PP: Lepo Sumera heliloomingust kostab hoomamatut igatsust

Täna tähistatakse Estonia kontserdisaalis Lepo Sumera 60. sünniaastapäeva helilooja sümfoonilise loomingu esitamisega.

Lepo Sumera oli üks eredamaid isiksusi Eesti muusikas – särav sümfonist ja elektroakustilise muusika rajajaid. Ta oli Eesti kultuurielu keskseid figuure – aastatel 1988–1992 oli ta kultuuriminister ja 1993–2000 heliloojate liidu esimees.
Sumera loomingus on väärtteoseid kõikides žanrites. Tema mälestuskontserdi repertuaari on valitud neli eriilmelist teost. Mängib Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Arvo Volmeri juhatusel, kaasa teevad ka Rahvusooper Estonia poistekoor, solistid Helen Lokuta ja Kadri-Ann Sumera ning lugeja Aarne Üksküla.
Lavamuusikast saab kuulata stseene balletist “Sisalik”, mida Sumera hakkas kirjutama Moskva Suure Teatri tellimustööna. Mitmel põhjusel jäi ballett siiski lavale toomata ning ka muusika lõpetamata.

Klaverikontserdi kirjutas Lepo Sumera 1987. aastal Joensuu Sümfooniaorkestri tellimusel, esiettekannet juhatas Peeter Lilje ja solist oli Kalle Randalu. Seekord soleerib klaveril helilooja tütar Kadri-Ann Sumera, kes väidab: “Tegelikult ei kõlba siia hästi sõna “soleerima”, sest see on liiga virtuoosse ja tähtsa maiguga. Pigem täidab klaver selles lõputult pinget kerivas, sünget ja valusat regilaulu meenutavas teoses eeslaulja rolli. Klaver on see, kes toob uued impulsid, uutmoodi kordused ja teisitiütlemised muusika katkematusse voolu, samas ka see, kes orkestrit justkui tagasi hoiab, manitseb, katkestab – kuni mattub lõpuks orkestri müriseva laviini alla.”

Vokaalmuusikast tuleb ettekandele “Kolm Shakespeare’i sonetti” – väga poeetiline ja tundeline teos sopranile, lugejale, poistekoorile ja orkestrile. Kirjutatud on need sonetid Eesti Vähiliidu tellimusel heategevuskontserdiks.
Helilooja on öelnud, et kuna lauldavast tekstist on pea alati raske aru saada, võlus teda just võimalus selle esituskoosseisu juures sonette nii originaalkeeles kui ka näitleja tõlkes esitada. Poistekoor esineb selles teoses justkui antiikteatrist pärit kommenteerija rollis, lisades sajanditetagusest armastusest kantud tekstidele erinevaid ajastuid ühendava tundekaare.
Sumera kuuest sümfooniast tuleb ettekandele helilooja enese arvates neist parim – viies sümfoonia, mille esiettekanne toimus teose tellija, Malmö Sümfooniaorkestri esituses Paavo Järvi juhatusel 1995. aasta 26. oktoobril.
Kadri-Ann Sumera kommenteerib isa mälestuskontserdil esitamiseks valitud heliloomingut nii: “Kui üritada kõigi nende erinevate teoste kohta mingit ühisnimetajat leida, siis ma arvan, et see oleks hoomamatu igatsus. Kuigi mu isa oli  inimesena ääretult särav, vaimukas ja elav, peegeldub kogu tema sümfoonilises loomingus hingemattev nimetu südamevalu.”

Lepo Sumera 60
30. aprill kl 19 Estonia kontserdisaalis
Piletid 135/180 kr
wwww.concert.ee

 


 

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Kersti Inno

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara