline teada, millal ja kuidas võim terroriseerimiseni viib, sest see probleem on ühiskonnas laialt levinud," ütles uurimuse esimene autor Nathanael Fast.

Käitumise uurimiseks korraldati rollimänge, kust selgus, et ennast ebakindlalt tundvad osalejad hakkasid ilma põhjuseta saboteerima oma alluvate võimalust raha võita. Teises katses nõudsid enda ebaadekvaatsust tajuvad osalejad, et alluva vale vastust küsimusele karistataks valju ja häiriva heliga, kuigi neil oli võimalus valida ka vaikus või vaikne heli.

Teadlased ei hinnanud osalejaid mitte objektiivse kompetentsi mõõtmise järgi, vaid lähtusid nende enesehinnangust. Nii said nad uurida, kuidas eneseväärikus ja enesekindlus on seotud käitumisega töökohas.

"Ebakompetentsus üksi ei vii agressiivsuseni," ütles uurimuse kaasautor Serena Chen. "Alluvate terroriseerimiseni viib kombinatsioon suure võimu ja vastutusega töökohast ja hirm, et inimene ei saa oma ülesannetega hakkama. Meie andmed näitavad, et agressiivsuse põhjuseks on eelkõige madal enesehinnang."

Uurimuse kohaselt ei pruugi ülemuse meelitamine ja kiitmine olla seega parim viis tigeduse leevendamiseks. "Huvitav ja irooniline on, et kuigi kiitus võib ülemusele rõõmu teha, võib see samal ajal tekitada ka ebakompetentsustunde ning reaalsusega kontakti kadumise," kirjutatakse uurimuses.

Osale arutelus

 • Siim Sepp

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine