Puhkepäev: Sõnadeta 'Vanamees ja meri'

Noor lavastaja-koreograaf Janek Savolainen toob Sadamateatris lavale Ernest Hemingway lühiromaani "Vanamees ja meri" ainetel valminud balletietenduse.

 Materjali, millest juubelietendust vormida, ei pidanud Savolainen kaua otsima. Kuna "Vanamehe ja mere" süþee lavastajale endale meeldis ning see materjal tundus monotükina teostatav olevat, siis otsustas Savolainen asja käsile võtta. ""Vanamees ja meri" on mulle varasematest aegadest meelde mõlkuma jäänud. Kooliajal see suurt muljet ei avaldanud, kuigi ma selle siis kohustusliku kirjandusena läbi lugesin, aga hiljem on see materjal korduvalt minu juurde tagasi tulnud. See meenutab minu lapsepõlve merelkäimisi vanaisaga," rääkis Savolainen.

Sisuliselt on tegemist monoetendusena, mille väljendusvahenditeks on koreograafiline pool ning videotaust. Süzeed kannavad nii episoodid reaalses lavaruumis kui ka unenäomaailm, mis tuuakse vaatajateni videopildi abil.

"Kuna loo süþee koosneb suuresti sellest, kuidas mees istub, räägib tuulega ja ootab, mida on keeruline tantsuga esitada, siis olen seadnud esiplaanile natuke teised fookused - unenäostseenid, mis "Vanamehes ja meres" on kõige teatraalsemad momendid," selgitas lavastaja.

Lisaks Kallastele, kelle osalus on olulisim, on etenduses füüsilisel kujul ka poisstegelane, kes vanamehega iga päev juttu ajamas käib. Lisanduvad kolm unenäotegelast ning kala, keda publikule vahendatakse videoformaadis.

Seda, et etenduse tehnilised lahendused süþee algmaterjalist liiga kaugeks muudaksid, Savolainen ei karda. "See on füüsiline teater, kus sõnu ei kasutata kordagi, aga kõigest on siiski võimalik aru saada. Usun, et ka siis, kui vaataja ei teaks etenduse pealkirja, tunneks ta ikkagi ära, et see on Hemingway "Vanamees ja meri"," arvas lavastaja.

Tubliks plussiks etenduse juures peab Savolainen peaosatäitja Aivar Kallaste näitlejaoskust. "See on Kallaste suur trump, et ta lisaks sellele, et on hea tantsija, on ka hea näitleja," ütles Savolainen.

Savolainen nimetas tantsuetendust optmistliku auraga lavatööks, milles jäävad kõlama positiivsed momendid. "See ei ole nukker lugu, pigem optimistlik. Ka siis, kui täna tulen merelt ära tühjade kätega, on homme jälle päev uuesti proovida," rääkis lavastaja.

Osale arutelus

 • Lemmi Kann, Mari Hiiemäe

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara