Esileedi piiraks ebatervisliku toidu kättesaadavust

Evelin Ilves arvab, et rämpstoidu kättesaadavuse piiramine on üks mõjusamaid vahendeid selle tarbimise vähendamiseks. “Kui kooli puhvetis ebatervislikku toitu ei müüdaks ja kooli nurgal putkat ei eksisteeriks, söödaks rohkem seda, mida koolisöökla pakub," rääkis ta lehele Terviseuudised.

Tasakaalustamata toiduvalik, mida rahvasuus tihti rämpstoiduks nimetatakse, sisaldab perearst Karmen Paltsi sõnul palju soola, rasvaineid ja süsivesikuid ning selle pideva tarbimise tulemuseks on sageli ülekaalulisus. “Ülekaalulisusega võib aga kaasneda metaboolne ehk ainevahetuslik sündroom: vererõhu ja vere kolesterooli­sisalduse suurenemine, mis põhjustavad südame-veresoonkonnahaigusi, ning II tüüpi diabeet,” selgitab Palts tasakaalustamata toiduvaliku tagajärgi.

Presidendiproua Evelin Ilves on oma tuttavatele, kes lapsele kartulikrõpse või magusaid gaseeritud jooke ostavad, soovitanud kas või korra üles kirjutada, mida need tooted sisaldavad, ja siis endalt küsida, kas see on ikka hea mõte, et lapsed neid tarbivad.

Haigekassa avaldatud andmetest selgub, et 64% elanikest ei pööra toidu energiasisaldusele tähelepanu mitte kunagi või teeb seda harva, 54% elanikkonnast ei uuri toodete rasvasisaldust. Toidu soolasisaldus ei huvita 76% elanikest ning 66% jääb külmaks vitamiinide ja mineraalainete sisalduse suhtes.
Vähese huvipuuduse taga võib sageli olla teadmatus või oskamatus saadud infot lahti mõtestada. Tallinna Tehnikaülikooli professor ja toitumisteadlane Raivo Vokk on tootepakendite infost arusaamist nimetanud teiseks lugemisoskuseks.
Koolihariduses on oma koht küll tervislikul toitumisel, kuid paradoksaalsel kombel on just koolilapsed need, kes täiendavad koolilõunat puhvetist ostetud krõpsude ja limonaadiga.

Evelin Ilves arvab, et rämpstoidu kättesaadavuse piiramine on üks mõjusamaid vahendeid selle tarbimise vähendamiseks. “Kui kooli puhvetis ebatervislikku toitu ei müüdaks ja kooli nurgal putkat ei eksisteeriks, söödaks rohkem seda, mida koolisöökla pakub. Samas – kui kooli puhvetis oleks saadaval sootuks tervislik kaup, näiteks salatid, puu- ja köögiviljad, läheks need üha paremini kaubaks,” pakub ta mõtteid koolilaste toitumisharjumuste parandamiseks.

Särava ja heas vormis Evelin Ilvese sõnul annab tervislik toitumine energiat, elurõõmu ja elujõudu. Ta kirjeldab toitu kui materjali, millest on piltlikult öeldes tehtud kõik meie elutegevuse väljendused: tunded, mõtted, liigutused.
“Sellest saab igaüks aru, et viletsast materjalist head maja ei ehita ega rämpskütusega autoga kaugele ei sõida. Inimese puhul kehtivad samad reeglid, kuid paljudele tundub see raketiteadusena,” imestab ta.
Sellele, et tervislik toitumine siiski raketiteadusena ei tunduks, üritab riigi esileedi oma sõnade ja tegudega igati kaasa aidata. “Unistan, et tervislik toitumine ja liikumine muutuksid vastupandamatult popiks,” jagab Evelin Ilves oma visiooni.

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Aet Trisberg

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara