Puhkepäev: reetmisest idealistliku hulluseni

Ugala teatris esietenduv Henrik Ibseni “Stockmannid” on tõsisemat sorti lavatöö, mis vaatamata rohkem kui sada aastat tagasi kirja pandud süþeele mõjub ergastavalt tänapäevasena.

Ibsen kirjutas näidendi “Rahva vaenlane”, mis on lavastuse “Stockmannid” aluseks, aastal 1882 – seega peaaegu 130 aastat tagasi. “Ilmselt oli ta selleks ajaks hästi tuttav Mihhail Bakunini anarhistlike ideedega ja tema mõtted ühiskondlikul ja poliitilisel suunal olid üpris radikaalsed,” rääkis lavastaja Andres Noormets, kelle sõnul mõjub näidendis kajastuv aktiivne ja isegi anarhistlik eluhoiak intrigeerivalt siiamaani.
“On hämmastav, et Ibseni tekst on tänaseni ülimalt aktuaalne ja huvitav. Siin on koos põnevust ja intriige, reetmist, armastust, leppimist, majanduslikku kalkulatsiooni ja idealistlikku hullust,” valgustas lavastaja.
Loo keskmes on väikelinna elu ja hoiakud, mis kriisisituatsioonis äärmuseni pingestuvad. Linnakese inimesed seisavad valiku ees – kas jääda endale ja oma ideaalidele kindlaks või säilitada demagoogiale ja kokkulepetele tuginedes valitsev olukord. Intriigi kannavad vennad Stockmannid, arst ja linnapea, kes peavad tegema valikuid, mis on ühelt poolt ülimalt ebapopulaarsed ja teisalt rohkem kui hädavajalikud.

Eks ajalugu kordub ning asjad, millest etendus räägib, ei ole võõrad ka tänapäeva ühiskonnas. “Kohati on situatsioonid otsekui tänastest päevalehtedest maha kirjutatud ning tegijad ei püüa neid mingite uduste kunstiambitsioonidega katta, vaid pigem teravdada ja välja valgustada,” kinnitas lavastaja oma eesmärki näidendi tegevustikku teadlikult kaasaegsena mõjuda lasta.
“Stockmannide” peaosades mängivad Ugala teatri näitlejad Aarne Soro, Vilma Luik, Carita Vaikjärv, Arvi Mägi, Peeter Jürgens, Tarvo Vridolin, Andres Oja, Andres Tabun jt. Lisaks põhirollide täitjaile teevad etenduses kaasa ka teatri noortestuudio trupp ning Viljandi Rahvateatri näitlejad. Kokku astub etenduses lavale lausa poolsada inimest. “Loodan, et “Stockmannid” on köitev ja kaasahaarav vaatamine kõigile teatrihuvilistele inimestele,” arvas Noormets.

"Stockmannid”
Autor Henrik Ibsen
Lavastaja Andres Noormets 
Esietendus 8. mail Ugala teatri suures saalis
Piletid 165 kr


 

Osale arutelus

 • Urve Vilk, Mari Hiiemäe

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers ootab oma tiimiga liituma kahte ASSISTENTI

PricewaterhouseCoopers AS

27. jaanuar 2019

Uudised

Teabevara