PP: apelsinilugu võlub oma kaasaegsusega

Hiljuti esietendunud ooper "Armastus kolme apelsini vastu" on piiremurdev lavateos, mis püüab läheneda kõigele uudsest küljest. Ja täitsa õnnestunult.

Moskva Helikon-Opera lavastaja Dmitri Bertmani lavastatud apelsinide lugu on pimedal talveõhtul igati toniseeriv elamus. Kaunis ja mitmetahuline Sergei Prokofjevi muusika, Carlo Gozzi 18. sajandil loodud sürrealistliku komöödia ainetel Prokofjevi enda kirjutatud libreto ning Bertmani lavastajaanne on suurepäraselt ühte sulandunud.

Ja jumal tänatud, et kogu selles protsessis pole lavastaja arhailisusesse kinni jäänud, vaid leidnud kaasaegseid lahendusi, mis rõhuvad nii ühiskonnakriitikale kui ka -koomikale.

 Lihtne, ent samas kaasaegne, tabav ja mõjus on näiteks lavakujundus. Kõige paremini sobiks seda iseloomustama märksõna minimalism. Ekraanid, lihtsad tellingud ja kirstud suudavad manada publiku ette väga ehedad ruumid ja paigad, kus tegevus toimub. Ka osad kostüümid on oma lihtsuses geniaalsed. Ja taaskord pean ennast kordama, jumal tänatud. Ammu oleks aeg rohkem ooperilaval tänapäevaste värvide, kujunduse ja riietusega mängida. Seda on Bertman muidugi ka varem teinud. Meenub kohe tema teine Estonias lavale jõudnud ooper "Wallenberg".

Lisaks välisele pole miskit suurt ette heita ka sisulisele poolele. Orkester Arvo Volmeri juhtimisel tõi välja kõik Prokofjevi keeruka muusika nüansid, ja väga hästi. Ka solistid said suurepäraselt hakkama. Kohati oli rollides veel mõnetist kobamist tunda, aga see on esimestel kordadel absoluutselt andestatav. Suurepärase esitusega said hakkama näiteks Truffaldinot kehastanud Urmas Põldma ja Kokatari rollis olnud Mart Laur, kelle tegelaskuju võlus publikut juba esimesest hetkest. Tegu oli ehk kogu lavastuse kõige säravama rolliga. Ka koor oli võimas.

Väga õnnestunud oli ka televisiooniülekanne. Minu meelest igati väärt idee lavapealseid ja -taguseid hetki ka laiemale publikule pakkuda. Et maitse on suhu saadud, siis ootan säärast kulisside taha piilumist ka edaspidi. Ühe õhtuga ligi 170-le saalitäiele mängimine tasub ära.

Kui millegi kallal norida võiks, siis ehk ainult mõnetise staatilisuse kallal. Oleks tahtnud näha vähem peaosatäitjate paanilist edasi-tagasi või ühe koha peal liikumist ja rohkem mõtestatud koreograafiat.

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara