PP: Tootsi ja Kiire iseseisev elu

Vanemuises etendab lavastaja Ingo Normet Mati Undi kirjutatud "Huntlutsu", mille aluseks on teada-tuntud Paunvere lood.


 "Tegelaskujud on tuttavad, kuid nähtud veidi teistsuguse fookuses, kui oleme harjunud. Oleme püüdnud säilitada Lutsu huumorit, aga samas ka näidata tema tegelaste eksimisi, nende rõõmustamist, kurbust, julmust ja leppimist. Lutsus on enam külgi kui huumor ja melanhoolia," rääkis lavastaja Ingo Normet.

Tegelaskujud elavad laval oma lavaelu ja piiluvad ka publiku poole. Kohati tundub, et loo täielikuks nautimiseks peab olema lugenud "Kevadet", "Suve", "Tootsi pulma", "Argipäeva", "Sügist" ja teisigi Lutsu novelle ning romaane. Samas on ilmselt võimalik lavastuse võlust osa saada ka inimestel, kes Lutsust midagi ei tea. "Ainult et - kes taolistest inimestest teatrisse satuvad? Ja palju neid üldse ongi?" viskas lavastaja küsimuse õhku.

Lutsus on saladust

Normet usub, et suurem osa Lutsu raamatute tegelaskujudest on eesti rahva jaoks ammu sümbolkujudeks muutunud ning paljudele tuttavamadki kui nende endi koolikaaslased või kolleegid.

See on põhjus, miks need tegelased on Normeti arvamust mööda köitnud ka Mati Unti. "Neis on saladust, Lutsus on saladust nagu Tammsaareski. See on neid kirjanikke Mati Undi jaoks köitvateks teinud," arvas Normet.

Paindliku keelega autorid

Oma meelisautoriteks on Normet pidanud nii Lutsu kui ka Unti mõlemat ning tema jaoks on "Huntlutsu" lavastamine suurepärane võimalus tegeleda nende kahe loominguga korraga.

"Lutsu mälestused olid mul juba varases teismeeas lemmikraamatuteks. Mati Unt oli eakaaslane ja saatuse kingitusena ka sõber. Nii Mati Undi kui ka Oskar Lutsu keel on erakordselt paindlik, nende tegelaste kõnestiil on sedavõrd loomulik, et tundub nagu stiili polekski. Ning nii Unti kui ka Lutsu on järjest enam ja enam hakatud hindama," rääkis lavastaja.

Normet on vaimustatud Undi oskusest kujutada plastiliselt kõige erinevamaid inimesi. Autori värvika keelekasutuse näitena tsiteerib ta lõiku, millega Unt ise kunagi "Huntlutsu" on kommenteerinud: "Vooremaal seisavad, kannatavad, istuvad, mautavad, rügelevad, kossavad, kõnnivad, lehkivad, kooserdavad, mõtisklevad, sumpsivad, molutavad, mediteerivad, armatsevad, litutavad, vilusohveerivad, õiguvad, keksavad ja sahkavad Lutsu tegelased. Messa ing veel tahad?"

Osale arutelus

 • Lemmi Kann, Mari Hiiemäe

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara