Suhtlemisraskused töökaaslastega: mida teha?

Inimesega, kes tekitab positiivse välja, on hea asju ajada. Mõnus on töötada koos tasakaaluka isikuga, kes on elujaatav ja enesekindel, ei mõista kohut ega virise, vaid innustab ja arvestab teistega ehk siis on hea suhtleja.

Kuid ükskõik, kui hea suhtleja ise ka ei olda, keerulisi olukordi töösuhtluses võib ette tulla ikka.

Edukat suhtlemist iseloomustab vastastikune mõistmine ja sotsiaalne harmoonia: tunnetest arusaamine ning sellise ühise häälestatuseni jõudmine, mis soodustab suhte arengut, probleemide tasakaalukat arutelu ja sihtide ühist saavutamist. Suhtlemisraskuste korral pole tihti tegemist niivõrd kolleegi raske iseloomuga, kuivõrd tema seisundi, hinnangute ja väärtuste olulise erinemisega teie omadest. Et suhe sujuks, tuleks jätta endale aega partneri tunnetes ja seisundis selgusele jõudmiseks ning läbiarutamiseks. Selleks on vaja enesevalitsust, empaatiat ja oskust kaaslase tundeid järk-järgult mõjutada.

Mässumeelsusest ja kiuslikkusest ülesaamine

Väike annus trotsi on kohane olukorras, kus tuleb iseennast ja oma õigusi kaitsta. Mässumeelsus avaldub sageli teravalt noorukieas, kuid sellest võib kujuneda ka põhihoiak edaspidises elus toimetulekuks. Mässu ilmingud on kõigile ja kõiges vastuvaidlemine ning koostööst keeldumine. Selline hoiak võib tekkida suutmatusest määratleda, mida tahetakse, hirmust millestki olulisest ilma jääda või sihikindlast vastutöötamisest.

Kuidas käituda mässumeelsega?
• Lähtuge arusaamast, et kiuslikkuse ja viha varjus võib olla hirm (kahju kannatada, millestki ilma jääda jne).

• Paluge mässajal selgitada oma suhtumise tagamaid. Aidake sõnastada probleem ning eristada faktid nendega seotud tunnetest. Jääge seejuures neutraalseks ning hoiduge “süttimast”. Suunake kaaslane pigem rahunema ning järele mõtlema, mida ta saavutada tahab.

• Leidke ja aidake sõnastada positiivne eesmärk. Tunnustage vaid neid seisukohti, millega saate nõustuda.

• Aidake selgitada teiste seisukohtade puudusi. Tehke seda suunavate küsimuste abil.

• Küsige ettepanekuid, kuidas olukorda muuta. Suunake sõnastama mitmeid lahendusvariante ja mõtlema võimalikele tagajärgedele.

• Kui pakutud ideed on elluviidavad, siis aidake läbi mõelda sammud, kuidas jõuda nende rakendamiseni; kui aga ebareaalsed, juhtige tähelepanu neis peituvatele puudustele ja ohtudele.

Pettunu toetamine

Taandunud ning kõigest eemale tõmbunud inimene leiab, et tal on palju puudusi ning pingutamisest pole niikuinii abi. Näib, nagu ei köidaks ega huvitaks teda õieti miski, nagu oleks ta ükskõikne ja tuim. Sellises seisundis inimesega ei soovita harilikult tegemist teha, tal lastakse lihtsalt niisama omaette olla.

Passiivne ja eemalehoidev kolleeg jahutab oma olemasoluga teiste rühmaliikmete tegutsemisindu ning mõjutab pärssivalt töömotivatsiooni. Emotsionaalne liider suudab “tardunud” kolleegi rühma tegevusse kaasa tõmmata. Ta võtab ajutiselt ohjad enda kätte, loob turvatunnet ja pakub toetust, kuni uued teadmised ja oskused kolleegi kõikumalöönud eneseusu ning kindlustunde on taastanud.

Pakkuge pettunule tuge:
• olge tema lähedal ning näidake, et hoolite temast
• paluge tal kõnelda sellest, mis haiget teeb, ning juhtige jutt tema tugevatele külgedele
• tunnustage kaaslast kas või vähesegi tehtu eest
• küsitlege teda, et aidata tal selgusele jõuda, mida ta tahab
• õhutage teda selgitama, mida ta suudab
• toetage ja abistage teda eesmärkide seadmisel ning uute võimaluste otsingul.

Loe töösuhetest pikemalt Äripäeva Juhiabi käsiraamatust.

Osale arutelus

 • Lemmi Kann, Taimi Elenurm

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Tallinna Õpetajate Maja – väärikas peo ja koolituskoht vanalinna südames

Tallinna Õpetajate Maja on raekoja platsi ääres asuv kolmest majast koosnev kompleks, kus on võimalik korraldada pidusid, konverentse, koolitusi, vastuvõtte, kontserte ja palju muud.

V nagu vesi ja vaba aeg

V on veemõnude ja vaba aja veetmise element, mis märgib kõike võrratut ja vajalikku. Hotellist, spaast, restoranist, kohvikust ja konverentsikeskusest koosnev kompleks on koht, kus unustad kõik üleliigse ja pühendud vaevata kõigele, mis elus tegelikult oluline on. Hea tervis. Head inimesed. Hea tuju.

Küsitlus

Millal plaanid suvel puhata?

 • Juunis
  17%
  17%
 • Juulis
  83%
  83%
 • Augustis
  0%
  0%
 • Ei puhkagi suvel
  0%
  0%
 • Muu
  0%
  0%

Valdkonna tööpakkumised

Äripäev otsib ASSISTENTI

Äripäev AS

24. jaanuar 2018

Uudised

Teabevara

Sekretär.ee uudiskirjaga liitumine