Puhkepäev: absurdikomöödia rabab eluliste teemadega

Norra koreograaf ja lavastaja Jo Str¸mgren on ühel korral Eesti juba oma maailmaesiettekande jaoks välja valinud, nüüd teeb ta seda uuesti, näidates Rakveres etendust “The Experiment”.Põhjamaades on Jo Str¸mg­ren nr 1 koreograaf ning tema maailmaesietendusi tulevad uudistama erialainimesed mitmest riigist, teab rääkida teatrifestivali Baltoscandal kunstiline juht Priit Raud.

Etenduste lavaletoomine koduriigist väljaspool näib olevat Str¸mgreni kindel veendumus. Tema esietendusi on toimunud küll Leedus, küll Valgevenes. Seegi kord teeb verivärske “The Experiment” kõigepealt tiiru Baltimaades, Poolas, Venemaal ning Valgevenes, enne kui seda Norra teatrites näha saab.
“See pole küll sotsiaalne teater, kuid läbi oma huumoriprisma, hoo ja absurdisituatsiooni näitab see näpuga asjadele ühiskonnas, mis ei ole kõige paremini lahendatud. Tema stiili üle võib vaielda ja mõnedele võib see tunduda ka tobe, aga ühes asjas on kõik veendunud – see on ropult naljakas,” iseloomustas Raud Str¸mgreni lavastajakäekirja.

“The Expe­ri­­ment” on tantsulavastus, aga selles on tantsijate asemel kasutatud näitlejaid ning see ei põhine tantsutehnilisel meisterlikkusel, vaid liigutustel ja situatsioonidel. Str¸mgren kasutab etendustes peaaegu alati ainult näitlejaid ja peaaegu alati on need kas ainult mehed või ainult naised. Seekord on lavastaja valinud naisnäitlejad.
Etendus räägib tõsistest ja ühiskonnas olulistest asjadest ning on oma olemuselt naljast kaugel. “Situatsioonid etenduses ei ole komöödiale sarnased, midagi naljakat seal iseenesest ei ole. Aga see on lahendatud toreda põhjamaise huumoriga ning ka keel annab sellele palju juurde,” arvas Raud.

Str¸mgren naudib etendustes väljamõeldud keelte kasutamist, mis sarnanevad mõne meile teadaoleva keelega. Baltoscandali teatrifestivalil kaks aastat tagasi meenutas Str¸mgreni näidendi tekst kõlaliselt hiina ja prantsuse keelt, seekord kõlavad näitlejate repliigid venepäraselt.
“Str¸mgreni etendustest arusaamine pole kunagi olnud mingi mure,” teab Raud. Ometi annab ta vihje, kuidas “The Experimenti” paremini hoomata: “Str¸mgren panustab palju pisidetailidesse. Kogu aeg toimub laval midagi ning järjest saab mingit uut informatsiooni, kui ainult tähelepanelik olla.”

Jo Str¸mgren Kompani
„The Experiment"
Maailmaesietendus Rakvere Teatri suures saalis 3. mai kl 19
Kanuti Gildi Saalis 4. mai kl 19.30
Piletid Rakveres 130/150.- kr, Tallinnas150/225.- kr

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Mari Hiiemäe

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara