Jooksujalats teeb paljajalu jooksust enam kahju

Lõpeta kallitele jooksujalatsitele kulutamine, sest paljajalu jooksmine mõjub sulle paremini, selgus Glasgow Ülikooli uurimusest.

Uurijad leidsid, et paljajalu lippajad panevad jala maha pigem päkale, samas jalatsitega jooksjad pigem kannale, vahendas Science Daily uurimust.

Viimane tähendab kasvavat koormust põlvele. Nimelt selgus, et jalatsit kandvad jooksjad trampisid kandu keskmiselt 1000 korda miili ehk 1,8 km kohta. Samas paljajalu jooksjad kasutasid pehmemat, libisevamat tehnikat.

„Maandudes jalal kas kesktalla või päkaga pole peaaegu üldse mingisugust lööki, mida ei saa öelda jalatsiga jooksjate kohta. Enamus inimesi arvavad, et paljajalu jooksmine on ohtlik ja valis, kuid tegelikult võib paljajalu joosta ka kõige kõvematel pindadel, tundmata seejuures vähimatki ebamugavust või valu. Piisab piisavalt paksust tallanahast,“ kommenteeris Daniel E. Liebermann Harvardi Ülikoolist.

Testid näitasid, et paljajalu jooksmine on turvalisem, vähendades nii põlve- kui hüppeliigeste vigastusi. Tehnika säästlikkus ja pehmus on eriti oluline pikemate distantside puhul, mis paistab ka tulemustes. Näiteks 50 aastat tagasi võitis Etioopia jooksja Abebe Bikila paljajalu 1960. aastal Rooma olümpiamängudel paljajalu joostes maratonidistantsil kulla.

Uurijate andmeil arenes inimese jalavõlv nn looduslikuks löögisummutajaks. Eksperdid soovitavad paljajalu joosta soovijail selle tehnika juurde liikuda järk-järgult ehk mitte päevapealt jooksujalatsitest loobudes. Põhjuseks, et paljajalu jooksmine koormab teisi, näiteks säärelihaseid.

Osale arutelus

 • Rivo Sarapik, Lemmi Kann

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara